iPhone 7 [Ön İnceleme]

Apple, yeni akıllı telefonu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ı tanıttı. Çarpıcı yenilikler ile iPhone 7’yi sizler için inceledik ve yorumlarımızı belirttik. Çıkış tarihi ve fiyatı konusunda ise yaptığımız araştırmalara göre tahminlerde bulunduk. Keyifli okumalar.

iPhone 7 Teknik Özellikler Sayfası

Tasarım

iPhone 7 , tasarımsal anlamda radikal yenilikler yerine küçük değişiklikler ile geliyor. Şuana kadar çıkan iPhone modelleri içerisinde “S” serisi cihazları saymazsak ana modeller içerisinde bu kadar az tasarımsal değişikliğin olduğu başka bir iPhone olmamıştı. Belki de asıl büyük tasarımsal değişiklik iPhone’un 10. yılı olan 2017 yılına, yani iPhone 7S’e saklanıyor olabilir.

iPhone 7‘nin boyutları iPhone 6S ile birebir aynı. Cihazın ön yüzü de önceki model ile aynı görünüyor. Ekran/çerçeve boyutunda herhangi bir geliştirme yapılmamış. Yine kalın çerçeveler duruyor.

iphone-7-on-inceleme-on

Cihazın ön yüzünde tasarımsal anlamda bir değişiklik olmasa da işlevsellik anlamında iki önemli yenilik bulunuyor. İlk olarak yenilenen Ana Ekran düğmesinden bahsedeyim. Artık fiziksel Ana Ekran butonu yerine Kapasitif Ana Ekran butonuna yer veriliyor. Bu buton Macbook’ların touchpad’inde kullanılan teknolojiyi kullanıyor. Force Touch destekli bu buton, tıpkı 3D Touch destekli ekranda olduğu gibi yapılan dokunuşun basıncını algılıyor ve buna göre tepki veriyor. Örneğin sert bastığınızda ana ekrana dönüyorken, hafif dokunduğunuzda geri gelme işlemi yapıyor. Dört hassasiyete sahip Ana Ekran butonuna, kullanıcı tarafından dört farklı görev ataması yapılabiliyor. Ön yüzeye yapılan işlevsellik anlamındaki diğer önemli yeniliğin ise ikinci hoparlör olduğunu söyleyebilirim. Telefonun altındaki birinci hoparlöre ek olarak ön yüzeydeki ahize bölümünde artık ikinci bir hoparlör daha bulunuyor. Tıpkı HTC telefonlarında olduğu gibi alttan ve üstten aynı anda ses alarak Stereo ses deneyimi elde edilebiliyor.

iphone-7-on-inceleme-arka-yuzey

Asıl önemli yenilikler cihazın arka bölümünde bulunuyor. Anten çizgileri cihazın alt ve üst kenarlarına konumlandırılmış. Ve cihazın kasası ile benzer renkte boyanmış. Böylelikle anten çizgileri tasarımı bozmuyor. iPhone 7’nin arka kamerası, iPhone 6S’ten farklı olarak optik görüntü sabitleme özelliğine sahip. Bu nedenle kameranın olduğu kısım dışa doğru daha fazla çıkıntı yapıyor. iPhone 7 Plus’ta çift arka kamera bulunurken iPhone 7’de tek arka kamera bulunuyor. Bu farktan dolayı iPhone 7’nin arka yüzeyi, Plus modele göre daha basit duruyor.

iphone-7-on-inceleme-arka

iPhone 7’nin yeni renk seçenekleri de bulunuyor. Önceki modelde olduğu gibi altın, pembe altın ve gri renk seçenekleri hala daha kullanıcıya sunulurken, yeni olarak siyah ve simsiyah renk seçenekleri de kullanıcılara sunuluyor. Simsiyah olarak adlandırılan yeni parlak renk, sadece cihazın renk tonuna değil malzeme kalitesine de etki ediyor. Simsiyah renginin daha da etkileyici görünmesi için alüminyum kasanın üzeri cam malzeme ile kaplanmış. Böylelikle diğer modellere göre daha yenilikçi ve daha güzel bir görünüm elde edilmiş. Simsiyah renk seçeneği sadece 128 GB ve 256 GB depolama alanı ile satın alınabiliyor.

iPhone ailesi artık suya karşı dayanıklı! iPhone 7; IP67 suya ve sıçramalara karşı dayanıklılık teknolojisi sayesinde, yağmur altında kullanımda veya olası su dökülmelerine karşı koruma sağlıyor. Ancak IP68 sertifikasına sahip S7 Edge ve Sony Xperia modellerindeki kadar da üstün bir korunma sağlanmıyor.

iphone-7-on-inceleme-alt

Cihazın alt bölümüne baktığımızda geleneksel kulaklık çıkışının kaldırıldığını görüyoruz. Bu konu hakkındaki yorumlarımızı “Bağlantı” kısmında yapacağım.

Özet geçmek gerekirse; iPhone 7, tasarımsal anlamda küçük geliştirmeler ile iPhone ailesine yeni bir soluk geliştiriyor. Ancak iPhone 6S Plus ile karşılaştırdığımızda, radikal değişikliklerin yapılmamış olması iPhone 7’nin yenilikçi değil de gelenekçi görünmesine neden oluyor. Böylelikle iPhone 6’dan iPhone 7’ye kadar 3 yıl boyunca aynı tasarım anlayışı devam etmiş oluyor. Fakat yenilikçi bir görünüm istiyor iseniz Apple çözüm olarak “simsiyah” renk seçeneğini sunuyor.

Kamera

iphone-7-modelleri

iPhone 7 ile iPhone 7 Plus arasındaki en belirgin farkın olduğu kısma yani kamera donanımına geldik. iPhone 7 Plus’da çift arka kameraya yer verilirken iPhone 7’de ne yazık ki tek arka kamera bulunuyor. iPhone 7 Plus’daki ikinci arka kamera hem 2X optik zoom hem de bokeh efekti için kullanılabiliyor. Yani iPhone 7 Plus ile arkası blurlu resimler çekebiliyoruz ve kayıpsız 2 kat zoom yapabiliyor.

iPhone 7’deki arka kameranın donanımın özelliklerine baktığımızda 12 MP çözünürlüğünde, f/1.8 diyafram açıklığına sahip, 6 katmanlı lense sahip bir kamera kullanıldığını görüyoruz. Kameranın optik görüntü sabitleme, 4K video kaydı ve ağır çekim video kayıt özellikleri bulunuyor.

Kamera flaşında da geliştirmeler var. Daha önce çift tonlu iki led flaş kullanılırken bu defa çift tonlu dörtlü led flaş kullanılıyor.

Ön kamerada da önemli yenilikler var. Ön kamera artık 7 MP çözünürlüğe ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip.

Kamera arayüzünde manuel kullanım modu ne yazık ki bulunmuyor. Telefon, tüm ayarlamaları kendisi yapıyor. Standart resimler için bu otomatik ayarlar iyi olsa da biraz işi profosyonelleştirmek istediğimizde iPhone 7 yetersiz kalıyor.

iPhone 7‘nin kamerası iPhone 7 Plus’ın kamera özelliklerinin yanında maalesef sönük kalıyor. iPhone 6S ile kıyasladığımız zaman geliştirmeler olduğunu görsek de gönül isterdi ki iPhone 7 Plus’daki gibi çift kamera kullanılsın. iPhone 7 Plus’daki optik zoom özelliği bu cihazda yer almayacak belki ama bokeh efektinin iPhone 7’de yazılımsal bir şekilde sunulacağı açıklandı. Arka planı bulanık göstermeye yarayan bu özellik yıl sonuna doğru bir güncelleme ile kullanıcılara sunulacak.

Ekran

iPhone 7, önceki modelde olduğu gibi 4.7” boyutunda, 1334p çözünürlüğünde, 3D Touch destekli Retina HD ekran ile geliyor. Her zamanki gibi IPS LCD panel kullanılıyor ve Apple tarafından bu ekran Retina HD ekran olarak adlandırılıyor.

Retina HD ekran teknolojisi ilk olarak iPhone 4 ile beraber tanıtıldığında “Pikselleri görmeniz imkansız” tanımı yapılmış ve yüksek çözünürlüğe geçilmişti. Zamanın teknolojisinde iPhone 4’ün ekranı gerçekten etkileyiciydi. Aradan çok uzun zaman geçti ve teknoloji de hiç olmadığı kadar ilerledi. Ancak Apple, iPhone 4 ile attığı etkileyici adımı ne yazık ki son tanıttığı iPhone’larda bize sunamıyor. 2016 yılında 1334p ekranlı bir cihazı 3000 TL üzeri fiyat etiketi ile kullanıcısına sunuyor. 4K video kaydı çekip bunu 1334p ekranda izlemek, VR deneyiminde çamur gibi görüntü elde etmek, rakiplerinin yarısı çözünürlüğe sahip olmak iPhone 7 ile mümkün!

iphone-7-on-inceleme-ekran

Peki ekran teknolojisinde yenilik hiç yok mu? Pek tabiki var. iPhone 7’nin ekranı, önceki modele göre %25 daha parlak (625 cd/m2), daha geniş renk yelpazesine sahip ve parmak izi tutmuyor.

3D Touch, ekran teknolojisi bu modelde de kullanılmaya devam ediliyor. Ekran, yaptığınız basıncın şiddetini algılayabiliyor ve buna göre tepki veriyor.

Performans

iPhone 7, gücünü yeni nesil A10 Fusion işlemcisinden alıyor.

Yeni dört çekirdekli tasarımıyla, A10 Fusion çipin CPU’su iki yüksek performanslı çekirdeğe ve iki yüksek verimli çekirdeğe sahip. Yüksek performanslı çekirdekler iPhone 6’ya göre iki kata kadar daha fazla hıza erişebilirken, yüksek verimli çekirdekler yüksek performanslı çekirdeklerin sadece beşte biri kadar güç harcıyor. Bu da gerektiğinde en iyi performansı, gerektiğinde en iyi verimliliği elde edeceğiniz anlamına geliyor.

Apple tarafından yapılan açıklamalar bu şekilde. iPhone 7’nin ne kadar güçlü olduğunu anlamamız için cihazı elimize almamız ve detaylı bir şekilde incelememiz gerekecek.

iphone-7-plus-on-inceleme-on

Cihaz, önyüklü olarak iOS 10 işletim sistemi ile gelecek. Beklenildiği gibi stabil ve sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Zira Apple hem işlemciyi hem de işletim sistemini kendisi tasarlıyor.

Depolama alanı seçeneklerinde değişiklikler bulunuyor. Önceki modelde minimum depolama alanı seçeneği 16 GB iken, iPhone 7’de minimum 32 GB seçeneği bulunuyor. MicroSD kart desteği bu modelde de yok. Kullanıcılara üç farklı depolama alanı sunuluyor: 32 GB, 128 GB, 256 GB. Bu üç seçenek oldukça mantıklı ve doğru olmuş.

Batarya

Telefonun batarya donanımında herhangi bir fiziksel gelişme bulunmuyor. Yani iPhone 6S’de olduğu gibi 1715 mAh boyutundaki batarya kullanılmaya devam ediyor.

Ancak yapılan yazılımsal geliştirmeler ve A10 Fusion işlemcisinin sunduğu verimlilik; iPhone 7’ye biraz daha fazla kullanım süresi sunuyor. Bu fark, kullanım süresi olarak iPhone 6S’e göre yaklaşık olarak 2 saat daha fazla kullanım olarak etki ediyor.

Kablosuz şarj ve hızlı şarj desteği bulunmuyor. Zaten 1715 mAh boyutundaki pilin dolması çok üzün sürmüyor.

iPhone 7’nin günlük hayatta ne kadar kullanım süresi sunacağını şuan kestirmek için zor. Çünkü telefon tanıtılalı daha 5 saat bile olmadı. iPhone 6S’in sunduğu kullanım süresi 1 günü çıkarmak için yeterli değildi. Umarız bu konuda geliştirmeler yapılmıştır.

Bağlantı

iPhone 7, Cat 9 seviyesinde  LTE modem ile geliyor. iPhone 6S’de Cat 6 seviyesinde modem kullanılıyordu. Samsung Galaxy Note 7’de ve bir kaç Android cihazda CAT 12 desteğine sahip modeme yer veriliyordu. Bu nedenle rakiplerinin gerisinde ancak iPhone ailesi ile kıyaslandığında daha başarılı bir LTE modeme yer verildiğini söyleyebiliriz.

Kablosuz bağlantı özelliklerine baktığımızda ise 5 GHz Wi-Fi, NFC, Bluetooth v4.2 ve GPS bağlantı özelliklerinin yer aldığını görüyoruz.

iphone-7-plus-on-inceleme-alt

Fiziksel bağlantı seçeneklerine baktığımızda Lightning girişinin kullanılmaya devam edildiğini, 3.5mm kulaklık girişinin kaldırıldığını görüyoruz. Apple tarafından yapılan bu köklü değişiklik ile ses aktarımı analog değil dijital bir şekilde yapılacak. Bir anda bu girişin kaldırılması bu teknolojinin Apple cephesinde daha hızlı yayılmasına neden olacaktır. Ancak diğer akıllı telefon üreticilerin nasıl bir tercihte bulunacağı merak konusu. Ayrıca unutmamak gerekir ki Lightning girişi, sadece Apple cihazlarda bulunuyor. Bu da demek oluyor ki iPhone 7 ile uyumlu bir kulaklık aldığınızda, başka bir cihazda kullanmanız mümkün olmayacak.

Sesin gelişimi adına Apple’ın attığı adımı takdir ediyoruz. Analog ses teknolojisinde ses kalitesi kısıtlı bir şekilde ilerliyordu. Fakat ses aktarımı dijitalleşince, ses teknolojilerinin gelişimi hızlı bir şekilde artacaktır. Daha önce benzer girişimleri farklı firmalar yapmıştı. Ancak sektörün en önemli ismi Apple’dan böyle bir girişimin yapılması, sektörün bu yöne kaymasına neden olabilir.

Çıkış Tarihi ve Fiyat

iphone-7-ve-iphone-7-plus

iPhone 7, Amerika’da ve 2. parti ülkelerde 16 Eylül tarihinde satışa sunulacak. Ancak ülkemiz 2. parti ülkeler arasına dahil değil. Ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı ise bilinmiyor. Tahminen 1 aylık bir gecikme yaşanır ve Ekim ortası gibi satışa sunulur.

iPhone 7’nin 32 GB’lık versiyonu Avrupa’da 800 Euro’ya satışa sunulacak. Bugünkü kur ile 2650 TL’ye denk geliyor. Ülkemizdeki vergilendirmeler ve ek giderler düşünüldüğünde 3199 TL’ye satılacağını tahmin ediyoruz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0