iPhone Jailbreak Nedir?

Hepinizin bildiği gibi Apple, iOS sistemleri oldukça korunaklı tasarlıyor. Korunaktan ziyade bir nevi hapis sistemi gibi çalışma sergiliyor. Apple şirketi iOS sistemleri gerek dış saldırılardan korumak için gerekse farklı unsurlar için açılabilecek bütün kapılara karşı bir engel koyuyor ve dışarıdan müdahaleye hiçbir şekilde olanak vermiyor.

Jailbreak Nedir? Kısacası iOS sistemleri Android sistemler kadar özgür değiller. iOS sistemleri özgürleştirmeye ve erişim fazlalığı sağlamaya Jailbreak ismi verilmiştir. iOS sistemlere App Store marketin dışarısında bulunan çeşitli uygulamaları yüklemek imkansızdır. Çünkü Apple bu uygulamalara onay vermemiştir. Ek olarak jailbreak işlemine maruz kalmamış bir iOS sisteminin sistem verilerine erişemezsiniz. Kısaca açıklayacak olursak işletim sistemine root yetkisinde sahip olmak için jailbreak işlemi uygulanmaktadır.

Jailbreak Avantajları Nelerdir?

Jailbreak işleminin sağlamış olduğu yetkiler beraberinde iOS sistemi üstünde çeşitli düzenlemeler, değişiklikler, eklemeler ve çıkarmalar yapılabilmektedir. Jailbreak faydaları nelerdir? Telefonun Bluetooth’unu aktif olarak kullanabiliyor ve operatör isminin yazdığı bölüme farklı cümleler de yazabiliyorsunuz.

Cydia’da bu bazda bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu fonksiyonları sağlayabilmek için gereken uygulama ve çeşitli tweak denilen farklı eklentileri Cydia üstünden sistemimize indirerek kurabiliyoruz. Ek olarak Cydia içerisinde bulunan çeşitli uygulamaları Apple’ın da sürekli olarak takip ettiğini belirtmekte fayda var. Bunun nedeni Apple jailbreak ile yapılmış olan çeşitli işlemleri daha sonrasında iOS’a eklemiştir.

Jailbreak Ne Kadar Güvenli?

Ancak jailbreak sistemini kullanmak bir yandan da güvenlik derecemizi düşürmektedir. Jailbreak zararları nelerdir? Apple şirketi de jailbreak sistemini bu yüzden tavsiye etmiyor. Çünkü beraberinde birbirinden farklı güvenlik açıklarını da getiriyor. Bu güvenlik açıkları yüzünden telefonunuza çeşitli virüsler bulaşabiliyor ve verilerinizi çalabiliyorlar. Bunun sebebi ise iOS yazılımına erişim sıfırken jailbreak yaptığınız zaman sistem verilerine erişim imkanı sağlanılıyor.

iPhone Jailbreak Nasıl Kaldırılır
Daha önce söylediğimiz gibi çeşitli eklemeler çıkarmalar yapabiliyoruz ve çeşitli uygulamalar tasarlayarak direkt olarak sistem çekirdeğine müdahalelerde bulunabiliyoruz. Çeşitli virüsler de direkt olarak sistem çekirdeğini hedef alarak işlemlerini yapabiliyorlar. Ayrıca jailbreak ile yüklemiş olduğunuz uygulamalardan arka plan üzerinde çalışanların RAM ve işlemci kullanımını yükselttiği için telefonunuzun pil ömrü de bir o kadar düşmektedir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0