Ana SayfaİncelemeiPhone X İnceleme - Türkiye'de ilk

iPhone X İnceleme – Türkiye’de ilk

-

iPhone X sansasyonel görünümlü bir iPhone ancak açıkçası büyük bir maliyetle geliyor ve bunu elde etmek için beklemek zorunda kalacaksınız. Face ID ile ilgili soru işaretleri var! Telefonun kilidini açmak için farklı bir yöntem ve kullanılabilirliği tartışılıyor. Hepsini detaylı incelememizde bulabilirsiniz.

iPhone X, son 10 yılda piyasaya çıkan en heyecan verici telefonlardan biridir. Ancak özellikle yenilikçi bir şey sunduğu için değil.

Bu, heyecan vericidir çünkü bir iPhone’daki en radikal yeniden tasarlama ve endüstrideki bir dizi temel özellikleri bir araya getirdikleri bir akıllı telefon.

Fakat bu değişiklik ucuza gelmiyor ve yüksek fiyattan dolayı iPhone 8 ve 8 Plus‘a geçişler kaçınılmaz olacaktır.

Fakat yine de iPhone X, iPhone’unuzla etkileşimde bulunmanın yeni bir yoludur; bu, herhangi bir zamanda iOS’tan daha fazla keyif almanızı ve artan ekran boyutu ile uygulamaların kullanım şeklinizi değiştirmenizi sağlar.

iPhone X hızlı şarj etme özelliğine sahip ancak özel bir kablo satın almanız gerekecek.

Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Önemli olanı öncelikle ele alalım: iPhone X şimdiye kadar yapılmış en pahalı amiral gemisi telefonlarından biridir. Temel model için 999 $ perakende satış fiyatı belirlenmiş. Bu ücrete KDV’de dahil edildiğinde daha da artıyor. Ayrıca bkz: iPhone X Türkiye Fiyatı

Bir akıllı telefon için ne kadar çok para ödeyebilirsiniz bilmiyoruz ama bu telefon gerçekten pahalı!

Ne zaman elinizin altına alabileceğiniz konusunda iPhone X’in çıkış tarihi 3 Kasım’da, ön siparişler ise 27 Ekim’de başlayacak.

iPhone x inceleme-1

İngiltere, ABD ve Avustralya’nın ilk sevkıyat yapılacak ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye maalesef açıklanan ilk 3 grup ülkeler arasında yer almıyor. Fakat son yıllarda iPhone ürünleri oldukça hızlı piyasaya sürülüyor.

Bu çıkış tarihinin parça temini ve üretiminden kaynaklandığı haberlerini daha önce yapmıştık.

Bununla birlikte, ilk piyasaya çıkacak ürünler bile stok sorunu yaşatabilir. Uzmanlar Apple’ın iPhone X modellerine talebin tahminden daha da fazla olacağını ve ellerinde cihaz kalmayacağını söylüyor.

Ekran

Yeni şeyleri gözden geçirelim ve şundan emin olabilirsiniz: Apple’ın bugüne kadar ürettiği tüm modelerden tamamen farklı görünüyor. Özellikle ekranı..

Apple’ın bu kadar erken bir trende girdiği nadiren görülüyor ancak 2017, çerçevenin akıllı telefondan kaybolmaya başlandığı ve iPhone X’in bu trendi yakaladığı bir yıl oldu.

Essential Phone‘un yanı sıra, yeni iPhone piyasadaki en küçük çerçeveye sahip cep telefonlarından biri gibi görünüyor. 5.8 inçlik ekranın üst kısmındaki çıkıntı, etkiyi oldukça çarpıcı yapan sizin ve yeni işletim sisteminin detaylarını sunan tek şey.

iPhone x inceleme ekran

Geçen yılki iPhone 7’nin yanında, iPhone X tamamen farklı bir cihazdır. Daha geniş ve dolgun ekranın etkisi, özellikle de benzer bir ekrana sahip olan Samsung Galaxy S8‘i kullanmadığınız takdirde sizi etkileyecektir.

Bu ekranın ne kadar güzel olduğunu abartmak pek de yanlış olmaz. Derinliği, zengin renkleri ve pürüzsüzlüğü ile Samsung’la rekabet edebilecek kapasitede.

Bununla birlikte, burada farklı olan şey, iPhone X’deki ekranın, fiziksel ev düğmesi içermemesi. Mevcut fonksiyonu parmağınızı aşağıdan yukarı kaydırarak yapabiliyorsunuz.

Bu, iPhone deneyiminde süreklilik arayışı içinde olan Apple hayranlarının en büyük değişikliklerinden biri olacak, çünkü telefonlarında dolaşma biçimlerini değiştirmeleri gerekecek.

Ekranın çözünürlüğü, iPhone 7’ye göre daha da yükseltildi. Apple’ın kullanıcıları ekosisteminden uzaklaşmak istemiyorlar. Bu nedenle iPhone X rakiplerine uyacak şekilde yükseltildi. Yeni Süper Retina HD ekranı 2436 x 1125 çözünürlüğü destekliyor.

Piksel sayısının yükseltilmesinin tek nedeni, uygulamaların daha iyi görünmesine ve web’de daha güzel bir deneyim yaşamanızı sağlamasıdır.

Ancak Cupertino markasının daima iyi olduğu şey, spesifikasyonlar hakkında çok fazla endişe etmeden deneyimi yaşatmaktır. Bu da önceki iPhone’ların en keskin ekranlara sahip olmamasına rağmen satışlar için herhangi bir tehlike teşkil etmemesi ile açıklanabilir.

LCD ekranlar iyi bir kontrast oranına sahipti. Ancak, iPhone X’deki OLED ekranına geçiş, kesinlikle siyahların derinleştiği, renklerin daha zengin olduğu ve genel efektin sadece parlak olduğu bir yükseltme getirdi.

Samsung Galaxy Note 8, piyasadaki en iyi ekran olarak adlandırıldı ve şimdi Apple da iPhone’larda aynı teknolojiyi kullanıyor.

iPhone X ile ilgili en çok konuşulan noktalardan biri telefonun üst kısmındaki “dudak” tır ve “all-screen” ekranın bir bölümü kameraları yerleştirmek için kesilmiştir.

Face ID için tepedeki True Depth kamerası gerekiyor, bu nedenle tüm teknoloji için küçük bir kısmın tutulması gerektiği mantıklı ancak estetik sanki biraz bozuluyor.

Ancak soru şu ki bu filmleri veya uygulamaları mahvediyor mu?. İlk demo olan The Machines, artırılmış bir gerçekliktir ve gerçekten etkileyici olmak için mümkün olduğunca fazla alan kullanmalıdır.

iphone x The Machines

Tam ekranın avantajlarından yararlanmak için diğer uygulamaların kodlanması gerekebilir; böylece dudak bir şeyi kesintiye uğratmaz; ancak uygulamalar doğal olarak ölçeklenmelidir.

Ekran 18: 9’dur (ancak Apple tarafından doğrulanmamıştır) standart bir 16: 9 formatındaki bir film ekranı doldurmayacaktır ve kenarlara uzatmanıza izin veren herhangi bir şey göremiyoruz.

Bu demektir ki dudak, tam ekranlı uygulamalara ve İnternet tarayıcısına sınırlama getirmiyor. Aslında düşünüldüğü kadar da kötü değil.

Kısacası dudak estetiğe yardımcı olmuyor, ancak büyük bir engel de oluşturmuyor. Şimdi tasarımcılar, uygulamalarını iyileştirmek için bu kısmı dikkate alıyor.

Yeni iPhone X Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en iyi tasarıma sahip telefon.

Artık cam olan arka kısım, önceki modellere göre biraz daha kırılgan ve kaygan hissettiriyor.  Ancak yine de kullanıcılar elinde sağlam ve güvenli hissediyor. Kenarları keskin değil, bu nedenle elle tutmak oldukça hoş bir his veriyor.

iPhone Plus ürün yelpazesinden herhangi birini kullandıysanız, bu telefon çok hoşunuza gidebilir. Diğer iPhone’lardan daha büyük bir ekrana sahipken, yine de iPhone 7 Plus‘dan daha küçüktür.

Bu, parmaklarınızı ekranın dört bir yanına ulaştırmanın kolay olduğunu gösteriyor.

Pratikte elin içinde iyi bir şekilde oturur ve çoğu işlevle rahatça etkileşime geçebilirsiniz. Kesinlikle iki elini kullanmanız gereken bazı durumlar da söz konusu olacaktır. Örneğin sağ üst köşeye kolaylıkla ulaşamazsınız.

Bununla birlikte, sol taraftaki susturucu kilitleyici düğmesi ve ses düğmeleri tek elinizle (eğer sağ elinizdeyse) kolayca erişilemez; ses seviyesini değiştirebilir, ancak sessiz hale getiremezsiniz.

Face ID

Bu arada, bu yılın en iyi amiral gemisi modeli olan iPhone’da yapılan en büyük değişiklik, Face ID‘nin yolunu açmak için Touch ID‘nin kaybolmasıydı; bu, yalnızca telefonunuza bakarak telefonunuzu açabilme olanağı sağlayan bir özellik.

Bu, Apple’ın cesur bir hareketi. Şimdiye dek hayranı olduğumuz bir yöntem olmadığı için benzer teknolojiye dayanan daha önceki telefonların kullanıcının fotoğrafı tarafından kopyalanabileceğini gördük.

Apple’ın, Touch ID‘yi ayarlamak için parmağınızı sensörün etrafında konumlandırmanız gerektiğinde olduğu gibi, farklı yüz açıları yüklemeye yönelik yöntemi çok daha mantıklı ve Apple bunun muhtemelen en güvenli biçimlerinden biri olduğunu iddia etmektedir.

Demo alanında denemek mümkün değildi, ancak bu kesinlikle Touch ID ile kıyaslandığında daha da güvenli olduğu tartışılamaz.

iPhone x inceleme faceid

Bazı kullanıcılar için Touch ID’den daha yavaş bulundu fakat bu süre ilerleyen dönemlerde düşebilir.

Doğru mesafede tutulduğunda, iyi ve çabuk çalıştı. Görünüşe göre zaman geçtikçe yüzünüzü öğrenecek.

iOS 11

Belli ki yeni iPhone X ile oynamak için çok daha fazla ekrana sahipken, iOS’un çalışma biçiminde bazı değişiklikler olması gerekiyordu. Kolaylaştırmak için yeni bir yol geliştiren iOS 11’in yeni bir sürümü var.

‘Ana ekran’ hala standart simgeler tablosuyla aynıdır. Bu değişmedi. Ancak, çerçevenin ve ev düğmesinin bulunduğu telefonun alt kısmı ev düğmesi olmadan yeniden şekillendirildi; Telefonun tabanından yukarıya doğru kaydırarak (Eski Kontrol Merkezi’yle aynı şekilde) home tuşu gibi çalışmasını sağlayacaksınız.

iPhone x inceleme ios 11

Cep telefonunuzu avucunuzda dengelemek için alışmak zorunda kalmanıza rağmen, sezgisel ve iyi çalışıyor. Tabii biraz alışma süreci olacaktır.

Kamera

Yeni iPhone’daki kamera daha yoğun odaklama ve daha düşük ışıklı çekimler anlamına gelen bazı yeni özellikler bulunuyor.

iPhone 7 Plus’daki gibi bir telefoto objektifinin yanı sıra her iki sensör için de optik görüntü sabitleme içeriyor; bu sayede hangi modda olursanız olun daha net ve daha parlak bir görüntü elde edersiniz.

iPhone x inceleme kamera

Arkada bulunan kamera, yatay yönde değil, dikey olarak tasarlanmış; bu da Apple’ın telefonu dikey moddan ziyade yatay konumda tutmanızı istediğini gösteriyor. Bu, aynı zamanda, çok fazla yer kaplayan ve Face ID için gerekli olan, gerçek True Depth fotoğraf makinesi için de geçerli.

Apple’ın ARKit ve Google’ın yeni ARCore’u ile, gelecekteki büyük yarışmanın AR alanında olacağı şüphesiz. Apple’ın bu alanı sahiplenmesi de beklenmedik karşılandı.

The Machines, AR uyumluluğu olan iPhone’lara birlikte oynamak için ihtiyaç duyacakları bir oyundur. AR eğlencelidir, eğlenceli bir oyun ortaya çıkarır. Ancak gösterişçi ekrandan başka şaşırtıcı bir şey olmamıştır. En azından şimdilik.

Ön tarafta yer alan fotoğraf makinesi, çevrenizi ve yüzünüzü algılamada mükemmeldir. Ayrıca bir maske eşleme veya sizi animasyonlu bir emoji (Animoji olarak adlandırır) haline getirebilme özelliği gerçekten çok eğlenceli.

Kameranın kendisi daha önceki modellere çok benzer.

Kablosuz Şarj

Her iPhone kullanıcının istediği bir şey daha fazla pil ömrü. Yoğun bir kullanıcıysanız ve şarj cihazına erişmeden iş gününün sonuna kadar geçemiyorsanız veya daha hafif bir kullanıcıysanız, ancak her gün kablolu bir şarj aletine ihtiyaç duymak istemiyorsanız, Apple’ın sizin için iyi bir haberi var.

iPhone X pil boyutu hakkında her zamanki gibi bir bilgi paylaşmadı. Ancak markaya göre büyük yükseltmeler var. Bununla birlikte, en büyük değişiklik, yeni iPhone’u şarj edebilmenizin yanı sıra kablosuz şarj işleminin dahil olmasıdır.

Bu yeni bir işlevi değil fakat Apple’dan beklenen bir hareketti. Bu arada Apple sadece Qi ürünlerini destekliyor.

Apple’ın benimsediği standardı destekleyen çok sayıda araba ve şarj pedi var.

Bununla birlikte, Apple iPhone’unuzu, Airpod’ları ve Apple Watch’u aynı şeyi şarj edebilecek yeni bir kablosuz şarj ünitesini tanıttı… Buna AirPower deniyor. Ayrıca bkz: AirPower nedir?

iPhone X’in pil ömrü, iPhone 7’den iki saat daha fazla dayanabiliyor. Burada ekranın daha da büyüdüğünü ve daha çok şarj tüketebileceği göz önünde bulundurulduğunda iyi bir özellik olarak düşünülebilir.

iPhone X’de ayrıca 30 dakika içinde % 50 hızlı bir şarj imkanı sağlayan hızlı şarj özelliği bulunuyor. Fakat yalnızca USB-C kablosuyla. Bu ürün maalesef kutudan çıkmıyor.

İşlemci

IPhone X’in yeni A11 Bionic yonga seti, yeni iPhone’un talep ettiği yükü hafifletmek için tasarlandı.

Yeni işlemci, iPhone X’in önüne yayılan ilave piksellerin yanı sıra AR sensörünün talep ettiği muazzam gücü kullanma kapasitesine sahiptir ve bunun ötesinde genel performansda genel iyileşme ve daha iyi grafiksel performans sunar.

Apple, 10 nanometre üretim süreciyle daha iyi pil ömrü elde etmeyi amaçlıyor; Apple, yeni yonga seti için çalıştıklarını ve bu sayede işlerin daha verimli hale getirildiğini, dolayısıyla gücü yükseltip pil ömrünü artırabileceğini söylüyor.

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus donanim
Tüm iPhone Modelleri A11 Bionic Çip Kullanıyor.

Yeni yonga, daha iyi fotoğraf odaklama, daha iyi yüz kilidi açma ve çok yönlü güç iyileştirme imkânı sunuyor. Görünüşe göre sahip olduğu fonksiyonlara göre dünyanın en güçlü telefonu durumunda.

Testler sonucunda uçacak gibi görünüyor; iPhone 8 ve 8 Plus’ın son incelemelerinde benchmark testinden baş döndürücü hızlar görüldü. Aynı chipi kullanan iPhone X’in de en az onlar kadar başarılı performans göstermesi kaçınılmazdır.

Özet

iPhone X’in görüntüsü mükemmel. Renkler tüm ekranda çok canlı ve yıllar önce çizilen iPhone konseptlerinden birine gerçekten benziyor.

AR özelliği için biraz daha beklememiz gerekiyor. Şimdilik App Store’da sadece 20 oyun bulunuyor. Fakat geliştiriciler Apple’ın yeni cihazları için oyun yazmaya başlamıştır bile.

Kesinlikle Face ID‘ye alışmanız gerekecek. Apple, sisteminin daha önce gördüğümüz her şeyden daha iyi ve güvenli olduğunu açıklıyor. Touch ID’yi değiştirmek biraz insanlarda farklılık yaratabilir. En azından alışmak biraz zaman alacaktır.

Son olarak hiç şüphe yok ki, iPhone X, uzun yıllardır beklediğimiz fütüristik iPhone’dur. Bunun için 6.000 TL ve üzeri bir ücret ödemeye hazır ol.

-- Reklam --

GENEL DEĞERLENDİRME

Tasarım
98 %
Performans
97 %
Batarya Ömrü
95 %
Kamera
97 %
Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here