iPhone’lara panik modu geliyor

Günümüzde gelişen akıllı telefonlar biz kullancıların pek çok işini halledebilecek güçte. Özellikle kullanıcıların güvenlikleri için bir hayli önem kazanan akıllı telefonlarımız hiç ummadığımız anda hayatımızı kurtarabiliyor. Akıllı telefonların güvenlik alanında bir hayli ilerleme kaydetmesinden sonra iPhone’lara panik modu geliyor. İşte tüm detaylar.

Günümüzde artık sahip olduğumuz cihazların çalınma durumuna karşı üreticiler pek çok önlem almış durumda. Apple’da kullanıcılarına “iPhone’umu Bul” uygulaması ile kullanıcıların imdadına yetişiyor.

Apple’ın hayatımıza ilk olarak iPhone 5S ile sunmaya başladığı ve çok sevilen parmak izi okuyucusu olan Touch ID gelecekte önemli bir kullanıma sahip ve gelecekte pek çok yenilikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bunlardan birisi panik modu olması planlanıyor.

Apple’ın geçen yıl başvurusunu tamamladığı yeni bir patente göre çalınmalara veya cihaza zorla erişmeye çalışan kişilere karşı Touch ID tabanlı bir panik modu geliştiriyor. Kullanıcının normalde tanımladığı parmak izi haricin de kullanıcıların ek olarak gizli parmak tanımlamaları gerekiyor.Kişiler bu gizli parmakla telefonu açmaya çalışıldığında iPhone kendisini kilitliyor.

Böyle bir zorlama durumunda sistem kendisini kilitliyor ve çalma şüphesi olan kişinin fotoğraf veya videosunu çekiyor. Bu kaydettiği içerikleri anında iCloud hesabına yükleyebilirken ayrıca mikrofonu da açık tutarak kayıt yapabiliyor. Yine yüksek sesle alarm çalma veya yakındaki iPhone kullanıcılarına tehlike sinyalleri yollama alınan tedbirler arasında olduğu görülüyor.

Panik modu sadece çalınmalara karşı değil acil durumlar için de kullanılabiliyor. Kullanıcı gizli parmağı için bir kısayol belirleyebiliyor ve örneğin bu parmak ile tarama yaptığında doğrudan arama ekranına geçiş yapıyor.

Son dönemde sıkça yaşanan telefon hırsızlıklarına karşı Apple iyi bir yöntem bulmuş gibi görünüyor ancak şüpheli kişinin atanmış parmağı kullanmaması durumunda yöntem çalışmayabilir. Yöntemin daha çok acil durumlar işe yarayacağı düşünülüyor.

Elbette her patent başvurusu yapıldı diye Apple’ın bu projesinin gelecekte hayatımıza geçecek diye bir kural yok. Apple bazen daha farklı bir şekilde bu teknolojiyi kullanırken, rakiplerinin aynı fikri alıp kendisinden önce kullanmaması için de bazen böyle patent başvuruları yapabiliyor.

Bakalım Apple’ın bu muazzam görünen fikri hayatımıza dahil olabilecek mi ?

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0