İran’dan Milli İnternet Hareketi “Yooz”

İnternet her insanın hayatında olumlu etkiler sağlayarak, bu bağlamda daha rahat bir yaşantı konusunda etkili bir araçtır. Bu sebepten dolayı fazlasıyla kullanılarak, sanal dünyaya giriş yapılır. Bu tür sanal işlemlerin gerçekleştiği ortam olan internet portalı, insanın kendisini geliştirme konusunda pozitif bir etkiye sahip olmakla beraber, bunu hayata geçiren en temel unsurlardan bir tanesi olarak da dikkat çekmektedir.

İran’dan Yooz Devrimi

Yooz Arama Motoru
Yalnız bazı ülkelerde internet erişimini kısıtlayıcı gelişmeler arz eden sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle Batılı ülkeler tarafından Doğu coğrafyasında var olan ülkelere uygulanan bu erişim kesintisi; söz konusu ülkeleri farklı çözüm yollarına iterek; bu bağlamda kendisini gösterecek bir neticeye sahip olması amaçlanmıştır.

Son olarak İran, bu tür bir gelişmeye imza atarak; milli internet adı altında gelişmelerini sürdürmekle meşgul bir vaziyette görünüyor. Düşündüğü projeleri bir bir hayata geçirerek; vatandaşlarının hizmetine sunan İran’ın bu anlayış içerisinde var olduğunu gösteren son yenilik arama motoru ile gerçekleştirildi. Yooz adı verilen bu arama motoru ile farklı bir ilişkilendirme kurarak; ulusal internet ağı oluşturma konusunda, hızlı bir şekilde amaçlarına yönelik çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Batı’nın uygulamalarını etkisiz bir hale getireceği inanılan Yooz ile, İran vatandaşları, internet portalını daha etkin bir biçimde kullanamaya kaldığı yerden devam edecek gibi görünüyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0