İşte Snapdragon 820

Akıllı telefonlarımızın hayatımızın vazgeçilmez bir parçasını olmasının en büyük nedenlerinden birisi de akıllı telefonlarda kullanılan ve bilgisayarlarımızda bulunan işlemcilere yakın performans sunan mobil işlemciler. Elbette ki mobil cihaz pazarında en iyi işlemcileri Qualcomm üretiyor. Qualcomm’un üst seviye işlemcisi Snapdragon 820 tanıtıldı. İşte detaylar.

Qualcomm, yeni tanıttığı Snapdragon 820 ile birlikte bir önceki üst seviye model olan Snapdragon 810‘dan kalan ısınma sorunundan, pil ömrüne, görsel ve işitsel kaliteden, daha sezgisel bir deneyime kadar pek çok sorunları çözüp, kullanıcılarının karşısına tam bir performans canavarı çıkarıyor.

.::Snapdrogan 820’de ısınıyor::.

Qualcomm‘un New York’ta gerçekleşı Qualcomm Snapdragon 820 lansmanı, Qualcomm Başkanı Derek Aberlee’nin giriş konuşması ile başladı. Qualcomm’un mobil deneimi daha da iyileştirmek için çalıştığı 30 yılın ardından bugün 2015 itibari ile yılda 932 milyondan fazla MSM çip sattıklarını söyleyen Aberlee, 2015-2019 yılları arasında akıllı telefon satışlarının 8.5 milyarı aşacağını tahmin ettikleri bunun da geçmiş dönemlere kıyasla %53 oranında bir artış anlamına geldiğini de konuşmasında ifade etti.

iste-snapdragon-820

Yeni Snapdragon 820 işlemcisinin özelliklerine bakacak olursak Qualcomm, mobil deneyimi her nesneye getirme yol haritasında Snapdragon 820 mobil işlemci ile geçmişte kazandığı başarıları daha da arttırarak devam ettirecek gibi görünüyor. Snapdragon 820, Kryo 64 bit CPU, Adreno 530 grafik işlem birimi, Hexagon 680 DSP çip ve X12 Cat 10 LTE modem ile teknik olarak güçlü özellikler sunuyor.

.::Snapdragon 820’ye Adreno 530 ayarı::.

Mobil cihazlarımızın en büyük sorunu olan çok güç tüketme konusunda ise çok cimri davranıyor ve çok az güç harcıyor. Bu anlamda Snapdragon 820 ilk 14nm FinFET LPP mimariye sahip olma özelliği ile de epey bir dikkat çektiğini söylememiz mümkün. Snapdragon 820, bir önce ki nesil olan Snapdragon 810’dan aldığı çıtayı bir üst seviyeye taşıyor.

iste-snapdragon-820

Qualcomm’un yeni işlemcisi olan Snap dragon 820’nin Grafik işlme birimi olan Adreno 530’un performans çizelgesi.

Kullanıcıların artık mobil cihaz kullanıcılarının daha fazla hız, daha çok depolama alanı, daha büyük ekran ve daha çok hafıza’dan fazlasını aradığını söyleyen Qualcomm, yeni işlemcisiyle aslında kullanıcılar için kusursuz bir VR deneyimi ve IOT cihazlar için de standartları belirlemeye çalışıyor.

.::Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 820, 30 modelde kullanılabilir halde::.

Düzenlenen etkinliğin ikinci bölümünde sahneye gelen Qualcomm Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı olan Tim McDonough, yaptığı konuşmada mobil cihazlarda görsel, işitsel ve sezgisel etkileşimin içinde olduğu tüm deneyimlerin bir arada olması gerektiğini ifade ederken muhteşem bir sanal gerçeklik deneyimi sunulabilmesi için 2K değil 4K çok net bir ekran çözünürlüğünün, çevresel, 3D çok temiz bir ses ile ve tümünün de kesintisiz, akıllı, tepkisel ve kişisel bir etkileşim deneyimi ile sunulması gerektiğnin öneminden bahsetti.

Zamanımızda artık internete bağlanabilmenin bir mobil cihazın olmazsa olmazı olduğunu ifade eden McDonough, bunun için Snapdragon 820’nin 600Mbit downlink ve 150Mbit uplink sunan ve LTE-U destekleyen gelişmiş 4G LTE, 11ac MU-MIMO, 11ad kablosuz bağlantı ve bantlar arasında kusursuz geçiş sağlayan gelişmiş kablosuz ağ ile LTE+Wi-Fi ve düşük tüketen kablosuz hotspot özelliği sunan gelişmiş bit LTE/Wi-Fi yakınsama ile tüm ihtiyaçları karşıladığını da söyledi.

Qualcomm’un yeni işlemcisi olan Snapdragon 820’yi gelecek senenin amiral gemi modeli olan telefonlarında oldukça sıklıkla göreceğiz gibi görünüyor. Bakalım Qualcomm yeni işlemcisinde bir önceki işlemciden kalan sorunları halledebilmiş mi ? Bunların hepsini Snapdragon 820 işlemcisini kullanan cihazlar piyasaya çıktığında göreceğiz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0