Ana SayfaİncelemeKamera çekimleri: 6 girer, sadece 1’i çıkar

Kamera çekimleri: 6 girer, sadece 1’i çıkar

-

Belli bir süredir bizi takip ediyorsanız, kamera testlerimizin klasikleştiğini bilirsiniz. iPhone’lar veya Android cihazlar yokken bile yaptığımız bu testlerin sonuncusunun üzerinden 1 yıl geçmiş ki, artık piyasadaki tüm cihazları test etmenin vakti gelmiş. Hadi gelin hep birlikte piyasada yer alan tüm akıllı telefonların kamera kalitelerine bir göz atalım ve kimin daha iyi olduğunu öğrenelim.

Kamera-karsilastirma

Katılımcılarımıza göz atacak olursak, elimizdekiler Nokia Lumia 1020 ve Apple iPhone 5s.

Nokia Lumia 1020’nin yeteneklerinin üzerinden tekrar geçmeye gerek yok diye düşünüyoruz, çünkü sahip olduğu devasa sensörü ve Büyük Kanyon’u dolduracak fazlalıktaki piksel sayısı her şeyi anlatıyor. Bunlara bir de optik görüntü sabitleme ve Xenon flaş eklendiğinde, şimdiden favorimiz ortaya çıkıyor.

Samsung ise Nokia’nın adımlarını takip ediyor ve Galaxy S5 için kendi ev yapımı sensörlerini üretiyor. ISOCELL tabanlı bu sensörler, piyasadaki birçok cihazın sahip olduğundan daha büyük. DSLR cihazlardan alınan Faz Algılamalı Otofokus ise sensöre daha hızlı bir fokus odaklanması sağlıyor.

Galaxy S5’in ezeli rakibi LG G3, LG G Pro 2’de yer alan kameranın gelişmiş modeline sahip. OIS+ özelliği ve yeni geliştirilen az – ışık otofokus modu (lazer fokus) ise cihazın artıları.

Sony cephesine baktığımızda ise, yüzmeyi seven Xperia Z2, büyük ve yüksek çözünürlüklü 20MP sensöre sahip. Sony’nin özel tarifi olan bu kamera, önceki modellere göre de hem yazılımsal, hem de donanımsal olarak güçlendirilmiş. Unutmamak gerekiyor ki, piyasanın yenisi olan Oppo Find 7 de Sony üretimli sensörleri kullanıyor. Find 7’de yer alan özel çekim modu sayesinde de 50MP’e kadar görüntü yakalamak mümkün.

Tüm bu cihazların karşı tarafında yer alan Apple iPhone 5s ise belki de şimdiye kadar üretilen en basit ve sade kameraya sahip. Yine de bu sizi yanılmasın, çünkü ne kadar basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olsa da, 8 MP’lik bu cihaz ile yüksek kaliteli çekimler yapmak mümkün.

Yukarıda bahsettiğimiz cihazların arasında bir eksik fark etmiş olabilirsiniz. Tabii ki bu 2014’ün amiral gemisi olan HTC One (M8). Diğer cihazlar ile yarışamayacağını düşündüğümüz bu alet, 4 MP. Bu da karşılaştırmayı oldukça zorlaştırıyor. Doğruya doğru, çift kamera tasarımı oldukça eşsiz olsa da, bazı fantezik ayarlamalar yapmadıkça, iyi bir çekim yakalamak zor.

Ne yazık ki, Nokia Lumia 930 geç piyasaya sürüldüğünden testimizde yer alamadı, ancak bir daha ki sefer mutlaka olacaktır!

Aynı şey iPhone’un yeni oyuncağı için de geçerli…

6 cihazımız da yerlerini aldığına göre başlayabiliriz.

Kamera özellikleri

Kamera üreticileri sürekli yazılımlarını geliştirerek daha iyi performans kazanmaya çabalasa da, her zaman temelde yatan kamera özelliklerine bağlı kalacaklar ve bu özelliklere bakmak da hangisinin daha iyi olduğunu seçmek için iyi bir başlangıç olacaktır. Aşağıda yer alan tabloda 6 cihazın kamera ayrıntılarına göz atabilirsiniz.

Kamera-karsilastirma

Nokia Lumia 1020

Nokia’nın Lumia 1020 cihazı, diğer telefonlara göre daha bir fotoğraf odaklı. Aralarında en büyük sensöre sahip olan bu alet, piksel sayısı olarak da diğerlerinden fazla. Bu da tabii ki, 5 MP’lik çekimlerde ve videolarda daha kayıpsız bir yakınlaştırma sunuyor

PureView adlı kamera, optik görüntü stabilizasyonuna sahip ve bir de Xenon flaş ışığı var (ek olarak bir de AF ve video ışığı için LED yer alıyor). Yazılımında da manuel birçok ayara imkan tanıyan PureView, fotoğraf uzmanları için de RAW çekim modu sunuyor. Bunların dışında, 1020’nin hibrid sensörü 4:3’lük fotoğrafları 16:9 olarak da çekebiliyor. Lumia 1020’nin RAW dosyalarını kayıt edebilme gibi bir yeteneği de var ki, birçok ileri fotoğrafçıyı memnun edecektir.

Lumia 1020’nin tek sorunu ise, deklanşör tuşuna bastıktan sonra geçen 5-6 saniyelik süre. Bir fotoğraf çekip kaydetmek bu kadar sürmeseydi keşke…

Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2, buradaki ikinci en büyük sensöre sahip cihaz ve Lumia’daki piksel sayısının da yarısına sahip. Xenon ve OIS gibi gelişmiş özellikler bulunmasa da, Sony’nin en büyük yeteneği suya dayanıklı olması. Bahçenizde ve havuzunuzda rahat rahat çekim yapmanıza olanak tanıyor.

Sony Xperia Z2’de yer alan temiz görüntü yakınlaştırma özelliği çok şeyler vaat etse de, yapılan testlerde Nokia’yı geçemediği fark ediliyor.

Samsung Galaxy S5

Samsung, Galaxy S5 için tamamen kendi üretimi, ISOCELL teknolojisini temel alan bir sensör kullanıyor. Düşük ışıkta kaliteli çekimler vaat eden bu sensör, daha geniş dinamik uzaklığa da sahip. 16:9 en boy oranı ve 1/2.5” boyutları olan bu sensör, Galaxy S4’e göre de daha bastileştirilmiş bir kullanıcı arayüzü ile geliyor. Yine de birçok özelliği unutmamak gerek.

Galaxy S5’te yer alan faz algılamalı otomatik fokus ise oldukça hızlı fokus kilitlenmeyi sağlıyor.

LG G3

LG G3 eski model bir 4:3, 13 MP sensöre sahip, ancak Galaxy S5’e göre de bir adım önde. Bunun en büyük sebebi de, özel görünmez otomatik fokus yardımcı ışığı olması (buna Lazer Fokus deniyor). Özel IR ışık yayıcı kullanan bu sistem, başarılı bir şekilde mesafeyi hesaplayabiliyor ve karanlıkta daha iyi çekimler yapmanızı sağlıyor. Lazer Fokus dışında klasik, faz algılama ve kontrast algılama seçenekleri de duruyor.

Oppo Find 7

13 MP sensör ile çekim yapabilen Oppo, LG’ye göre de daha büyük bir diyaframa sahip (yine de OIS yok). Özel bir yazılım modu sayesinde de 50 MP’lik görüntüleri ekleme şansınız var. Birkaç benzer fotoğraf çektikten sonra, aralarında en iyi işlenmiş olan görüntüyü seçebiliyorsunuz.  Bu modu sadece dijital yakınlaştırma amaçlı kullanmak bile mümkün. Oppo Find 7’yi diğer 6 cihazdan ayıran özellik ise ön kamerasının 5 MP olması ve en iyi öz çekim deneyimini sunması.

Oppo, RAW dosyalarını yakalamanıza da olanak tanıyor. Bir başka mod sayesinde de, farklı ışık efektleri ile yavaşlatılmış çekimler yakalamak mümkün.

Apple iPhone 5s

Şimdiye kadar göz attığımız telefonlar arasında en düşün çözünürlüğe sahip olan iPhone 5s, diğerlerinin aksine büyük piksellere sahip. Çift ton ve çift LED flaşa sahip olan cihaz, daha doğal çekimler yapmanıza olanak sağlıyor.

iPhone’u güçlü yapan özellik ise tabii ki Panaroma modu. HDR kullanarak çok parlak ve karanlık alanları dengede tutan iPhone, gerçekten çok sağlam Panaromik görüntüler yakalayabiliyor.

Panaroma modu sadece Apple’a ait bir özellik değil, Android cihazlarda da kendince böyle modlar var. Örnek vermek gerekirse, Galaxy S5’in Panaroma modu dairesel çekimler yapmanıza izin verirken, sanal turlar hazırlamanıza bile yardımcı oluyor. Lumia’nın sahip olduğu modun kullanımı ise oldukça zor.

Son zamanlarda popüler olan bir diğer şey ise, görüntü çekildikten sonra fokusunu değiştirmek. İlk olarak bu özelliği Nokia’da gördük, ancak şimdilerde Samsung ve Sony de kendine has bu tür modları telefonlarına eklemeye başladılar. Google da bu tür ayarlamaları yapmanızı kolaylaştıran aplikasyonları tüm Android cihazları için mağazaya koydu

Fotoğraf kalitesi, gündüz

Ele aldığımız telefonların oldukça farklı çözünürlükleri var (8 MP’den 38 MP’e kadar). Bu nedenle de karşılaştırma yapmak oldukça zorlaşıyor. Nokia’nın süper seçici kamera modunun minimum fotoğraf çözünütlüğü 5 MP. Bu da Lumia 1020’yi skalanın en uç noktasına koymamıza neden oluyor.

Eşit şartlar altında karşılaştırma yapabilmek için, tüm cihazların çekimlerini aynı çözünürlüğe getireceğiz ve birkaç kez de kesimler yapacağız. Görüntü kalitesini de her seviyede 1:1 pikselde tutacağız.

İlk olarak, tüm fotoğrafları 8 MP’de birleştireceğiz. Görünüyor ki tüm cihazların en düşük çözünürlüğü nerdeyse bu. 8 MP olduklarında karşılaştırma yapacağız ve ardından da hepsini en yüksek çözünürlük olan 38 MP’e çıkartacağız. Bu sayede elimizde 3 farklı persfektif olacak (kendi çözünürlükleri, 8 MP ve 38 MP’lik halleri).

8 MP karşılaştırma

8 MP ile başladığımızda, Lumia 1020 piksel sayısının fazla olması ile tüm cihazların önüne geçmeyi başarıyor. Lumia’nın çekim açısı aralarında en geniş olanı olsa da, detay bakımından da en ayrıntılı fotoğrafı yine o çekmeyi başarıyor. Görüntülerin çoğu ağır işlenmiş gibi gelmese de, dinamik uzaklık oldukça fazla (güneşin vurduğu çalılığa bakıldığında anlaşılıyor).

Ufak bir not, Lumia 1020’nin bir de 5 MP modu mevcut, ancak bu mod birçok detayı çöğe göderiyor ve kaliteyi oldukça düşürüyor. 5 MP’lik çekimler Facebook için yeterli olsa da, fotoğraf arşivinize 38 MP ile görüntü kaydetmek daha mantıklı. Telefon iki farklı çözünürlükte kayıt yapabiliyor, ancak dönüşüm işlemi oldukça uzun sürüyor ve Lumia 1020 diğer telefonlara göre bu konuda en yavaş olanı.

Kamera-karsilastirma-2

Karşılaştırmaya geri dönersek, Oppo Find 7’nin çekimleri oldukça temiz, ancak yine de bazı kusurlar görmek mümkün. Harfler ve sayılar pek net değil belki ama genel olarak çekimler gayet güzel görünüyor.

Samsung Galaxy S5, işlem sırasında ağır yüke giriyor ve keskinleştirmeler direk belli oluyor. Keskinlik dışında kontrastta da oynamalar yapan S5, çekimleri biraz da olsa yapay gösteriyor.

LG G3’te genel olarak aynı şeyleri söylemek mümkün, ancak biraz daha az. Arttırılan kontrast, gölgeleri fazla abartılı gösteriyor ve keskinleştirme işlemi göze çok batıyor. Yine de S5’e göre çok daha iyi.

Listemizde bir sonraki cihaz Sony Xperia Z2. Çekimleri yaparken üstün otomatik çekim modunu kullandık. Bu sayede cihaz görüntüleri otomatik olarak 8 MP’e dönüştürerek çekti. Pek bir avantajı olmasa da, hiçbir dezavantajı olmaması önemli bir artı. Detaylar pek net değil, ki bunu büyük “VIVA” yazısında da görmek mümkün.

Apple iPhone 5s’in 8 MP kamerası oldukça güzel çekimler yapıyor, ancak piyasadaki diğer telefonların çözünürlüklerine baktığımızda, insanlar 8 MP az bulacaklardır. Dinamik menzili oldukça başarılı olan cihazın renk kalitesi ise çok kötü (“VIVA” yazısı normalde kırmızı, ancak iPhone çekiminde turuncuya dönük). Telefonun en kötü yanı ise, çekimlerinin oldukça yumuşak kalması.

Doğal çözünürlük karşılaştırması

Şimdiki karşılaştırmada tamamen kameranın kullandığı kaynakları kullandık ve hiçbir şeyi değiştirmedik. Sony Xperia Z2 ve Nokia Lumia 1020 için düşürme modlarını kullandık ve böylelikle iki cihaz da sırasıyla 8 ve 5 MP çözünürlüğe düşürüldü.

Lumia 1020’nin 5 MP modu ise dezavantajlara sahip. Daha önce gayet güzel çekimler yapan cihaz şimdi ise oldukça kötü. Fotoğraflardaki yazıların hiçbiri net okunamıyor. UHD TV’lerin yayılmasıyla Nokia’nın da 8 MP’e geçmesi çok daha mantıklı bir hareket olacak gibi (3.840 x 2.160 = 8 MP). Yine de görüntüler oldukça keskin ve renkleri de gayet canlı. Kontrast oranı bizim damak tadımıza uygun olmasa da bu, geniş dinamik uzaklığın kötü sonuçlarından biri. Bunlara artı olarak bir de kullanıcı arayüzünü hesaba katmak gerekiyor, çünkü diğer telefonlara göre çok başarılı. Kullanıcıya oldukça güzel manuel ayarlamalar sunuyor.

Kamera-karsilastirma-3

Lumia 1020’nin doğal çözünürlüğünde çekilen fotoğrafların hepsinde bazı sorunlar mevcut. Bunun sebebi de görüntülerin düzgün bir biçimde işlenememesi. Renkler biraz soğuk (ki bizce bu güzel) ve görüntü yeterince keskin sayılır, ancak netlik oldukça kötü. Yine de unutulmamalı ki hiçbir ekran 38 MP çözünürlükteki bir görüntüyü %100 gösteremiyor. Bu ancak 5 MP çözünürlükteki bir görüntünün maksimum çözünürlükte nasıl olacağının bir örneği olabilir. Yine de karşılaştırma için yeterli.

Karşılaştırmada lider giden cihaz ise Galaxy S5. Önceki 8 MP çekimlerde oldukça düşüş yaşansa da, şimdi telefonun gerçek çözünürlüğü olan 13 MP’de gerçek farkları anlamaya başlıyoruz. Tabii ki ağır görüntü işlenmesinin sonucu da daha keskin fotoğraflar oluyor.

LG G3‘te Oppo Find 7’ye göre daha ciddi bir görüntü işleme oluyor. Ekstra keskinlik ve kontrast fotoğrafları daha kaliteli gösterse de, gölgeler oldukça yapay görünüyor (bunun sebebinin aşırı kontrast olduğunu düşünüyoruz).

Oppo Find 7’nin görüntüleri ise diğerlerine göre daha yumuşak.  Yeni gelen bir cihaza göre, yine de hiç fena değil çekimleri.

Xperia Z2 ve iPhone 5s çekimleri de 8 MP ile yaptığımız çekimlere göre çok daha kötü.

Xperia Z2 özellikle hayal kırıklığı yaratıyor denebilir. Görüntülerde sık sık bozulmalar ve kırılmalar görülüyor. Hepsinden kötüsü de, çekilen görüntüdeki hiçbir detayı fotoğrafa geçiremiyor. Bunun anlamı da 20.7 MP tamamen çöp.

38 MP karşılaştırma

Tüm fotoğrafları 38 MP çözünürlüğe yükselttiğimiz diğer karşılaştırmaya geçiyoruz. Bu çözünürlük Lumia 1020’nin doğal çözünürlüğü. Oppo Find 7’de ise görüntülerde %85’e küçültme yaptık. Bunun nedeni fotoğrafları çekerken kullandığımız 50 MP  enterpolasyon modu.

Kamera-karsilastirma-4

Beklenildiği gibi Lumia 1020 burada bariz bir şekilde galip geldi. Yukarıda da görüldüğü gibi diğer fotoğraflara göre oldukça net çekim yapan Lumia’da bazı karıncalanma sorunları olsa da, yine oldukça başarılı olduğunu söylemek gerek.

Samsung Galaxy S5’te de görüntüler oldukça güzel, ancak Lumia’nın çekimlerine göre biraz daha detaysız kalıyor ve STOP yazısında da fark edildiği gibi pek net değil. Gölgelerin çevresinde oluşan beyaz halkalar ise bir başka problem.

LG G3’e baktığımızda ise geçer not aldığını söyleyebiliriz. Galaxy S5’te olduğu gibi yazılar ve tabelalar net değil, ancak S5’e göre gölgeler daha iyi.

Oppo Find 7 diğerlerine göre biraz geride kaldı. Sözde 50 MP modu, Lumia 1020’nin 38 MP’inin yanına bile yaklaşamıyor. S5 ve G3’e göre de oldukça kötü çekimler yapan Find 7, düşük seviye keskinleştirme ve çekim öncesi işleme yapmadığından kötü.

Nokia’nın çözünürlük avantajı olsa da, Sony Xperia Z2 burada fena çuvalladı. Görüntü çok bulanık olduğu gibi, renkler de oldukça saçmalamış. İki obje arasındaki farklar bile zar zor görülüyor.

Son olarak, Lumia 1020’nin galip olacağını bildiğimiz gibi, 6 telefon arasında Apple iPhone 5s’in bu testte en kötü olacağını da tahmin ediyorduk. 8 MP, uzaktaki objeleri yakalamayı başaramıyor ve detayları da ne yazık ki yakalayamıyor. Yine de tebrik etmek gerekiyor ki, Xperia Z2 ile aralarında olan 12.7 MP’e göre daha iyi bir iş çıkartmış.

Gündüz yapılan çekimlerde;

 • KAZANAN: Nokia Lumia 1020
 • İKİNCİ: Samsung Galaxy S5
 • ÜÇÜNCÜ: LG G3 ve Oppo Find 7 (berabere)
 • BEŞİNCİ: Sony Xperia Z2
 • ALTINCI: Apple iPhone 5s

HDR Modu

Nokia Lumia 1020’nin inanılmaz bir dinamik açıya sahip olduğunu gördük, fakat ne yazık ki HDR özelliğine sahip değil. Kendiniz manuel olarak yapmanız gerekiyor. Yine de gelin her telefonun HDR moduna bir göz atalım.

hdr-mod

Apple iPhone 5s’te otomatik HDR modu yer alıyor. Çok başarılı olmasa da yeterli olduğunu düşündüğümüz bu mod, gölgelerde pek de işlevli değil.

Oppo Find 7 cephesinde, fark edilir iyileşmeler görülüyor. Yine de renk tonları oldukça çizgi film tarzında kendini gösteriyor. Birçok kişinin sevmeyeceği (biz dahil) bir HDR moduna sahip.

LG G3’te de iPhone’da olduğu gibi otomatik HDR bulunuyor. Gölgeleri oldukça parlaklaştırsa da, bulutlara sanki hiç dokunulmamış gibi çekimler yapıyor.

Samsung Galaxy S5, HDR ile parlak bulutlarda daha çok detay yakalamayı başarıyor. Aynı şeyi gölgelerde de yaptığını söyleyebiliriz. Efektin G3’e göre daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz, ancak G3 çok daha dengeli.

Sony Xperia Z2 için 8 MP Superior Auto ve 8 MP Normal modlarını kullandık (Tam çözünürlükte HDR kullanılamıyor). Gölgelerde oldukça az kendini belli eden HDR, bulutlarda yine biraz daha iyi denebilir. Birazcık ama.

Son olarak, Lumia 1020 kendini yine gösteriyor ve hem bulutları hem de gölgeleri mükemmel bir şekilde yakalamayı başarıyor. Cihaz HDR olmadığından, renkler de oldukça doğal görünüyor.

HDR çekimlerinde;

 • KAZANAN: Nokia Lumia 1020
 • İKİNCİ: Samsung Galaxy S5
 • ÜÇÜNCÜ: LG G3
 • DÖRDÜNCÜ: Apple iPhone 5s
 • BEŞİNCİ: Sony Xperia Z2
 • ALTINCI: Oppo Find 7

Panaroma

6 cihazın da kendine has Panaroma modu bulunuyor ve yine altısı da oldukça başarılı çekimler yapabiliyor. Bazı telefonlar 360 derece çekim yapabiliyor olsalar bile, biz hepsini karşılaştırabilmek için 180 derecelik çekimler yaptık.

LG G3 kocaman bir 50 MP’lik fotoğraf çekti. 180 derece içerisinde yer alan parlak ve karanlık alanların farkları oldukça güzel yakalandığını belirtmek gerek.

Neredeyse yarısı kadar piksele sahip olan Apple iPhone 5s, Galaxy S5 kadar güzel panaromik çekimler yapmayı başardı (19 MP). G3’te olduğu gibi karanlık ve aydınlık alanlar arasındaki geçiş oldukça iyi.

Samsung Galaxy S5, kapasitesine göre, küçük bir çekim yaptı (25 MP). Çözünürlükteki fark hissedilse de, gayet yeterli ve iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Oppo Find 7, 19 MP’lik bir görüntü kaydetti. Bazı hatalar göze çarpsa da, çok da önemli şeyler değiller.

Piksel sayısı olarak aralarında en yüksek çözünürlüğe sahip olan Lumia 1020 ise 6 telefon arasında ikinci en küçük fotoğrafı çekti (12 MP). Yine aralarında çekim bakımından en zoru olan Lumia, diğerlerinin aksine görüntüyü kayarak yakalamıyor ve her “hedefi” 7-8 saniye boyunca netlemeye çalışıyor. Bunun dışında dikey FoV da oldukça sınırlı.

Son olarak bu kategoride en kötü panaromik çekimi yapan cihaz Sony Xperia Z2 oldu. Açıkça anlaşılıyor ki, 1.080 dikey çözünürlük tamamen video kayıt işleminden alınmış (4 MP’den az). Eğer çekim işlemini bitirmeden kayıt yaparsanız, çekmediğiniz yerler gri olarak saklanıyor.

Panaroma çekimlerinde;

 • KAZANAN: LG G3
 • İKİNCİ: Samsung Galaxy S5
 • ÜÇÜNCÜ: Apple iPhone 5s
 • DÖRDÜNCÜ: Oppo Find 7
 • BEŞİNCİ: Nokia Lumia 1020
 • ALTINCI: Sony Xperia Z2

Video kamera özellikleri

2014 model cihazların neredeyse hepsi 2160p video çekimine geçtiler. Nokia Lumia 1020 ve Apple iPhone 5s geçen yılın son modelleri olduğundan 1080p çekim yapabiliyorlar.

Video Özellikleri
 • Oppo Find 7, 1080p – 60 FPS’de çekim yapabildiğini söylese de elimizdeki cihazda bu yok.

Nokia Lumia 1020’nin 2160p video çekecek donanımı yok, ancak devasa kamerası sayesinde kayıpsız yakınlaştırmalar yapabiliyor (4x’e kadar 1080p, 6x’e kadar 720p). Ekstra ayarlamalar ile 24 ve 25 FPS’lik çekimler yapmak da münkün. Bu sayede videolarınıza daha sinematik bir tat katabiliyorsunuz. İki mikrofon bulunan cihazda, Zengin Ses Kayıt özelliği ve ek olarak Ses Bas Filtresi bulunuyor. Canlı konserlerde gayet başarılı çekimler yapmak mümkün.

Sony, Xperia Z2 için özel olarak iki Stream modu eklemiş. Hem Facebook, hem de YouTube’da canlı olarak yayın yapılabiliyor. Son zamanlarda video ile yapılan işler düşünüldüğünde, telefonun bu özelliği çok işinize yarayabilir. Belki de ileride karşımıza çıkacak olan cihazların olmazsa olmaz özelliklerinden biri haline gelebilir bu canlı yayın özelliği. Facebook ve YouTube yayınları dışında da kameranın direk Vine (6 saniyelik videolar içeren sosyal medya sitesi) desteği var.

Samsung Galaxy S5 de 1080p video çekiminde 4x’e kadar yakınlaştırma yapabiliyor ve sonuçlar da oldukça başarılı. S5 ile gelen bir özellik olan çift kamera çekimi ile (adından da anlaşılacağı gibi) aynı anda iki kamera ile birden kayıt yapmak mümkün.

LG’nin amiral gemisi G3’te ise birçok ekstra özellik mevcut. Samsung’da yer alan çift kamera çekimi haricinde göze çarpan bir de ağır çekim modu var.

Apple iPhone 5s, ne yazık ki diğer cihazlara göre oldukça az özelliğe sahip. Ağır çekim ve video sabitleme modu haricinde başka bir özelliği yok.

Oppo Find 7 ise hiç fena olmadığını gösteriyor, ancak Oppo takımı video çekiminden çok fotoğraf çekimine vakitlerini ayrıdıklarını itiraf etmeyi de unutmuyorlar.

Video kalitesi, gündüz

Cihazların video kalitesini iki farklı test ile denedik.  İlki, iyi ışıklı bir ortamda, ikincisi ile düşük ışıkta. Hem 2160p hem de 1080p videolar kaydettik. İki katılımcımız (iPhone ve Lumia) 2160p kayıt yapamıyorlar, ancak 1080p de oldukça yeterli. Halen UHD TV’ler yaygınlaşmadığı için çok büyük bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

Testlere başlamadan önce aşağıdaki tablodan video bitrate’ini ve detayları görebilirsiniz.

Video Karşılaştırma

2160p video karşılaştırması

Testlere önce 2160p ile başlıyoruz. iPhone 5s ve Lumia 1020’nin 1080p’lik çekimlerini de 2160p’ye yükselttik.

2160p karsilastirma

Samsung Galaxy S5’e baktığımızda 2160p’de ikinci en yüksek bitrate’e sahip telefon. Oldukça başarılı video çekim yapan S5’te görüntüler keskin ve detaylar gerçekten net. Bunların dışında karıncalanma da yok. Şunu unutmamak gerek ki, altı cihaz arasında en düşük görüş açısına sahip olan telefon S5. Bu nedenle de detay bakımından oldukça güzel çekimler yapabiliyor. Her zaman olduğu gibi yine kayıt sonrası işlemden arta kalan bazı kalıntılar görüntüde yer alsa da, pek fazla göze çarpmadıklarını belirtmek gerek. Sürekli olarak devreye giren otomatik fokus da biraz fazla hızlı işlem yapıyor.

Oppo Find 7, serideki üçüncü en fazla bitrate sahibi telefon. Detay seviyesi de bunu kanıtlıyor zaten. Galaxy S5 kadar keskin görüntülere sahip olmasa da gayet başarılı (FoV bile neredeyse aynı). Galaxy S5’te de olan işlem sonrası kalıntılar Oppo Find 7’de biraz fazla göze batıyor.

Sony Xperia Z2 diğerlerine göre biraz daha geniş bir görüş açısına sahip. Yine de çekimlerin detayları fena değil. 6 telefon arasında en yüksek bitrate’e sahip olan Sony Xperia Z2, bunu ne yazık ki gösteremiyor. Fotoğraflardakine benzer bir işlem öncesine sahip olan Xperia, 1/2.3” lik bir sensöre göre de yumuşak çekimler yapıyor. Renkler de oldukça sönük. Sony’nin gerçekten otomatik fokus üzerine biraz çalışma yapması gerekiyor, çünkü çok hırslı.

LG G3’ün video çekimi, Xperia Z2’ye göre de yumuşak kalıyor. Yatay çizgide yer alan kusurlar, telefonun 2160p’yi tam kapsamlı olarak kullanmadığını gösteriyor. İşlem öncesi hataları ise Koreli komşusu kadar fazla değil.

Nokia Lumia 1020 ise aralarında en geniş görüş açısına sahip olan cihaz ve 1080p çözünürlük tüm kareyi yakalamak için yeterli olmuyor (2160p çekim yapanlara kıyasla).  Renkler ve kontrast oranı Galaxy S5’teki gibi canlı ve iyi.

Dar görüş açısı olan Apple iPhone 5s, bu sayede az da olsa detay yakalamayı başarmış, ancak renkler rezalet. Videoların dinamik mesafesi iyi, hatta Lumia’yı bile yenmeyi başarıyor, ancak yine de yetersiz.

Gündüz, 2160p çekimlerde;

 • KAZANAN: Samsung Galaxy S5
 • İKİNCİ: Oppo Find 7
 • ÜÇÜNCÜ: Sony Xperia Z2
 • DÖRDÜNCÜ: LG G3
 • BEŞİNCİ: Nokia Lumia 1020
 • ALTINCI: Apple iPhone 5s

2160p video örneği

Video örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

1080p video karşılaştırması

Bu testte çözünürlükler eşitlendiğine göre, Samsung Galaxy S5’in keskinlik avantajı ortaya çıkıyor.

1080p karsilastirma

Oppo Find 7 çok düşük bitrate kullandı – diğerlerinin kullandığının yarısı kadar – ancak yine de iyi bir sonuç ortaya çıkarmayı başardı. Galaxy S5’in yakaladığı detaya göre daha düşük kalan Oppo, LG G3’ün keskinlik seviyesine oldukça yakın. Bir diğer önemli nokta da, Oppo Find 7’nin videoları, LG G3’e göre %60 daha az yer kaplıyor.

Nokia Lumia 1020’nin videolarında, geniş görüş açısı nedeniyle, daha düşük detay yer alıyor. Keskinlik seviyesi ise diğerleri ile zor yarışacak bir seviyede.

Apple iPhone 5s’in videoları ise oldukça güzel görünüyor. Yine de yukarıdaki testlerde de birçok kez söylediğimiz gibi, renkler kötü (özellikle kırmızı). Dinamik açısı da gayet iyi olan cihazın detay seviyesi de başarılı (dar görüş açısının faydaları).

Gündüz, 1080p çekimlerde;

 • KAZANAN: Samsung Galaxy S5
 • İKİNCİ: Oppo Find 7
 • ÜÇÜNCÜ: Apple iPhone 5s
 • DÖRDÜNCÜ: LG G3
 • BEŞİNCİ: Nokia Lumia 1020
 • ALTINCI: Sony Xperia Z2

Ses kalitesi

Ses kalitesi bakımından Nokia Lumia 1020 gerçekten kusursuz. Zaten önceki tasarımlarından da Nokia’nın ses üzerine yoğun bir çaba gösterdiğini biliyoruz. Amaçları “ses kayıt kalitemiz mükemmel” diyebilmek. Cihazda da yüksek kaliteli iki mikrofon yer alıyor ve diğer telefonlara göre de iki kat fazla bitrate değeri ile kayıt yapabiliyor. En gerçekçi sesi üretebilen cihaz Lumia 1020 ve kayıt yaparken de dışarıdan gelen gürültüyü oldukça engelleyebiliyor.

LG G3, Sony Xperia Z2 ve Samsung Galaxy S5 neredeyse aynı özellikteler. Hepsi benzer bitrate değerlerine sahipler (S5’in biraz daha düşük). Ses kalitesi bakımından hepsi kulağa aynı geliyor diyebiliriz.

Apple tarafında yer alan iPhone 5s’in üzerinde 3 mikrofon yer alıyor, ancak sadece tek ses kanalından kayıt yapabiliyor. Düşük bitrate değeri de pek yardımcı oluyor denemez.

Oppo Find 7’ye baktığımızda 96Kbps ile stereo kayıt yaptığını görüyoruz (hem 1080p hem de 2160p’de). Açık konuşmak gerekirse iPhone’dan bile kötü bir ses kalitesi var.

Son sözler

Tüm testleri göz önüne aldığımız zaman, her telefonun farklı dallarda kendince iyi olduğunu görüyoruz ve bu nedenle de son sıralamayı buna göre yapmanın doğru olduğuna inanıyoruz. Bazı cihazlar için fazla sert olduğumuzu düşünebilirsiniz, ancak şunu unutmayın ki bu cihazlar piyasadaki en iyiler.

Telefon-Karsilastirma

Nokia Lumia 1020, fotoğraf çekme konusunda gerçekten inanılmaz başarılı. Buna her türlü ışık şartları da dahil. Güneşe karşı fotoğraf çekerken bile sensörünün yüksek dinamik çözünürlüğü sayesinde çok güzel çekimler yapabiliyor. Xenon flaş ışığı, OIS ve kayıpsız dijital yakınlaştırma da eklenince, ortaya diğer hiçbir telefonda olmayan bir kombinasyon çıkıyor. Çekim yaparken şunu aklınızdan hiç çıkarmayın, kamera fokus moduna girince iyice kilitlenmesini bekleyin ve öyle deklanşöre basın.

Fotoğraf kalitesi haricinde video bakımından pek başarılı olmadığını düşündüğümüz Lumia 1020, ne yazık ki donanım yetersizliği nedeniyle sınıfta kalıyor. 60FPS video ve 2160p kayıtlara gücü yetmiyor cihazın. Telefonun büyük sensörü video çekiminde biraz avantaj kazandırıyor. OIS’ten bahsetmiyoruz bile. Video çekerken gerçekten çok işe yarıyor.

Samsung Galaxy S5, fotoğraf konusunda ikinci sırada yer alıyor. Gerçekten iyi performans veren alet yine de Lumia’yı geçmeyi başaramıyor (özellikle karanlık ortamlarda). Cihazın tasarımı Lumia’ya göre daha ince, bu nedenle bir avantajı var. HDR ve Panaroma testlerinde ise diğerlerine göre çok daha başarılı olduğunu kanıtladı.

Galaxy S5 bizim video konusundaki liderimiz oldu. 2160p çekimlerde oldukça güzel işler ortaya çıkardı ve karanlıkta da gayet başarılıydı. Genel olarak baktığımızda Galaxy S5 liderliğe oturmaya hak kazanan telefon oluyor. LG G3, fotoğraf çekiminde hiç de fena değildi, ancak diğer telefonlara kıyasla ortalama bir seviyede kaldığını söylemek gerek. En iyi panaroma çekimini yapan cihaz G3 oldu ve düşük ışıklı ortamlarda güvenebileceğiniz bir fokusa da sahip. Tabii ki bu tamamen kendilerinin geliştirdiği Lazer Fokus özelliği ile oluyor. Çift dengeli flaş ışığı söylenildiği gibi başarılı değil. Bu nedenle renk dengesi de bozuluyor. G3’ün videoları da çok kötü değildi belki ama çok süper olmadığını da belirtmek lazım. OIS’e sahip olması ise bir lütuf.

Oppo Find 7, LG G3 ile oldukça benzer bir kamera kullanıyor. G3’ün fotoğrafları Find 7’ye göre daha keskin ve kontrast oranı da daha başarılı. Bizi şaşırtan Oppo’nun HDR çekimleri oldu. Yine de gece yaptığımız HDR çekimlerinde sınıfta kaldı.

Video olarak G3’ten çok Galaxy S5’e yaklaşan Oppo Find 7’nin en kötü özelliği ise ses kalitesi. Sony’nin dijital kamera tecrübelerine rağmen Xperia Z2 hiç de vaat edilen 20.7 MP’lik bir kameraya sahip değil. Belki geceleri güzel çekim yapabiliyor olabilir, ancak dışarıda güneş varken fotoğraf çekmek imkansız. HDR ve Panaroma performansı bakımından da orta seviyelerde kalan cihazın özel hiçbir özelliği yok.

Video kaydetme bakımından biraz daha kendini affetirmeye çalışan Xperia, canlı yayın yapmak isteyenler için bir seçenek olabilir. Sony’nin daha kat etmesi gereken çok yolu var… Gelelim son sırada yer alan Apple iPhone 5s’e. Son sırada yer almasına rağmen bunda hiçbir utanılacak şey olmadığını düşünüyoruz, çünkü cihaz karanlıkta şaşırtacak derecede iyi çekimler yapmayı başardı ve oldukça yüksek kaliteli panaromik çekimler de yaptı. HDR fotoğrafları da hiç fena değildi belki, ama 8 MP çözünürlük 2014 model cihazların oldukça gerisinde kalıyor.

Video konusunda hiçbir avantajı olmayan iPhone 5s’in kendini ses konusunda da geliştirmesi şart. Sıralamanın en tepesinde yer alan Lumia 1020, fotoğraf bakımından gerçekten çok başarılı. Yeni çıkan cihaz, Lumia 930 ve 808 PureView bayrağını başarıyla taşımaya devam ediyor.

Android cihazların fotoğraf konusunda daha iyi olduğunu da böylelikle görmüş olduk.

Bu demektir ki, şimdi gözler Apple cephesinde. Kamera konusunda iPhone’un büyük bir sıçrama yapması gerekiyor. O zamana kadar Android ile yola devam.

Detaylı kamera test karşılaştırmamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz inceleme istek bölümünden herhangi bir teknolojik ürünün incelemesini bizlerden talep edebilirsiniz. Sizler için en kısa sürede detaylı incelemesi yapılıp sizleri de bilgilendirerek sitede yayınlanır.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here