Kaybolan Keşif Aracı Bulundu

ABD Havacılık Ve Uzay Aştırma ajansı NASA’nın 12 yıl önce 2003 te Dünyamızla en yakın özellikleri içinde barındıran Marsa, araştırma amaçlı gönderilen Beagle 2 isimli kayıp robotun 12 yıl aradan sonra, kızıl gezegen olarak bilinen Mars’ın yüzeyinde tek parça olarak bulunduğunu bildirdi.

Beagle 2‘nin paraşütler ve hava yastıkları ile Mars yüzeyine iniş yapması planlanıyordu. Ancak inişe geçtikten sonra aniden bağlantısı kopan ve bir daha radyo sinyali alınamayan robotun yüksek hız nedeniyle iniş ekipmanını açamadan yüzeye çakıldığı ve parçalandığı düşünülüyor

Gezegenimizle büyük ölçüde DNA yakınlıkları gösteren ve bilgileri : Güneş’e uzaklık: 228 milyon km,yörüngede dolanma süresi: 687 gün, dönme süresi: 24,6 saat, ortalama yüzey sıcaklığı: -63 C, yarıçap: 3.397 km, kütle: 0,107 dünya kütlesi, uydu sayısı: 2

Düşürüldü mü?

Atmosfer bileşimi: %95,3 karbon dioksit, %2,7 azot, %1,7 argon, %0,3 oksijen ve öteki gazlar, Şeklinde olan Mars, Dünyanın ve özelliklede en büyük uzay araştırma ajansı olan NASA’nın büyük ilgisini çektiğinden, yıllardır gönderilen keşif robotları mevcut. Bu robotlardan biri olan ve ekonomik gideri Yaklaşık 7,5 milyon dolara mal olan Beagle 2, en ucuz gezegenler arası misyonlardan biri kabul ediliyordu.

roboticarm1

Uzay Ajansı Nasanın aklında beliren asıl soru ise araç gerçekten düştü mü yoksa düşürüldü mü ? Bu sorunun cevabına ulaşmaksa, günümüz teknolojisi her ne kadar gelişmiş durumda olsa da zor gibi görünüyor. Konuyla ilgili, her seferinde olduğu gibi detaylı bir açıklama yapmayan NASA’nın çalışmaları sürüyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0