Ana SayfaTeknoloji HaberleriLenovo ThinkPad X1 Fold - Fiyatı ve Özellikleri

Lenovo ThinkPad X1 Fold – Fiyatı ve Özellikleri

-

CES 2019‘da Lenovo, dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarını sergilemişti. Bu, bir kitaba benzeyebilen prototip bir dizüstü bilgisayardı. Lenovo şu an ticari pazarlara hazır olan ve ThinkPad X1 Fold olarak adlandırılan bilgisayarı CES 2020‘de tanıttı.

Lenovo’nun ThinkPad X1 Fold, dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarr ve bu nedenle esas olarak ön taraftaki ekrandan oluşan bir gövdeyle geliyor. Cihaz, ek bir kablosuz klavye de bulunduruyor, ancak kullanıcılar dizüstü bilgisayarı onsuz da kullanabiliyorlar. Arkada, dizüstü bilgisayar, menteşe açıldığında ileri geri kayan ve gerçek premium bir dokunuş olan deri ile bağlanıyor. İlginç olan şu ki, cihaz katlandığında normal bir deri ciltli kitap gibi görünüyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold, katlanabilir OLED ekranla geliyor ve fiyatı 2499 dolar (14.935 TL).

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Ne yazık ki, Lenovo henüz geçen yıla benzer şekilde ürünün tam özelliklerini açıklamadı fakat bununla birlikte, iç özellikleri prototip modeliyle neredeyse aynı. Bu nedenle bilgisayar, 2048 x 1536 çözünürlüğe ve 4:3 en boy oranına sahip 13.3 inçlik esnek OLED panel ile geliyor. Ayrıca ThinkPad X1 Fold, Microsoft’un Windows Hello uyumlu kamerasının ön yüzünde bulunduruyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Ekran LG tarafından sağlanıyor ve Güney Koreli elektronik şirketi ile Lenovo arasında 4 yıllık bir ortaklığın ürünü olduğu söyleniyor. Özellikle, cihazın dayanıklılığı konusunda hala endişe duyulduğunu belirtelim. Piyasaya sürülecek ilk katlanabilir cihazlardan birinin kırılabilmesi, oldukça muhtemel (Samsung Galaxy Fold akla geliyor). Ayrıca, ekran yeterince sert görünüyorsa da büküldüğünde hafif bir kırışıklık fark edilebiliyor.

Lenovo’nun ThinkPad X1 Fold’u, Windows 10 Pro ile birlikte geliyor; bu nedenle şirket, cihazı katlanabilir ekran işlevselliği için kendi çözümleri ve optimizasyonları ile birlikte gönderecek gibi görünüyor. Windows 10X adında, bu yılın ilerleyen saatlerinde gelmesi ve Surface Neo gibi çift ekranlı cihazlarda işletim sistemi için Microsoft optimizasyonları getirmesi beklenen bir Windows sürümü de bilgisayarda mevcut.

Lenovo’nun katlanabilir dizüstü bilgisayarını, “hibrit teknoloji” olarak ima edilmesine rağmen, belirtilmemiş özel bir Intel yonga seti çalıştırıyor. Cihaz, bellek için 8 GB RAM ve 1 TB’a kadar SSD depolama ile donatılmış.

Lenovo’dan ThinkPad X1 Fold, yeni bir dizüstü bilgisayar türü ve bu nedenle ağır bir fiyat etiketi ile geliyor. Alıcılar 2.499 dolara (14. 935 TL) bu bilgisayarı alabilir. Bilgisayar, 2020’nin ortalarında sevkıyatına başlayacak.

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here