Mark Zuckberg Amyotrofik lateral skleroz hastalığına buzlu su ile destek oldu

Tıp dünyasının bir türlü nedenini ve çaresini bulamadığı skleroz hastalıkları maalesef tehlike saçıyor, Multiple Skleroz hastalığıyla neredeyse birebir olan ve daha ilerlemişi olarak gösterilen Amyotrofik lateral skleroz hastalığı ünlüler tarafından da sıklıkla adından söz ettiriyor.

Tıp dünyası tarafından her yıl 1 milyar dolar ve üzeri harcama yapılan Multiple Skleroz hastalığıyla aynı işlevleri bozan Amyotrofik lateral skleroz hastalığı bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.

Merkezi sinir sistemi ve beyin sapı olarak gösterilen myelin kılıfını absorde edip işlevlerini yapmasını engelleyen hastalık Amyotrofik lateral skleroz hakkında şuana kadar yapılan araştırmalar hastalığa maalesef bir çözüm bulamamıştır.

Bunun yanı sıra Amyotrofik lateral skleroz hastalığının nedenini de bilmeyen tıp dünyası hastaların 6 yıl kadar bir ömür yaşayabildiği ancak bazı hastalarda daha uzun süreler yaşam verilebileceği açıklamış durumda, hastalığın tamamen insan vücudunu etkilediği ve felç türü sadece boyun bölgesinin kıpırdadığını belirten uzmanlar bu tür hastaların maalesef konuşamadığı ve hayati görevleri yerine getiremediği konusunda sürekli olarak bilgilendirmeler yapıyorlar.

Buna rağmen aşağıdaki belirtiler görülen hastaların uzun süreler doktora gitmemesi hastaları son olarak hayati görevlerini yerine getiremez bir duruma getiriyor ve 6 yıl sonrasında maalesef ölüme sürüklüyor.

Motor nöron hastalığı olan ALS hastalığının belirtileri şöyle.

 1. Ataksi: Kasların birbirleriyle ilişkisiz çalışması sonucu istemli hareketlerin düzensiz seyretmesi hali; vücut hareketlerinde düzensizlik,
 2. Babinski bulgusu: Ayak tabanı bir cisimle çizildiğinde baş parmakların yukarı doğru açılması,
 3. Bulanık ya da çift görme, nistagmus (gözbebeklerinin istemsiz hareketi),
 4. Klonus:Belirli bir kas veya kas grubunda birbiri arkasına meydana gelen istem dışı kasılma ve gevşeme hareketleri ile belirgin durum,
 5. Beceriksizlik,
 6. Dizartri: Konuşma bozukluğu,
 7. Duygu durumlarda kolayca değişebilme niteliği,
 8. Yorgunluk
 9. Elde sinirlerdeki harabiyet nedeniyle kasların işlev yapamama hali ile karakterize paralizi (felç) durumu,
 10. Hemiparezi: Vücudun tek tarafını tutan felç durumu,
 11. Hiperaktif derin tendon refleksleri (dizkapağı refleksi gibi..)
 12. Parestezi: His kaybı, uyuşma ve karıncalanma hissi,
 13. Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma (inkontinans)
 14. Erkeklerde iktidarsızlık,
 15. İnkoordinasyon (koordinasyon bozukluğu)
 16. Monoparezi: Sadece bir kol veya bir bacağı tutan felç,
 17. Denge kusuru ve baş dönmesi.

Mark Zuckberg Amyotrofik lateral skleroz hastalığına savaş açtı.

Facebook kurucusu olan Mark Zuckberg bugün Amyotrofik lateral skleroz hastalığına karşı üzerine buzlu su döktü, kıyafetleri giyinik şekilde bir kova buzlu suyu başından aşağıya döken Mark Zuckberg Amyotrofik lateral skleroz derneğine ve hastalarına bağış yapmak amacıyla bunu uyguladı.

Hastalığa dikkat eden Mark Zuckberg ya başından aşağı bir kova buzlu su dökersin yada hem bunu yapıp hemde 100 dolar bağışta bulunursun kampanyasına bu sayede dikkat çekmiş oldu.

http://www.youtube.com/watch?v=PX0hm8_IDR8

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
 • Total (0)
Karşılaştır
0