Mars’da Yaşam İzi

Her insanın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan farklı gezegenlerde ki yaşam olup olmamasına açıklık getirmek amacı ile yapılan çalışmalar doğrultusunda bazı sonuçlara rastlanılsa da bu konuda tam net bir sonuç bulunamamıştır. NASA bu konuda yaptığı çalışmalara hiç ara vermeden devam etmekte ve bu konuda bir sonuç bulmaya çalışmaktadır. Bunun için Mars gezegeninde deney yapmaya karar veren Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bu alanda Mars gezegenine seralar kuracaklarını ve bitki yetişip yetiştirilmeyeceğini, bu sayede de yaşam izi olup olmaması durumuna da açıklık geleceğini açıklamıştı.

Mars’da Yaşam Olabilir

Şimdi de Mars gezegenine gönderilen, araştırma ve keşif robotu olan Curiosity (Merak), metan gazı buluntularına rastaladıktan haftalar sonra mikrobik fosil kalıntılarını da görüntüleyen cihazın yaşam izine rastladığını açıkladı. Bu konuda bu fosiller yaşam sürdüyse insanlar da sürebilir gibi bir teorem ortaya koymak oldukça zordur. Bu nedenle araştırmalara hiç ara vermeden devam edeceklerini açıklayan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Mars gezegeninde bulunan kayaların, ABD’deki GillespieGölü çevresindeki kaya yapıları ile benzerlik gösterdiğini açıkladı.

Konu ile ilgili Mars gezegeninde bulunan mikrop fosili kalıntılarının, her ne olursa olsun yaşam formunu açıklamadığını, bu nedenle de emin olunamayacağını açıkladı. Bu alanda çalışmalara devam eden araştırma robotu, bulgularını dünyaya raporlamakla görevli. Bu gezegende kurulacak olan seralar sayesinde bu duruma açıklık geleceği bildirildi.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0