Ana SayfaTeknoloji HaberleriMicrosoft Eski Sürümlerindeki Desteğini Çekiyor!

Microsoft Eski Sürümlerindeki Desteğini Çekiyor!

-

Microsoft işlerim sistemi destek politikasında köklü değişikliğe gidiyor. Microsoft’un politikası, eski işlemci sürümlerinden belirli bir zaman sonra teknik desteğini kesmesinden ibaretti. Bu şekilde destek çalışmasının kesilmesi zaman ve iş gücünün artırılarak yeni sürümler için kaynak yaratılmasının imkan ve fırsatını doğuruyordu. Microsoft strateji değişikliğine gidiyor ve  işlemciye göre sürüm desteği politikasına başlayacak. İşin özü artık yeni işlemcilerde eski Windows sürümleri desteklenmeyecek.

Microsoft hali hazırda destek tarihlerini açıklamış ve Windows 7 için 14 Ocak 2020 tarihine kadar, Windows 8.1 için ise 10 Ocak 2023 tarihine kadar teknik destek vereceğini duyurmuştu. Lakin bu Skylake öncesindeki Intel işlemcileri kullanan sistemler için geçerli olacak. Skylake mimarili işlemcilerin çıkması ile birlikte, Microsoft farklı bir yol izleyeceğini duyurdu.

win 7

Microsoft‘tan bildirilen açıklamaya göre, önümüzdeki haftalarda Windows 7 ve Windows 8.1 için teknik desteğin sunulacağı bir Skylake cihaz listesi duyurulacak. Bu listede yer alan Skylake tabanlı cihazlardaki Windows 7 ve Windows 8.1 sürümleri için 17 Temmuz 2017 yılına kadar her türlü teknik destek sağlanacak. 17 Temmuz 2017 tarihi itibari ile bu cihazların Windows 10 platformuna yükseltme yapmış olması gerekecek. Aksi takdirde, belirtilen işletim sistemleri için genel destek kesilecek ve sadece çok önemli güvenlik güncellemeleri sunulacak. Eğer uyumluluk konusunda risk ortaya çıkar ise güvenlik güncellemesi de yapılmayacak.

Intel’in yıl sonuna doğru piyasaya sürmeyi planladığı 14nm tabanlı yeni mimarisi Kaby Lake üzerinde sadece Windows 10 sürümü için teknik destek sunulacak. Yine AMD’nin Excavator tabanlı Bristol Ridge APU ailesi ile Snapdragon 820 yonga seti de sadece Windows 10 teknik desteği ile gelecek olan işlemciler olacak.

Windows

Alınan bu karar ile birlikte Microsoft, yeni işlemciler ve Windows 10 işletim sistemi arasında daha derin bir entegrasyon sağlamayı planlıyor. Windows 10 çıktığından bu yana son kullanıcı sürüm değişikliğine gitmeyip en yeni sürüm de olsa güvenli bildiği Windows 7 veya Windows 8.1 işletim sisteminden vazgeçmiyordu. Özellikle yeni bir işletim sisteminin özellikle kurumsal bazda entegrasyonu çok zaman aldığı için ve bilgi aktarımlarında veri kaybı riski bulunduğundan kurumlar eski sürümle yola devam etmeyi tercih ediyordu. Oyun yada diğer uygulama proğram yapımcıları da, en yeni ürünlerinde bile kullanıcı çoğunluğuna göre Windows 7 seçeneğine adaptasyonlu ürünü piyasaya sunuyorlardı.

Microsoft‘un almış olduğu bu karar özellikle kurumsal kullanıcıları biraz zorlayacak gibi görünüyor. 2017 yazına kadar, kurumsal kullanıcıların Windows 10 işletim sistemini bilgisayarlarına entegre etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde bilgisayarlar hatalara ve saldırılara karşı tamamen savunmasız duruma düşecekler.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.