Ana SayfaTeknoloji HaberleriMısır Piramitleri Gizeminde Yeni Bulgulara Ulaşıldı

Mısır Piramitleri Gizeminde Yeni Bulgulara Ulaşıldı

-

Mısır Piramitleri denince akla gizemler ve mumyalar gelir. Yüzyıldır bu gizemler yazılıp çizildi gerek arkeolaglar tarafından gerekse günümüzde teknolojik araçlarla bilim insanları tarafından incelendi araştırıldı. Tabi haliyle insanları ziyaret için kendisine de çekmeyi başardı.

Yeni gelen bilgilere göre Mısır piramitleri ile ilgili bugüne kadar ortaya çıkmamış yeni bulgulara ulaşıldı ve bu bulgular araştırılır ise piramitlerin gizemli yönlerinin ortaya çıkmasını sağlanacak.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Memduh ed-Demati Kahire Müzesinde yaptığı toplantıda; ‘Piramileri Tarama (Scan Pyramids) projesi çerçevesinde Japon, Fransız ve Kanadalı bilim adamları işbirliği ile çeşitli araştırmalar yapıldı. Araştırmalar sonucunda, piramitlerin sıcaklıklarıyla ilgili farklı veriler elde edildi, bu gelişmeler ışığında piramitlerin içinde henüz keşfedilmemiş gizli odaların ve koridorların varlığı olarak yorumlandı.’ açıklamasında bulundu. 

mısır piramitleri

Proje sorumlusu Tarihi Eserleri Koruma Merkezi Müdürü Mehdi Tayyubi de bilgilendirmesinde, Japonya’da üretilen yüksek çözünürlüklü kameralardan faydalanılarak piramitlerin tekrar görüntülerinin alındığını ve incelendiğini anlattı.

Kırmızı ve Kuzey Piramit olarak da adlandırılan Snefru Piramidi‘nin zirvesindeki sıcaklık derecesinin diğer bölümlere göre daha yüksek olduğunun yeni keşfedildiğini ve bu durumun daha önceki araştırmalarda bilinmediğini dile getiren Tayyubi, binlerce yıl önce inşa edilen piramitlerin teknolojik aletlerle titiz ve sabırlı şekilde incelenmesi gerektiğini vurguladı.

mısır4

Japon bilim adamlarının incelemeleri sonucunda ilk olarak denenen X-Ray ışın teknolojisiyle yaptığı araştırmalarda, Keops Piramidi’nin de kuzey yüzeyinin diğer yüzeylere göre 3 ila 4 derece daha sıcak olduğunun ortaya çıktığı açıklandı. Keops’un kuzey yüzeyinde is varlığı bilinmeyen karanlık bir bölümün tespit ettiği de duyuruldu.

Mısır Eserler Bakanlığı geçen yılın ekim ayında yaptığı açıklamasında, 2016 yılını “Piramit yılı” olarak ilan etmiş ve 4 bin 500 yıl önce inşa edilen piramitlerin daha iyi araştırılması için çalışmaların yoğunlaştırılacağını ve araştırma görevlilerine gerekli kolaylığın gösterileceğini duyurmuştu.

Bakalım bu hareket ile Mısır kaybettiği Turist yoğunluğunu tekrar yaşayabilecek mi?

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here