Ana SayfaİncelemeMSI Stealth GS66 İnceleme

MSI Stealth GS66 İnceleme

Son zamanların en çok konuşulan bilgisayarı MSI Stealth GS66'yı tüm detaylarıyla inceliyoruz. Muhteşem Intel işlemcisi ve 240 Hz ekran hızıyla rakiplerine caka satan bu harika bilgisayara gelin birlikte göz atalım...

-

Xiaomi 12 Pro İnceleme

Xiaomi 12 Pro, olağanüstü yüksek performans ve şarj hızları için bol miktarda ham güç barındırıyor, ancak pil ve kamera...

MSI GS66 Stealth, eski modellerle karşılaştırıldığında, baştan sona siyah metal ve daha ince bir tasarım ile şık bir görünüm vaat ediyor. Üstelik son derece pratik olduğunu da belirtelim. Nitekim dışarıda harika bir USB ve Thunderbolt bağlantısına ve içeride hem Wi-Fi 6 hem de 2.5 Gbps Ethernet‘e sahip. Caka satan 1 terabaytlık SSD’si ve 12. nesil mimariye dayanan i7 Core işlemcisiyle hemen göze çarpan bir model.

Biraz daha ağır bir model olsa da MSI GS66 Stealth gerek ergonomosi gerekse klavyesi ile harika bir deneyim vaat ediyor. 45 ile 60 bin TL arasında değişen son derece yüksek fiyatına rağmen birçok avantaja sahip. Gelin MSI Stealth GS66‘yı birlikte masaya yatıralım.

MSI Stealth GS66 12UGS-016TR İnceleme

Tasarım

MSI GS66 Stealth, geçen yılki etkileyici G65’ten bu yana yenilendi. Cesur, altın vurgular gitti, yerini siyah metal ve zarif logolar aldı. Bu makine harika görünüyor ve yapım kalitesi etkileyici. Hatta Razer ile boy ölçüşebileceğini de söylemeden edemiyoruz.

MSI GS66 Stealth, hem içeride hem dışarıda bağlantı söz konusu olduğunda iyidir. Üç adet tam boyutlu USB 3.2 bağlantı noktası ve biri Thunderbolt 3‘ü destekleyen iki Type-C konektörü var. Bir HDMI çıkışı ve bir kulaklık jakı da bulunuyor. Dahili olarak MSI, WiFi 6 ve süper hızlı 2.5 Gbps Ethernet’e sahip.

Fakat bir o kadar da ağır olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü bu canavar 2.10 kilo ağırlığında ve tek elle taşıyabileceğiniz bir model değil. Fakat bunun yanısıra son derece ince bir tasarım vaat ediyor. 0,77 inçlik (19,8 milimetre) gövde son derece şık duruyor.

MSI GS66 Stealth, SteelSeries’ten bir şık klavyeye sahip. Tuşlar, 1,5 mm hareket mesafesine ve hız, çırpma ve rahatlık arasında harika bir denge sağlayan mükemmel bir yazma işlevi görüyor. Bu düğmeler tutarlı ve hızlı ve oyun oynamaya yetecek hızda.

Fakat düğmeler Asus’taki düğmelerden daha keskin ve Razer’ın tuşlarından daha rahat hissettiriyor. Rakiplerine göre biraz daha geniş ve RGB LED aydınlatmaya sahipler. Fakat bir sayısal tuş takımı yok. İşlev ve sağdaki Kontrol düğmeleri küçük ve işlev satırı medya kısayolları bulunmuyor. Üstelik parmak izi okuyucusu da var.

Ekran

MSI GS66 Stealth, 15,6 inçlik 240Hz 1080p ekrana sahip. Bu devasa yenileme hızı, e-spor için bir nimet diyebiliriz. Bu harika ekran en yoğun oyunlarda bile son derece hızlı ve pürüzsüz. 2560×1440 Piksel yoğunluk ile harika bir deneyim vaat ediyor.

Ancak, 144 Hz’den 240 Hz’ye atlamanın, en rekabetçi oyuncular dışındaki herkese az getiri sağladığını belirtelim. Özellikle çılgın olmadıkça çoğu tek oyunculu oyunda da kullanışlı değil. Bu ekranda ayrıca, e-sporlar için özellikle önemli olmayan ancak tek oyunculu oyunlarda daha etkili olan Nvidia G-Sync de yok.

Ekranın kalitesi mükemmel. 324cd/m2’lik parlaklık seviyesi oldukça fazla ve 1,246:1’lik kontrast oranı etkileyici. bir IPS paneli için harika ve canlı görseller sunmaya yetecek kadar yüksek. Üstelik HDMI özellikleri arasında yer alan 4K (120 Hz) ile 8K (60 Hz) seçenekler arasında gezinirken grafiklere doyacaksınız.

1.37’lik Delta E müthiş ve birinci sınıf renk doğruluğu anlamına geliyor ve ekranın tekdüzeliği %12’den fazla değişmiyor, bu da bir oyun notebooku için iyi. sRGB spektrumunun %95,4’ünü yönetiyordu, ancak DCI-P3 ve Adobe RGB renk uzaylarında %70’in altındaydı.

MSI GS66 Stealth’in hayal kırıklığı yaratan tek yanı ise hoparlörleri. Yüksek sesli bas kısmında geri kalan bu hoparlörü iyi bir kulaklıkla dengeleyebilirsiniz.

Performans

MSI GS66 Stealth, Windows 11 Home işletim sistemi gibi sağlam bileşenlere sahip. 3.50 GHz ve 5 GHz taban ve artırma hızlarının yanı sıra altı çekirdekli bir Intel Core i7-12700H işlemci ve yeni 12. Nesil mimari, 16 GB DDR4 bellek ile geliyor ve grafik desteği; 8 GB belleğe sahip bir Nvidia GeForce RTX 3070 Ti‘den geliyor.

Depolama, 3.349 MB/sn ve 1.960 MB/sn’lik üstün okuma ve yazma hızları sağlayan 1 terabaytlık bir SSD tarafından gerçekleştiriliyor. MSI GS66 ile birlikte gelen RTX 3070 Ti, iyi bir oyun GPU’su.

Üç test oyunumuzu Ultra ayarlarda 48 fps veya ötesinde kare hızlarıyla hızlandırdı ve Düşük ayarlarda bu oyunlardan ikisini 100 fps’nin çok ötesinde oynadı. E-spor oyunlarının büyük çoğunluğu tek oyunculu oyunlardan daha az talepkar olduğunda, bu dizüstü bilgisayarda 200 fps’nin üzerindeki kare hızlarına kolayca ulaşacağınız anlamına geliyor.

İşlemci Gücü

Intel’in en yeni işlemci nesli, eski işlemcilere göre iyi bir artış sağlıyor ve burada üretkenlik görevlerinin üstesinden gelmek için yeterli güç var. Fotoğraf düzenleme, üst düzey Office yazılımı ve bazı hafif video çalışmaları için Core i7 12. nesil harika bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor.

MSI GS66 Stealth, ısı sorunları konusunda biraz sınıfta kalıyor. Oyun sırasında fan gürültüsü var, ancak bir kulaklık bunu kolayca halledebiliyor. Fakat ısı daha acil bir sorun. Çünkü sağ taraftan çıkan sıcak hava, USB fare kullanan insanları rahatsız ediyor. Ayrıca klavye ve taban paneli çok sıcak hale geliyor.

Dahili sıcaklıklar bir sorun teşkil ediyor. Nitekim GPU iyi durumda, ancak CPU genellikle 90 derecenin üzerine çıkıyor ve 2,6 GHz taban hızına düşüyor. Bu, MSI GS66 Stealth’in özellikle üst düzey üretkenlik iş yükleri için uygun olmadığı anlamına geliyor.

Pil Ömrü

MSI GS66 Stealth’in 99,9 Wh’lik bir pili var. Bu dizüstü bilgisayar iyi bir pil ömrü sağlıyor. Nitekim film oynatma testimizde yedi saatten biraz fazla sürdü ve bir çalışma karşılaştırmasında; dört saat yirmi dakika çalıştı. Fakat uzun pil ömrü, MSI GS66 Stealth’in iki saat altı dakika sürdüğü bir oyun testinde düştü.

MSI GS66 Stealth, makul bir oyun oturumu ve ofiste yarım gün idare edecek; ancak bu cihazdan en iyi şekilde yararlanmak için prize takmanız gerekecek.

Artıları

  • Muhteşem 240Hz ekran
  • Harika bileşenler ve performan
  • İyi pil ömrü, ergonomi ve bağlantı

Eksileri

  • Rakiplerin daha fazla CPU gücü var
  • Bazı sıcaklık sorunları var
  • 240Hz ekran genellikle aşırıya kaçıyor

Satın Alın…

Ciddi bir e-spor oyuncusuysanız

240Hz ekran, çılgın oyunların üstesinden gelmek için muazzam bir hız sunar ve RTX 2060, gereken kare hızlarını sunar. Ekranın ekstra hızından yalnızca üst düzey oyuncular gerçekten faydalanabilir, ancak MSI GS66 Stealth mükemmel bir deneyim sunar.

Çok yönlü bir iş ve oyun bilgisayarı istiyorsanız

Intel CPU, AMD’nin donanımıyla rekabet edemez, ancak çok yavaş değildir. Ve bileşenlerin geri kalanı da iyidir. Bunları harika ergonomiye ve birinci sınıf bir ekrana sahip bir araya getirin ve bu, çoğu oyun ve görevin üstesinden gelebilecek bir cihazdır.

Mükemmel bağlantıya ve şık tasarıma sahip bir makineye ihtiyacınız varsa

Bu dizüstü bilgisayarın güncellenmiş tasarımı harika görünüyor ve mükemmel kablolu ve kablosuz bağlantı özellikleriyle rakiplerinden bir adım öteye gidiyor. Ayrıca harika bir bağlantı noktası seçimi var.

Satın Almayın…

Genelde tek oyunculu oyunlar oynuyorsanız

Tek oyunculu oyunlar, 144 Hz’den 240 Hz’ye sıçrayan yenileme hızından gerçekten faydalanmaz; bu nedenle 240 Hz ekran olmadan daha ucuz bir bilgisayar seçerek kendinize biraz para kazandırabilir veya bu miktarı; daha fazla GPU yeteneği olan bir cihazda harcayabilirsiniz.

Ciddi iş yüklerini halletmek istiyorsanız

Rakip marka Asus, MSI GS66 Stealth’in Intel işlemciden daha fazla çekirdeğe sahip daha yeni; daha gelişmiş bir AMD işlemci kullanıyor. Zorlu iş görevleri için çok daha iyidir; bu nedenle oyunların yanı sıra üst düzey üretkenlik için; bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa bu dizüstü bilgisayar size göre olmayabilir.

İyi bir pil ömrü umduysanız

MSI GS66 Stealth’in pil ömrü harika ama Asus bu konuda daha da iyi. Fişi prize takmadan oyun oynamak veya iş yapmak istiyorsanız; Asus çok daha üstündür – ayrıca daha ince ve daha hafiftir.

MSI Stealth GS66 12UGS-016TR Görselleri

Alternatif MSI Stealth GS66 12UHS-049TR

Bu bilgisayar size yeterli gelmedi mi ? Daha üst düzey bir model arıyorsanız bu cihaz tam size göre. Nitekim bu modelin fiyatı 60 bin TL’den çok daha uçuk. Hatta 70 bin TL’ye kadar uzanan çok pahalı bir fiyat etiketine sahip. Peki incediğimiz modelden farkı ne ? Bu modelde de ekran boyutu 15.6 inçken, Intel Core i7-12700H işlemci yer alıyor. 12. nesil işlemcilerin harika hızının yanı sıra, bu modeli diğer modelden ayırt eden en büyük özellik SSD kısmında.

Çünkü bir önceki modeldeki 1 terabaytlık SSD belleğin iki katını vaat ediyor. Yani modelde 2 terabaytlık muazzam bir depolama alanı var. Bu arada ekran tipi LED olarak kalıyor. Böyle üst düzey bir cihazda LED yerine OLED paneli tercih ederdik fakat bu fiyatı muhtemelen çok daha fazla artırırdı. NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti GPU, 810 MHz çekirdek hızıyla çok daha fazlasını isteyenlere yönelik.

MSI Stealth GS66 Fiyatları

-- Reklam --

GENEL DEĞERLENDİRME

Tasarım
Performans
Ekran
Bağlantılar

DEĞERLENDİRME ÖZETİ

MSI Stealth GS66 12UGS, sürekli olarak güçlü performans için üst düzey özelliklerini iyi bir şekilde kullanan iyi derecede sayılabilecek bir yenilemedir. Ancak, yüksek fiyat bu ürünü biraz ulaşılamaz kılabilir.

İnceleme yap

Batarya Ömrü
Ekran
Kamera
Performans
Tasarım

Kullanıcı İncelemeleri (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok.
Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.
Ayşen Sıla
Ayşen Sıla
Yeni dünyaya olan merakımla birlikte pekişen yazım alanında da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tam şu anda kendi kitabımı kaleme alırken, dünyamızı kuşatan ve hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojiye dair her şeyi ilgiyle takip ediyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz

MSI Stealth GS66 12UGS, sürekli olarak güçlü performans için üst düzey özelliklerini iyi bir şekilde kullanan iyi derecede sayılabilecek bir yenilemedir. Ancak, yüksek fiyat bu ürünü biraz ulaşılamaz kılabilir.MSI Stealth GS66 İnceleme