NASA Kayıp Robotunu Buldu

2003’te NASA‘nın uzaya fırlattığı Beagle 2, Kızıl Gezegen‘in yüzeyinde tek parça olarak yatar vaziyette bulundu. Mars Yörünge Kaşifi tarafından gönderilen görüntüleri inceleyen ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, on iki yıl önce uzaya yollanan ve bu görüntüler görülene kadar kayıp olan Beagle 2’yi gezegende atar vaziyette görünce oldukça şaşırdılar. Beagle 2 uzaya gönderildiğinde paraşütler ve hava yastıklarının ardımı ile yere rahatça inmesi planlanmıştı. Fakat iniş sırasında sinyaller kesildi ve bir daha radyo sinyali alınamadı. Yüksek hız nedeni ile düşüp paralandığı düşünülüyor idi.

Paralandığı Sanılıyordu

Yörüngede dolaşan başka bir robot sayesinde Beagle 2 bulundu.

Kayıp Robot Bulundu

Beagle 2 inmesi planlanılan bölgenin yaklaşık olarak 5 kilometre uzağına iniş yapmış. Radyo frekans anteninin güneş panellerinin altında bulunması sonucu olarak iniş sırasında kırılmış olabileceğini söyleyen İngiltere Leicester Üniversitesi’nde görevli olan Mark Sims, Beagle 2 ile iletişime geçemememizin sebebi bu olabilir dedi. Beagle 2, 19 Aralık 2003’te uzaya gönderilir iken, Avrupa Uzay Ajansı‘na ait olan Mars Express adlı uzay aracı kullanılmıştı. Beagle 2 aynı günün ierisinde Mars Express’den ayrılmıştı ve Kızıl Gezegen doğru gider iken bir görüntü alınmıştı. Bu görüntüden sonra robotun radyo frekansı kesilmişti ve yedi buçuk milyon dolara yapılan Beagle 2, gezegenler arası misyon bakımından yapılmış olan en ucuz robot olma özelliği taşımaktadır.

Bu fiyat baz alındığında yapılanlarının en ucuzu olan Beagle 2 bile yedi buçuk milyon dolara üretiliyor ise diğer son teknoloji olarak üretilenlerin ne kadar yüksek bir ücrete mal olacağını sizin hayal gücünüze bırakarak, Amerika’nın NASA’ya ne kadar büyük bir yatırım yaptığınızı tahmin etmenizi istiyorum.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0