Ana SayfaTeknoloji HaberleriNeuralink'in Beyin Çipi Planı: Körlerin Görmesine ve Felçlilerin Yürümesine Yardım Edecek

Neuralink’in Beyin Çipi Planı: Körlerin Görmesine ve Felçlilerin Yürümesine Yardım Edecek

Elon Musk'ın girişimi, bilgisayarları beyne bağlayan implantı için altı ay içinde insan testlerine başlamayı umuyor.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Elon Musk’ın beyinlerimizi doğrudan bilgisayarlara bağlamak için kurduğu girişim olan Neuralink, Çarşamba günü iki tıbbi alanda ilerleme gösterdi: kör insanların görmesine yardımcı olmak ve omurilik yaralanması olan kişilerin yürümesine veya ellerini kullanmasına yardımcı olmak.

Musk’ın liderliğini yaptığı beş şirketten biri olan şirket, insan beyninin dış yüzeyine bir saç telinden daha ince binlerce elektrot damlatacak teknoloji üzerinde çalışıyor. Her elektrot, bir zamanlar bir kafatası dairesi tutan bir noktaya gömülü, pille çalışan, uzaktan şarj edilen, küçük bir çip paketine bağlı küçük bir teldir. N1 adı verilen çip, dış dünya ile kablosuz olarak haberleşiyor.

Musk’ın süper zeki yapay zekalarla takılmak için Neuralink’i kullanma konusundaki nihai vizyonu bir yana, teknoloji hala ilk tıbbi kullanımlardan çok uzak. Ancak şirket, iki saatten uzun süren bir “göster ve anlat” etkinliğinde, altı ay içinde başlamayı umduğu insan denemelerine başlamak için Gıda ve İlaç İdaresi’ne başvurmak da dahil olmak üzere önemli ilerleme kaydettiğini söyledi.

Kamera verilerini beyin uyumlu bir formatta yeniden paketleme ve doğrudan görsel kortekse aktarma çabası üzerinde çalışan Neuralink araştırmacısı Dan Adams, “Amacımız, yıllarca karanlıkta yaşayan biri için ışıkları yakmak olacak” dedi.

Devrim niteliğindeki teknoloji söz konusu olduğunda Musk’ın biraz itibarı vardır. Elektrikli araç şirketi Tesla, arabaları derinden değiştiriyor ve SpaceX ekibi, yeniden kullanılabilir roketlerle uzay erişimini dönüştürüyor. Bir teknoloji dehası olarak ünü, 44 milyar dolarlık satın alımının ardından Twitter’daki kaosla darbe aldı. Tünellerle otomobil taşımacılığını yenilemeyi hedefleyen Musk’ın Boring Company de henüz vaatlerini yerine getirmiş değil.

Neuralink, sosyal ağlardan daha kolay görünmüyor. Bilgisayar donanımını kendi ham yazılımımıza bağlamak, çok büyük teknik, düzenleyici ve etik zorluklarla birlikte gelir. Körlerin görmesine yardımcı olmak bir şeydir, ancak beynimize doğrudan dijital bir besleme, zaten telefonlarımızda çok fazla zaman geçiren bizler için yardımcı olmayabilir.

Daha önce Neuralink, elektrotlarının beyin aktivitesini nasıl dinleyebileceğini göstermişti. Neuralink bilgisayarları, klasik Pong video oyununu oynayan Pager adlı bir maymunun beyin sinyallerini yakalayarak motor kontrol sinyallerini yorumlamayı öğrendi. Daha sonra maymunun beyin sinyalleri tek başına oyunu kontrol edebildi.

Neuralink’in yeni yetenekleri işe almak için tasarlanan “göster ve anlat” etkinliğinde şirket yeni bir numara gösterdi: Sake adlı bir maymun, istemleri takip etmek ve sanal bir klavyede yazmak için aklını kullandı. İmplantlar kablosuz olarak şarj oluyor ve maymunlar, başlarının hemen üzerindeki bir dala gömülü bir şarj cihazının altına oturmak için meyveli bir smoothie ile ikna ediliyor.

Ancak Çarşamba günkü en büyük gelişmeler, beyni ve sinir sistemini oluşturan nöronlara sinyaller göndermek için aynı elektrotları kullandı.

Bir deneyde, farklı bacak hareketlerini kontrol etmek için bir domuzun omuriliğinde elektrotlar kullanıldı; bu teknoloji, sonunda kuadriplejili kişilerin yürümesine veya ellerini kullanmasına yardımcı olabilecek bir teknolojiydi. Neuralink’in yaklaşımı, sadece beynin hareket komutlarını yakalayıp bacaklara aktarmayı değil, aynı zamanda bu uzuvlardan gelen duyusal sinyalleri duymayı ve beynin neler olup bittiğini anlaması için onları beyne geri göndermeyi içerir.

Neuralink, N1 çipini beyinden gelen sinyalleri yakalamak ve ardından felçli insanların tekrar yürüyebilmesi için omurilik hasarının ötesine yönlendirmek için kullanma hedefine doğru ilerleme kaydetti.

Neuralink’in motor kontrol teknolojisi üzerinde çalışan bir araştırmacı olan Joey O’Doherty, “Bu tam vizyona ulaşmak için yapacak çok işimiz var, ancak umarım bunu başarmak için tüm parçaların orada olduğunu görebilirsiniz” dedi.

Görüntüleri görme ve aklınızla yazma

Başka bir deney, bir kamerayla yakalanan görsel verileri bir maymunun görsel korteksine besledi ve maymunun farklı konumlarda olduğu şeklinde yorumladığı sanal flaşları gösterdi. Bu teknoloji, Neuralink’in kör insanlar için görsel bir proteze yol açacağını umuyor.

Birinci nesil Neuralink teknolojisi 1.024 elektrot kullanıyor ancak Neuralink, 16.000’den fazla elektrot içeren yeni nesil modelleri sergiledi. Adams, bu kadar fazla detayın kör bir kişinin görebileceği görüntünün aslına uygunluğunu önemli ölçüde artıracağını söyledi.

Adams, “Görsel korteksinizin her iki tarafına da bir cihaz yerleştirirseniz, bu size 32.000 ışık noktası verir ve kör olan birinin görüntüsünü oluşturur” dedi.

Başka bir Neuralink uygulaması, felçli insanların implantlarını zihin yazma için kullanmalarına izin veriyor.

Musk, “Dış dünyayla temelde başka bir arayüzü olmayan birinin telefonunu çalışan elleri olan birinden daha iyi kontrol edebileceğinden eminiz” dedi.

Neuralink yalnız değil

Neuralink, beyin-makine arayüzü (BMI) veya beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) teknolojisinin peşinde tek başına değil. Akademik araştırmacılar sürekli bir araştırma makalesi akışı ürettiler ve BlackRock Neurotech, Precision Neuroscience, Synchron Medical ve Paradromics gibi girişimler de aktif durumda. Nuro gibi bazıları, ameliyat gerektirmeyen invaziv olmayan yaklaşımlar kullanır.

Synchron, felçli insanlara yardım etmeye çalışmak için bir cihaz kullanan altı hastayla Nisan ayında insan denemelerine başladı. Blackrock, bir bilgisayar arayüzünün insanların konuşmasına yardımcı olup olamayacağını görmek için yapılan bir deney gibi bazılarını tamamladı ve diğerleri için işe alıyor. Ekstremiteleri dijital olarak beyne yeniden bağlamayı amaçlayan bir diğeri, Neuralink kurulmadan yıllar önce 2013’te başladı.

Neuralink’i bu çabaların bazılarından ayıran bir şey, seri üretim hedefidir.

Musk, “Üretim zordur – bir prototipten güvenli, güvenilir, çok çeşitli koşullar altında çalışan, uygun fiyatlı ve ölçekte yapılan bir cihaza geçmek için 100 ila 1000 kat daha zor diyebilirim” dedi.

Musk, Neuralink’in milyonlarca beyin çipi yapmasını öngörüyor ve kendisinin de bir tane olmasını beklediğini söyledi. Bu amaca ulaşmak için şirket teknolojiyi olabildiğince otomatikleştirmeye çalışıyor. R1 robotu, elektrotları kan damarlarına zarar vermeden beyne yerleştiriyor, ancak yeni nesil bir makine, kafatasının kesilmesi de dahil olmak üzere daha fazla ameliyatın üstesinden gelmek için tasarlandı.

Neuralink ayrıca beyin çiplerini beyinden bir kat daha uzağa, dura adı verilen bir katmanın dışına yerleştirmeye çalışıyor. Robotun iğnelerinde ve iğne yönlendirme sistemlerinde büyük değişiklikler gerektiren bu, şirketin bugün üzerinde çalıştığı yükseltmeler.

Neuralink’in cerrahi mühendisliği ekibine liderlik eden Christine Odabashian, “O kadar çok beyin cerrahı yok – belki bir milyon insan için yaklaşık 10 kişi var” dedi. “En iyisini yapmamız ve uygun maliyetli ve erişilebilir bir prosedüre sahip olmamız için, bir beyin cerrahının aynı anda birçok prosedürü nasıl denetleyebileceğini bulmamız gerekiyor.”

Elon Musk’ın Neuralink için bilimkurgu vizyonu

Neuralink ile rakipleri arasındaki bir diğer büyük fark ise Musk’ın bilimkurgu vizyonu.

Şirketin hedefleri büyük: “Beyninizin her yönüyle arayüz oluşturabilecek genelleştirilmiş bir giriş-çıkış cihazı,” dedi Musk. Ancak çok uzun vadeli ve çok büyük bir plan.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakCnet

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz