Note 7’deki İris Tarayıcı Nedir?

Parmak izi ile güvenlik önlemi alınan cihazlara göre daha güvenli olduğu düşünülen iris tarayıcı ilk kez Samsung Galaxy Note 7 ile geldi. Ancak bu iris tarayıcı nedir ne işe yarar?

Son model üst seviye telefon olan Galaxy Note 7 dün New York’ta yapılan bir basın toplantısı ile tanıtıldı.  Basın toplantısında tüm gözler Note 7‘ye çevirilmesine rağmen gözler iris tarayıcıyı arıyordu. Kısacası iris tarayıcı popüler oldu diyebiliriz.

Akıllı cihazlarda bulunan parmak izi okuyucunun güvenlik için en çok tercih edilen seçenek olduğunu biliyoruz. Ancak iris tarayıcı sizi resmen gözünüz ile tanıyor ve şifre girme derdinden kurtarıyor. Gözünü gördüğü an ekran kilidini kaldırıyor ve kullanmanıza imkan sunuyor. Ayrıca belirtelim sadece ekran kilidi açmakla kalmayıp özel dosyaları ve TouchWiz arayüzünde bulunan diğer kısımlar içinde güvenlik önlemi sunuyor.

649406da94830e357a21e13e7ef6d2cc9a933dfc

Teknik olarak pek fazla bilgi sunulmayan ancak genel olarak çalışma mantığını söylersek; telefonun üzerinde iris tarayıcı bulunuyor ve ekranı açtığınız an aktifleşiyor ve siz ona baktığınızda kızıl ötesi ışınlar yayarak sizin gözünüz için taramayı başlatıyor ve ardından yüzünüzü tarıyor. Tanıma bittiği an ekranı açıyor. Ancak bu işlemleri 1 saniyeden daha kısa sürede yapıyor. Baktığınız an açılıyor.

ed883a19eab0fb43fdcf4e9cdc775d360f4aed59

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0