Ana SayfaOtomobilOtomobillerde ayna dönemi kapanıyor mu?

Otomobillerde ayna dönemi kapanıyor mu?

-

Dünyaca ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla ile Amerika Birleşik Devletlerindeki Otomobil Lobi grubu otomobil üreticileri ittifakı, otomobillerde yan aynaların yerine kamera sistemlerini kullanıma almak için ilk adımı attı.

Ulusal Otoyol trafik güvenliği idaresine de bir dilekçe veren bu firmalar 103 yıldır kullanılan yan aynaların papucunu dama atacak gibi görünüyor.

Tesla-Model-S-burgondy

ilk kez 1911 yılında bir yarışçı tarafından kullanılan ve sonrasında tüm otomobillerde yer alan yan aynaların kaldırılması ve bunların yerine yüksek çözünürlüklü kameraların yer alması girişimini başlattı. 2012 yılından bu yana bu çalışmaları yürüten Tesla “Model X” adı ile crossover konseptinde bu kameraları kullanmış. Volkswagen’in sınırlı adette üreteceği ve çok düşük yakıt tüketimiyle dikkat çeken XL-1 modelinde de, yan aynaların yerine kameralar kullanılmıştı. Bu kamera sisteminde aracın arka tarafındaki görüntüleri doğrudan kapı içlerinde yer alan ekranlardan izlenebiliyor.

Mevcut aynalar yerine kamera sisteminin konulmasının yakıt tasarrufu iddiası da var. Tesla, Otomobilin aerodinamiğine de katkı olacağını düşünüyor ve bu nedenle yakıt tasarrufu sağlanacağı görüşünde.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here