Ana SayfaTeknoloji HaberleriParmak izinden cinsiyet tespiti

Parmak izinden cinsiyet tespiti

-

İnsanlarının arkalarında bıraktıkları imzaları olan parmak izleri kişilerin kim olduğunu tespit etmek amacıyla kullanılırken teknolojik aletlerde güvenlik amacı ile kullanımı sıklaşmıştı ancak yeterli ilgiyi görmediği için son zamanlarda sık karşılaşmıyor.

Kısa parmak izilerimiz yani insanların dokundukları yerlerde vücutlarından çıkan yağ bezlerinin ve çıkıntılarının arkalarında bıraktığı sıvılaşma sonrası izlerdir, Dünyada ilk defa Türkler tarafından kullanılacak ve üzerinde yapılan çalışmalar ile imzamız olan parmak izlerinden cinsiyet tespiti yapmak mümkün olacak.

Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Eyüp Burak Ceyhan, yaptığı yazılı bir açıklama ile projede danışmanlık yapan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu beraber yaptıkları önemli testler ve denemelerin ardından “parmak izinden cinsiyet tanıma sistemi” hazırladıklarını ve bunun mümkün olduğunu aktardılar.

Uzun süreli yoğun çalışmalar yaptıklarını ve bu projenin “Özellikle suçlu tespitinde çok büyük yarar elde edilecek sistemin çeşitli deneylerle güvenilirliğini kanıtladık. Dünyada ilk olan sistem özellikle emniyet, jandarma ve Milli İstihbarat Teşkilatının kriminal birimleri için büyük bir öneme sahip” ayrıca “Alınan parmak izindeki belirli kesit kırpıldıktan sonra sistem o kesit içinde yer alan çeşitli veriler aracılığıyla parmak izinin kadın ya da erkeğe ait olduğunu tahmin ediyor. 750 kişinin parmak izi kullanılarak test edilen çalışmamızda yüzde 90’ın üzerinde başarılı sonuç elde ettik” diyerek yazı açıklamasında projenin yakın bir tarihte kullanılabilir hale geleceğini ve başarılı olacağını vurguladı.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here