Ana SayfaİncelemePoco F3 GT İncelemesi

Poco F3 GT İncelemesi

Bu yazımızda Xiaomi'nin oyun canavarı Poco F3 GT'yi enine boyuna masaya yatırdık...

-

En başarılı oyun telefonları amaçlarına uygun olarak oldukça yüksek fiyat etiketleri taşırlar. Poco F3 GT, oyuncuları memnun edecek bir dizi donanım özelliği sunarken fiyatı orta sınıf segmentine kaydırarak senaryoyu değiştiriyor.
Gelin bu yeni oyun canavarına birlikte göz atalım.

Ayrıca bkz: Poco F3 GT’nin Tüm Teknik Özellikleri

Tasarım

Telefonun tamamı standart bir Gorilla Glass 5 ve hızı vurgulamak için biraz parıltılı metal sandviç tasarımını kullanıyor. Arka panelin her tarafında tasarım süslemeleri ve şimşek şeklinde bir LED flaş bulunuyor. Hepsi biraz gereksiz ama estetiğe oynuyor. 

Kamera modülünün yan tarafında oyun sırasında parlayacak şekilde ayarlanabilen LED halkaları var. Telefon, LED’ler üzerinde derinlemesine kontrol sağlıyor ve LED’lerin atacağı hızı değiştirmenin yanı sıra rengi beğeninize göre ayarlayabilirsiniz. Bunlar ayrıca bildirimlerle senkronize edilebiliyor, bu da onları şık ve kullanışlı hale getiriyor.

Günlük kullanılabilirliği geliştirmek için Poco, güç düğmesinin her iki tarafında, tetikleyicileri orta çerçeveyle aynı hizaya getirebilen kaydırmalı anahtarlar yerleştirdi. Kulağa biraz fazla geliyor, ancak ergonomi yerinde ve biraz ağır. 205 gram ağırlığı bir yana, telefon elde rahat hissediyor. Bu arada, ses düğmesi sol tarafta, kolayca ulaşılabilecek bir yerde bulunuyor.

Diğer eklemeler arasında en üstte bir IR blaster ve su direnci için bir IP53 derecesi ile stereo hoparlör bulunuyor. Hoparlörden gelen sesin saf ses seviyesi ve kalitesinden oldukça etkilendim. Dengesiz çıkış sizi biraz rahatsız edebilir, ancak müziği son ses dinlemek istiyorsanız hoparlör size hitap edecektir.

Ekran

LCD ekrandan AMOLED panele geçiş, hoş bir ek olarak geliyor. Aslında telefon, 6.67 inç 120Hz panel ile OnePlus Nord 2‘yi geride bırakıyor. 120Hz’e ayarlandığında panel, ekran içeriğiyle eşleşmesi için yenileme hızını dinamik olarak ayarlıyor.

Donanım harika görünüyor. Ne yazık ki, Poco varsayılan ayarlarla bazı garip seçimler yaptı. Başlangıç ​​olarak, önceden seçilmiş canlı mod inanılmaz derecede doygun görünüyor. Standart resim profiline geçiş bir fark yaratıyor.

Telefon ayrıca kutudan 60Hz olarak ayarlanmış ekran ile birlikte geliyor. Bir de ortam ışığı sensörü var. Telefonun parlaklık seviyelerini aralıklı olarak azaltma eğilimi bulunuyor. Tercih ettiğiniz değeri manuel olarak ayarlamanız daha iyi olur diyebiliriz.

Performans ve Yazılım

Tahmin edeceğiniz gibi, yedekte Mediatek 1200 ile günlük performans Poco F3 GT için endişe yaratmıyor. Uygulamalar kaygan ve pürüzsüz, her yerde akıcı geçişler var. Ancak bu bir oyun telefonu olduğu için biraz daha zorlamamız gerekiyor.

Yonga seti dokunulduğunda ısınıyor, ancak OnePlus Nord 2’nin aksine, onu hiç rahatsız edici derecede sıcak bulmadık. Poco’nun çipi uygun şekilde soğuk tutmak için termalleri etkili bir şekilde değiştirdiği açık ve bu, birden fazla oyun turunda kendini gösteriyor.

Poco F3 GT’de bulunan maglev oyun tetikleyicileri de yasal olarak faydalı bir eklenti diyebiliriz. Düğmeler yeterince dokusal ve çoğu oyun telefonunda bulduğunuz kapasitif kontrollerin önemli bir adımı da denilenilir. Denetleyicileri eşlemek, iki temas noktasını uygun dokunmatik ekran kontrollerine sürüklemek kadar kolay. Düğmeleri saklamak için kaydırma mekanizması da şık ve bir kez kilitlendiğinde tetikliyor ve orta çerçeve ile aynı hizada bulunuyor.

Yazılım tarafında, yerleşik bir oyun turbo modu, tüm oyunlarınız için tek durak noktası görevi görüyor. Poco telefonlar, Mi ve Redmi telefonları gibi bir farkla da olsa MIUI 12.5 ile sorunsuz çalışıyor. Tüm bildirimleri susturmak, ağ bant genişliğini ve dokunma gecikmesini ayarlamak ve başlatma sırasında RAM’i temizlemek de mümkün. Ayrıca Poco, Call of Duty gibi seçili oyunlar için isteğe bağlı geliştirmeler de ekledi. Bunlar, filtreler aracılığıyla görünürlüğü artırmak için görsel ince ayarlar içeriyor.

Pil

Pil ömrü ve daha da önemlisi pil tüketimi de çok iyi yönetiliyor. 5.065 mAh pil, dahil edilen birkaç oyun turu ve 120Hz’e ayarlanmış ekran ile rutin olarak tam bir gün kullanım sürdü. Daha az kullanımla, iki günlük pil ömrü söz konusu olmazdı. Daha da etkileyici olanı, oyun oynarken pilin bitmesi söz konusu bile değildi. 

Kamera

Poco F3 GT’nin arkasında standart bir kamera bulunuyor. Bu kameraya 64MP ana lens, 8MP ultra geniş sensör ve 2MP makro lens de dahil. Poco F3 GT’den alınan örnekler, görüntülemenin sonradan düşünüldüğünü açıkça ortaya koyuyor.

Telefondan yapılan hemen hemen her çekimde yüksek dozda keskinleştirme fark ediliyor. Bu, görüntünün ekranda görünmesini sağlıyor, ancak daha yakına yakınlaştırma, nesnelerin kenarlarında önemli artefaktları ortaya çıkarıyor. Bu, düşük seviyeli detayların tamamen kaybolduğu hata azaltmayı da kapsıyor.

Poco F3 GT’nin bir de Bruce Lee Special Edition’ı var…

Fotoğraf makinesi, daha sıcak tonları güçlendirmeye yönelik bir eğimle beyaz dengesiyle de mücadele edebiliyor. Örneğin, ilk görüntüde aydınlatma, kameranın ayarladığı kadar sıcak değildi.

8MP ile sınırlı olan ultra geniş kamera, görüntüleri yakınlaştırmak isterseniz çok fazla ayrıntıyı çözmüyor. Ek olarak, çekimin merkezinden uzaklaştıkça gözle görülür mercek bozulması da vqr. Ultra geniş kamera bir tutamda yeterli olacak, ancak rekabette çok fazla gelişme sunmuyor.

Poco F3 GT’den gelen düşük ışıklı görüntüler hiç de iyi değil. Bu durum, sabit elleriniz olmadığı sürece kameranın keskin bir görüntü yakalayamadığı özel gece moduna kadar uzanıyor. Moddan bağımsız olarak, düşük ışıklı çekimlerde önemli dijital hata bulunuyor. Gece modu çekimi, daha parlak olmasına rağmen, standart düşük ışıkta çekimden iyi değil.

2MP makro kamera, diğerlerine nazaran daha iyi iş çıkarıyor. Teknik olarak yakın çekimleri kolaylıkla yakalayabilmenize rağmen, düşük çözünürlük, zayıf renk bilimi ve aşırı netlik, sonuçları mükemmelden daha az yapıyor. Dürüst olmak gerekirse, ana kameradan 64MP modunda çekim yaparken ve kırparken daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

Başka bir yerde, Poco F3 GT‘deki portre modundan memnun kaldım. Yazılım, kenarları tanımlamada mükemmel bir iş çıkarıyor ve hatta f/ 1’den f/ 11’e kadar uzanan çeşitli diyafram değerlerini simüle etmenize bile izin veriyor.

Poco F3 GT’deki ön kamera, arkaya bakan kamera ile aynı özellikleri paylaşıyor. Ek olarak HDR performansı oldukça cansız. Görünüşe göre kamera, keskinleştirme seviyelerini yükseltirken görüntüyü aydınlatmak için pozlama seviyelerini yükseltiyor.

Video yakalama, rakip telefonlarla aynı seviyede. Ancak 60 fps’de 4K seçeneğinin olmaması büyük bir eksiklik. Yakalanan görüntüler, tıpkı görüntülerde olduğu gibi, aşırı doygunluk ve ekstra keskinlik ipuçlarına sahip olma eğiliminde. İyi aydınlatmada iyi görünüyor, ancak işler biraz kararmaya başladığında kalite düşüyor.

Alınır Mı ?

Gerek yazılım kısmında, gerek de ekran kısmında olsun Poco F3 GT son derece iyi bir iş çıkarıyor. Call of Duty gibi oyunların üstesinden rahatlıkla geliyor. Herhangi bir ısınma sorunuyla karşılaşmamakla birlikte, Poco F3 GT’nin kamera konusunda sıkıntıları var. Fakat bu telefon bir oyun telefonu olduğundan, bu pek de şaşırtıcı değil. Asus gibi ünlü oyun telefonu üreten şirketler bile performansı artırabilmek için kamera kısmında çok oyalanmıyorlar. Bu bir oyun telefonu olduğu için ana özelliği performans ve bizden geçer not almayı başardı. Takdiri size bırakıyoruz.

Artıları

-Dimensity 1200 işlemciyle mükemmel performans
-Maglev tetikleyicileri oyun deneyimini yükseltiyor
-Uzun ömürlü pil
-Hızlı şarj

Eksileri

-Cansız görüntü sensörleri
-Kameradaki bazı bozukluklar
-Iffy ortam ışığı sensörü
-Yazılım için gereken bazı ince ayarlar

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here