Putin, Emir verdi Rusya internetten çıkıyor

Putin’in emriyle Rusya internetten çıkmanın yollarını arıyor. Dijital ağ yani internet ağının ne kadar tehlikeli olduğunun farkına varan Putin olası bir internet çöküşünde ayakta kalan tek güç olmak istiyor.
putin interneti kesmek istiyorGüvenlik gerekçisiyle verilen emirde internetten çıkarak alternatif bir ağ veya sistemin kullanılması veren Putin gelecekte yaşanacak olası bir kaosun haberini verdi yorumları yapılırken gerekçe internet ağının güvenliğinin ve kontrolünün önüne geçilememesi savunuldu. Birçok ülke, kurum ve şirket bu internet açıklarından dolayı milyonlarca kullanıcısının bilgilerini kötü niyetli kişilere kaptırıyor. Son zamanlarda ise Çin’den yapılan hacker saldırıları Amerika’da büyük yankı uyandırarak 500 bin kişinin sosyal güvenlik numaraları dahil tüm bilgilerini kaptırmıştı. Bu gibi sorunları örnek alan Rusya ileride yaşanabilecek büyük fiber saldırılardan ve internet ağlarının çöküşünden etkilenmemek istiyor.

İnternet nerelerde kullanıyor ?
İlk bakışta milyonlarca insanın eğlence amacıyla kullandığı internetin kısıtlanması gibi düşüncenizde işlerin perde arkası çok daha büyük bankalar, devlet daireleri, kurumlar, şirketler, baraj gibi enerji üretim tesislerinde bulunan otomatik düzenlenen programlar ve daha birçok internet ağı üzerinden kontrol ediliyor ve olası saldırılardan etkilenmemek isteyen Rusya internetten çıkıyor. Genel iletişimi sağlayan uyduların manüpile edilmesi durumunda yani savaş döneminde internet ağlarına bağlı tüm sistemler çökebilir. Buda büyük bir kaosa yol açacaktır. İletişimin bittiği, bankaların işlem yapamadığı, resmi kurumların işlememesi, internete bağlı komutlarla çalışan mekanik sanayi aksaklıkları büyük bir kriz yaşatabilir. Bunun önleminin alınması için çalışmalar başlatan Rusya ilk olarak nasıl çıkabileceklerini araştırmaya başladı.
putini internetten izliyorlar
İlk etapta internet ağından çıkma şansları bulunmadığını gördüler. Çünkü sabit bir yer veya merkez yokken binlerce noktadan sunulan hizmete farklı konumlardan ulaşabiliyorsunuz. Alt yapı olarak 10’na yakın yöntem kullanılırken bunların başında Adsl, kablolu yayın kanalları, fiber bağlantılar ve uydu bağlantıları yer alıyor. Çalışma prensibi ise World Wide Web yani (www) kısaltmasıyla bildiğimiz internet sistemiyle çalışıyor. Bunu ayırarak farklı bir yöntemle kullanmak imkansız. Eğer bir yöntem bulamazsa Rusya güvenlik sorunu yaşayacağını düşündüğü dışarıya ofline yeni bir ağ kurarak kendi kurum, banka, devlet daireleri gibi yerlerde kullanacaktır. Hatta ülkesinde hizmet verirken sadece özel erişim izni olan bir ağ ilede hizmet verebilirler ancak bunu kurmak yıllar alırken yeni geliştirilen bir ağda güvenliği sağlamaları şuankinden daha zor olabilir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0