Ana SayfaTeknoloji HaberleriQualcomm Yeni Yongasını Samsung'tan Tedarik Edebilir!

Qualcomm Yeni Yongasını Samsung’tan Tedarik Edebilir!

Qualcomm'un yakında sunması beklenen yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 895'in üretimi için Samsung ile anlaşmaya gidebileceği söyleniyor. Şirketin bir önceki Snapdragon 888+ işlemcisinde de tedarikçi olarak Samsung'u seçtiğini biliyoruz..

-

Bilindiği üzere Qualcomm‘un son zamanlarda yeni bir amiral gemisi yongası üzerinde çalıştığını biliyoruz. Şirketin yeni yongasını yakında piyasaya sunması bekleniyor. Bilindiği üzere Apple‘ın TSMC ile yaptığı anlaşma üzere TSMC tüm üretimini A ve M1 yongası üzerine yoğunlaştırdığından Qualcomm başka üretici tedarikçileri aramaya koyuldu.

Şirket çok fazla uzağa gitmeyerek daha önceden Snapdragon 888+ yongasını tedarik ettiği Samsung ile anlaşmaya varabilir. Samsung, geçtiğimiz Snapdragon 888+ yongasını 5nm üretim teknolojisi ile Qualcomm‘a tedarik etmişti. ABD merkezli Qualcomm ise bu üretimden memnun kalarak yeniden Samsung ile anlaşmaya gidebilir.

Ice Universe tarafından sızdırılan bilgilere göre Qualcomm‘un yeni Snapdragon 895 yongası 4nm üretim teknolojisi ile Samsung tarafından tedarik edilecek. TSMC‘nin 4nm bölümünde yeni iPad Pro yongaları için yoğun bir üretime geçtiğinden dolayı Qualcomm‘un Samsung dışında pek fazla uzağa gitmeye niyeti yok gibi duruyor. Yeni Snapdragon 895 yongası 4nm üretim teknolojisi ve ARM v9 mimarisine sahip olacak. ARM v9 mimarisi Cortex-X2, Cortex-A710 ve Cortex-A510 CPU tabanlı Kryo 780 CPU çekirdeklerini kullanıyor.

Ayrıca yeni yongada Adreno 730 GPU‘su ve LPDDR5 RAM desteği de bulunacak. Samsung‘un üretim fabrikası Foundry şuan da 5nm üretim teknolojisi ile Snapdragon 888+ ve Exynos 2100 yongalarını üretmeye devam ediyor. Şirket yeni anlaşma ile birlikte 4nm bölümünü 151 milyar dolarlık bir yatırımla genişleterek yeni Snapdragon 895 ve 895+ yongalarının üretimine geçmeye hazırlanıyor.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here