Ana SayfaTeknoloji HaberleriSabit Disk Almak İstiyorsanız En Az Arıza Vereni Tercih Edin!

Sabit Disk Almak İstiyorsanız En Az Arıza Vereni Tercih Edin!

-

Bilgisayarım hard diski doldu ve siz yedek bir hard disk mi almak istiyorsunuz. O zaman yazımızı okuduktan sonra karar verin. 

Bir elektronik cihaz ya da parça almak istediğiniz de öncelikle internette bulunan yorumlara göz atarsınız. sizin için önemli olan ihtiyacınız olan eşyanın kullanıcılar tarafından verdiği karardır. Bacblaze Firması işte bu tür bir kullanıcı ve işi Bulut Yedekleme ve Depolama Hizmetleri sunması ve bu işlemleri için çok sayıda sabit diskten kullanması. Backblaze Firması binlerce sayıya varan disklerde yaşadığı tecrübeyi yıllık olarak raporlar hazırlayıp bizlerle paylaşıyor. Firma şimdi de 2015 yılının raporunu bizlerle paylaştı.

seagate

Kafalardaki soru şu; veri depolama konusunda en güvenilir, uzun kullanım ömürlü arıza çıkarma ihtimali en düşük sabit disk hangileri? Blackblaze’in 56.224 mekanik sabit diskten topladığı istatistiklere göre en güvenilir marka olarak bizlere yüzde 1 arıza oranıyla HGST olarak belirtiyor. Arkasından da Toshiba yüzde 3 ve Seagate yüzde 4 arıza oranına sahipken Western Digital’ın ise yüzde 7 toplam arıza oranı, testin en çok  kaybedeni olarak açıklanıyor.

Çalışmalarında Backblaze Firması, 2015 yılı boyunca en çok Seagate sabit disk satın almış görülüyor. Firma satın aldığı yaklaşık 16.000 Seagate diskin yüzde 85’inin 4TB’lık Seagate diskler olduğunu belirtiyor. Açıklamalarında ise 4TB’lık Seagate disklerin arıza oranı ise yüzde 3’ün hemen altında bulunuyor.

hgst-den-10-tb-lik-hdd

HGST’nin diskleri yüzde 1’in altında kalarak en az arıza oranına sahip olsa da firma, 4TB’lık diskleri artık üretilmiyor. Sebep ise yüksek fiyatla satışa sunulan yüksek performanslı ürünlere ağırlık vermesi. 4TB’lık Seagate diskler ise piyasada daha kolay bulunuyor, üretimi halen devam ediyor ve daha uygun fiyata satıştalar; üstelik arıza oranları da “kabul edilebilir” seviyede. Yani masrafını kurtardığından Backblaze, bu nedenle Seagate‘i tercih etmiş.

Seagate’in 6TB’lık diskleri de piyasada mevcut ve yüzde 1,9’luk oluşabilecek arıza oranıyla iyi bir performans sergilediğini de buradan duyuralım.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

2 YORUMLAR
  1. haberi yanlis hazirlamissiniz firma diyor ki western digital seagate ve hitachi urunlerinin hepsini kullandik ve en sorunsuz olaninin hitachi oldugunu gorduk fakat buna ragmen seagate bu pazari domine ediyor ve agresif fiyat ile sorunlu olan hdd”leri piyasaya surmekten kacinmiyor. ilgili firmanin kendi sitesinde bu anlatilmis

    • Sayın okuyucumuz öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Biz sitenin birebir yorumunu çeviri olarak yayınlamadığımızdan, haber olan seagate’ nin uygun fiyat ve yüzde 4 lük sorun ile piyasada kendisine yer edindiğini duyurduk. Seagate Firmasını ya da diğer firmaları kötüleyecek yorumdan kaçındık. Kalitenin pahalı olduğu ortam da uygun fiyat ve performansı kullanıcı firmalardan alıntı yaparak sizlere sunduk. Son kararı verecek kullanıcı kişilerdir. Yorum ve eleştiriler de firmaları kötülememeye özen gösteriyoruz. Zira kalitesiz ürün yanın da çok kaliteli ürüne sahip aynı firma ürünleri de az değil. Bizleri bilgilendirdiğiniz için tekrardan çok teşekkür ederiz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here