Ana SayfaTeknoloji HaberleriSamsung 3 dolarlık mini bilgisayar Raspberry Pi'yi istiyor!

Samsung 3 dolarlık mini bilgisayar Raspberry Pi’yi istiyor!

-

Samsung 3 Dolarlık dünyanın en ucuz ve de küçük bilgisayarı Raspberry Pi olarak adını duyuran bilgisayarın peşine düştü. Bu küçük bilgisayarı kendi işletim sistemi Tizen için kullanmakta kararlı gibi.

3 dolar fiyatla satışa çıkmasıyla birlikte ilk günden stoklarını tüketen en küçük bilgisayar Raspberry Pi Samsung’un dikkatinden kaçmamış.

Raspberry-Pi-2

Bu minik bilgisayar neden dikkat çekti derseniz fiyatı yanında özellikleri de göz alıcı:

-Broadcom BCM2835 uygulama işlemcisi – 1GHz ARM11 core (Raspberry Pi 1’den yüzde 40 daha hızlı)
-512MB LPDDR2 SDRAM
-microSD kart slotu
-1080p60 video çıkışı için mini HDMI soketi
-Veri ve güç için micro USB soketleri
-40-pin GPIO başlığı – Model A+/B+/2B ile aynı
-65mm x 30mm x 5mm ile en küçük form faktörü

Raspberry Pi boyuts

Samsung, kendi ürünlerinde kendi materyallarini kullanmak istediğinden Tizen işletim sistemine önem veriyor ve bazı ürünler geliştirmeye ilgi duyabilecek geniş bir kitleye ulaşmak için Raspberry Pi’nin ününden yararlanmak istiyor. Güney Koreli teknoloji devi bu amaçla, Raspberry Pi’ye bir Tizen 3.0 OS girişi yerleştirmeye karar verdi. Samsung’un bu amacıyla birlikte, artık Linux tabanlı işbirliği projeleri tarafından sağlanan araçlar üzerinden Raspberry Pi için en yeni Tizen OS’nin özel versiyonlarını yaratmak fırsatı doğmuş oluyor.

Tizen halihazırda mobil ve giyilebilir cihazlar, TV’ler ve diğer ürünlerde kullanılıyor. Samsung, Raspberry Pi sayesinde bu kullanım alanını Tizen tabanlı Nesnelerin İnterneti’ne doğru açılmayı hedefliyor.

Şimdiye kadar milyonlarca adet satan Raspberry Pi robot, giyilebilir cihaz, drone ve daha birçok farklı türden cihazın yapımında da kullanıldı. 35 dolara satılan Pi 2 de tıpkı Raspbian, Ubuntu ve Microsoft’un Windows 10 IoT Core’u gibi Linux versiyonlarını destekleme özelliğine sahip.

Raspberry Pi2

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here