Ana SayfaİncelemeSamsung Galaxy S5 - HTC One (M8) detaylı karşılaştırma

Samsung Galaxy S5 – HTC One (M8) detaylı karşılaştırma

Samsung Galaxy S5 vs HTC One (M8): Deri ve çelik karşı karşıya...

-

Xiaomi Redmi Note 12 Pro İnceleme

Xiaomi'nin alt markası Redmi, 1 Kasım'da en yeni Redmi Note 12 serisi kapsamında Redmi Note 12, Note 12 Pro,...

HTC, yakın tarihteki en şık görünümlü akıllı telefonları, Samsung ise en çok satanları üretti. Bu, HTC markası için doğru ve Samsung Galaxy S5 için de göründüğü gibi, fakat aralarındaki çekişme de oldukça heycan verici özellikle de donanım ve yazılım açısından dizayn filozofları olması da bu çekişmeye heyecan katıyor.

Telefonları teker teker inceledik ve şimdi sıra başa baş karşılaştırmada. Sizi hızla bilgilendirmek için iki modelin de spesifikasyonlarını inceledik fakat bunlar bile size tüm hikayeyi anlatmaya yeterli değil. Örnek vermek gerekirse, Galaxy S5 daha büyük bir bataryaya sahip olmasına rağmen iki telefonun da pil ömrü neredeyse birbirine yakın. Her neyse – işte kopya kağıdınız.

Samsung Galaxy S5, HTC One (M8)’e göre

 • IP67 Sertifikaya sahip Suya dayanıklı gövde
 • Biraz daha büyük ekran – 5.1″ vs. 5″
 • 16MP vs. 4MP Fotoğraf, 2160p vs. 1080p video kayıt
 • ABD ve Avrupda’ki modellerde daha hızlı işlemci – Krait 400 2.5GHz vs. Krait 400 2.3GHz
 • Parmak izi okuyucu sensörü
 • Kalp atışı sensörü, barometre
 • microUSB 3.0 vs. microUSB 2.0
 • Daha büyük batarya – 2,800mAh vs. 2,600mAh
 • Daha hafif – 145g vs. 160g,
 • Daha ince – 8.1mm vs. 9.4mm

HTC One (M8), Samsung Galaxy S5’e göre

 • Metal gövde
 • Çift arka kamera (özel efektler için)
 • Çift led flash
 • Stereo ön hoparlörler (dahili amfi)
 • Kamera sensör – 2µm pixels vs. 1.12µm pixels
 • 5MP Ön kamera vs. 2MP ön kamera
 • FM radio

Kamera karşılaştırması ise daha yanıltıcı – Samsung’un ISOCELL kamerası HTC’nin UltraPixel kamerasından 4 kat daha fazla piksele sahip. Fakat piksel boyutundaki bu farklılık neredeyse 3 kat HTC’nin lehine işliyor ve bu daha işin içine flaş, ikinci kamera vb. detayları eklemeden önceki hali.

Bu sene Samsung Galaxy S5 ile tüm duraksamalardan kendini çekip çıkardı. Sony ‘nin peşinden giderek su geçirmez bir gövde, yüksek çözünürlük ve daha büyük bir kamera sensörü, Apple’ın peşinden giderek de parmaz izi tarayıcısıyı, kalp atışı sensörü ve Snapdragon 801 yongasını ekledi. Ayrıca, her zamanki gibi yazılım duvara-at-ve-ne-yapışacak-gör yapısında – ve TouchWiz’de bir sürü özellik sorunlu.

Yeni One (M8), daha çok 2013’ün HTC One’ının evrimleşmiş hali. Metalik yekpare dizaynı geliştirilmiş(tamamlanmış demekten daha kolay) ayrıca ekran boyutu, geçen seneki UltraPixel kamerası ve ikincil Zoe kamerası hatrı sayılacak derecede geliştirilmiş. Fakat bir gerileme olmuşmuş, ışığın az olduğu ortamlarda odaklanma için daha güçlü bir flaş eklenmesine karşın OIS düşürülmüş.

Dizayn kısma karşılaştırmak(nicelemek) için en zor kısım ama yinede biz bununla başlayacağız.

Dizayn ve yapı kalitesi

Alimünyum ne kadar HTC nin tanıtıcı özelliği olmuşsa, sahte deri de Samsung için tanıcı özellik olmuştur. HTC basit dizaynını sadece birkaç fonksiyonel değişiklik ve yeni bir arka bitiş ile korumuştur.(3 seçenekten 1’i)

Metal ve Deri

Samsung daha az değişiklik yapmasına rağmen daha tanınabilir hale gelmiş. Arka taraftaki kapak hala plastik ama S4’ün yumuşak, camsı kapağından, Galaxy Note ve Tab serilerinin sahte deri kapaklarından çok daha farklı görünüyor. Hangi plastiğin daha iyi olduğuna dair fikirler duyacaksınız ama kesin bir şey var, delikli deri görünüşü Galaxy S5 ile özdeşleşmiş ve anında tanınabilir, tıpkı kırmızı ve sarı renklerin sizi başka bir rengi düşünmeye yöneltmesindense fark etmeden “McDonalds” ı hatırlatması gibi.

Hadi iki telefonun da biraz değiştiği ön tarafla başlayalım. Yeni HTC One (M8) kullanım tuşlarının ekrana taşınması dışında iki metalik hoparlörü ile neredeyse aynı görünüyor.

Galaxy S5’de ise neredeyse daha az değişmiş ve anahtar nokta aynı ( kapasitif – donanım – kapasitif), ama sol tuş Menü’den Program Yöneticisine değiştirilmiş. Çıplak gözle görülmüyo olsa da, ana ekrana dönmemizi sağlayan tuşun içine ikinci bir özellik olarak parmak izi tarayıcı eklenmiş.(kaydırma tarzında)

S5 ‘de küçük bir görünüm değişikliği de mevcut, Galaxy S5, S4 ün yuvarlak görünüme nazaran daha sert bir görünüme sahip , bu sırada HTC ise eski One modeline göre daha yuvarlak bir dış görünüme sahip. Söylediğimiz gibi, telefonların arka taraflarındaki değişiklikler daha fark edilebilir. Yeni One (M8) 2 farklı kamerası, dual LED ve dual-tone flaşıyla eşsiz bir görünüme sahip. Şuan 3 renk olarak bulunabilir : Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold.

Hepsi aliminyum ama Gri olan farklı bir bitişe sahip –  biraz daha fırçalanmış metale benziyor, daha yumuşak bir görünüme sahip ve verniklenmiş bir his yaratıyor. Diğer ikisi, his ve görünüm açısından ilk One a benziyor. HTC’nin bize seçenek vermesini beğensekte, fırçalanmış metal versiyonu çok pürüzsüz olmasından dolayı yarattığı plastik hissinden dolayı sevmedik.

Galaxy S5’in en dikkat çekici özelliği arka kapağındaki delikli deri görünüm. Kapak, plastikten yapılma ve Galaxy Note’dan daha yumuşak görünmesine rağmen kullanıcıyı ikna edecek derecede ikna edici hissettiriyor. Kameranın altında tek bir LED flaş ve yanında kalp atışı monitörü bir arada bulunuyor.

Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-18

Galaxy S5’in One (M8) den ince olması dışında – 8.1mm vs. 9.4mm –  Samsung’un kamerasının HTC’ye göre daha çok ön plana çıkmasını göz ardı etmemek lazım.

Bir diğer farklılık olarak Galaxy’nin arka kapağı çıkarılıp bataryaya ulaşılabilir. Ayrıca, telefon IP7 değerlendirmesine sahip – toza ve belirli bir metre derinliğe kadar olan yarım saatlik suya dayanıklılığa sahip bu da Samsung a belirli bir puan kazandırmaya ön ayak oluşturan özelliklerin bağzıları. İki telefonun yan tarafları da oldukça ilgi çekici. Galaxy S5 microUSB 3.0 çıkışa sahip ve kablonun diğer ucu da microUSB 2.0, bu da daha hızlı veri transferine olanak sağlıyor ve çift tarafli aynı özelliğe sahip.(bu sayede uyumlu USB kablo bulma sıkıntısı olmuyor)

USB girişi hassas bağlantıları sudan korumak için bir kapağa sahip. HTC port girişlerini değiştirmedi, metal gövdeyi büyütmedi – One (M7) de arkada ve yanlarda %70’ini kaplıyordu. One (M8) de bu %90 a yükseliyor. Bunun sebebi yan taraflar plastik bir ek taraf olmasındansa metal vucüt ile birleşik. HTC’nin iyi değişiklik yaptığı şey ise yeni eklenmiş olan microSD girişi. Bu, daha pahalı olan 64GB’lık One (M7) versiyonunu almak istemeyen ve daha çok depolama alanı isteyen insanlar için çok daha iyi bir seçenek olmuş.

Bu bölümü bitirirken telefonların kapladığı alan ve el içindeki rahatlıklarından bahsedicez, görüntü, ses ve diğer özelliklerinden daha sonra bahsedeceğiz(puanlayacağız). Samsung Galaxy S5 çok küçük bir farkla daha büyük bir ekrana sahip – 5.1” vs. 5” – ama aslında 4.4mm daha kısa.

Galaxy 142 x 72.5 x 8.1mm, HTC ise 146.4 x 70.6 x 9.4mm. The two phones measure 142 x 72.5 x 8.1mm for the Galaxy and 146.4 x 70.6 x 9.4 for the HTC. İki hoparlör ve arkadaki ikinci kamera kesinlikle One (M8)’in boyuna ekstra katkıda bulunuyor. Galaxyden birkaç milimetre daha sıkı olmasına rağmen yuvarlak yapısı sayesinde ele iyi oturuyor.

Burada da iki telefonun görünümü ve ekran karşılaştırması mevcuttur. Görebildiğiniz gibi One (M8)’in daha küçük olan ekranı daha sıkı bir yapıya sahip, alt kısmı ise daha kalın bir yapıya sahip (HTC logosunun bulunduğu yer). İki hoparlör ızgarasını da yan taraflara eklersek, Galaxy S5 geniş ekranına rağmen daha kısa oluyor.

Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-31

Ayrıca Galaxy S5 15g daha hafif – 145g vs. 160g – bu da puanlamayı yeniden Samsung lehine çekiyor. Uzun ve ağır olması bir telefon için ideal bir kombinasyon olmamasıyla beraber, HTC One (M8) rakibine göre daha uzun ve ağır.

Kazanan: Beraberlik. Bu beraberliği bozmak için tercihlerinizle ilgili birkaç soruyu cevaplamanız gerekiyor. Fonksiyonlar yerine dizayn mı? Ses kalitesi yerine eldeki rahatlığı mı ? Bir telefon kabı kullanacak mısınız? Suya karşı dayanıklı olması bir gereklilik mi ?

HTC One (M8) karşı konulamaz açıdan daha güzel bir görünüme sahip (telefon kabı kullanmanız yersiz bile olabilir) ve gerçek metalin hissi gün geçtikçe plastikten daha üst konuma geliyor. Ön yüze bakan stereo hoparlörler de harika ama ekrana gelme ve ana ekrana dönme tuşlarının ekran içine konması boydan kısmadığı gibi kullanılabilir ekran alanını da azaltıyor.

Galaxy S5, IP67 sınıflandırılmasında olmasından dolayı ve erişilebilir bir bataryaya sahip olması sebebiyle daha pratik. Daha ele uygun ve hafif olması da cabası. Geçen seneki parlak plastik yerine sahte deri bir kapağa sahip olması ne kadar çekici olsa da metalik kapak hayranlarının ilgisini kazanamayacak.

Ekran

HTC, yeni One jenerasyonunda 5” lik ekrana sıçradı (4.7” den), bu sırada Samsung sadece 0.1” lik bir büyüme yaparak 5.1” e ulaştı. İki ekran arasındaki fark neredeyse %4 e yakın, konuşulmayacak kadar küçük bir fark. Asıl farklılık yaratan nokta kullanılabilir ekran alanı ve tuşlar. HTC One (M8)’in ekran üzerindeki tuşları, kullanılabilir ekrandan güzel bi bölümü yiyor ve Galaxy S5’in kullanılabilir ekranı neredeyse 12% daha fazla. Nitekim, bir önceki HTC One ve 4.7” lik ekranının, mirasçısına göre sadece 5% daha az kullanılabilir ekranı var.

Yeterince ekran boyutundan konuştuk, iki telefonun ekranlarda kullandığı teknolojiler de oldukça farklı. HTC Super LCD3 kullanırken Samsung ise kurum içi Super AMOLED teknolojisini kullanıyor. İki telefon da 1080p çözünürlüğe ve birbirine yakın piksel yoğunluğuna  – 441ppi ve 432ppi – sahip arada küçük diyagonal farklar olmasına rağmen. Tabiki piksel yoğunlundaki küçük farklar matris tipleri gibi şeyleri etkilemiyor. LCD’de her piksel başına üç alt piksel kullanılırken şu an kullanılan Super AMOLED jenerasyonunda pikseller pırlanta düzeninde düzenlenmiş ve alt pikseller standart biçimde gruplandırılmamıştır.

Gene de, AMOLEX matrisleri inç başına daha az alt piksele sahip ve bu his keskinliğini düşürüyor ama bu düzeydeki piksel yoğunluğu insan gözünün algılayamayacağı kadar küçük olduğundan göz ardı edilebilir.

Ekran görüntü kalitesinde asıl etkiyi yaratan, kontrast, renk ve bakış açıları. HTC teknoloji dünyasındaki en parlak, daha yüksek kontrast ayarı olan ve harika görüş açılarına sahip olan LCD ekranları kullanmış. Bu kadar parlak bir LCD ekrana göre siyah tonları da gayet iyi bir durumda.

AMOLEDler mükemmel kontrast ayarı, görüş açıları ve harika renklere sahip. Tek sorunu ise kalibrasyon fakat Samsung Galaxy S5 içerisindeki seçilebilir ekran modları ile bu sorunu da çözüp mükemmelleştirmiş hatta Sinema modunda kullandığınız zaman size en uygun renk kodlamasını sağlıyor.

AMOLEDlerin bir diğer ortak sorunu da parlaklık ama Galaxy S5 in böyle bir sorunu yok. S5 in ekranı One (M8) kadar parlak değil ama aradaki fark oldukça küçük ve Samsungun yeni panelinin yansıtıcı özelliği azaltıldığı için aradaki farkı kapatmaya yetiyor.

Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-32

Aslında, ekranın ışığı yansıtması oldukça önemli bir konu. İki telefon da koruma adına Gorilla Glass 3 kullanıyor olsada Samsung’un ekranları HTC’ye göre güneş ışığını daha az yansıtıyor ve direk güneş ışığı altında telefon ekranının okunmasını kolaylaştırıyor.

Güneş Işığı Kontrast Oranları
Güneş Işığı Kontrast Oranları

Samsung ekranları ayrıca yüksek duyarlılık moduna sahip ve kullanıcının elinde eldivenler olmasına rağmen dokunarak ya da Air View özelliği ile kullanabilmesine imkan sağlıyor.

Kazanan: Samsung Galaxy S5. Gün ışığınıda ekranın daha az ışık yansıtması kazanmasında en büyük etmen ama ekran boyutu, mükemmel kontrastı, renkleri ve hassasiyeti de göz ardı edilecek sebepler değil.

HTC One (M8) de gerçekten güzel bir ekrana sahip olmasına ve başa baş yarışmalarına rağmen, HTC’nin daha fazla güneş ışığı yansıtması kaybetmesine sebep oldu.

Pil Ömrü

İki yarışmacı da pil ömrü konusunda birnirine çok yakın – Galaxy S5 için 2.800mAh ve HTC One (M8) için 2.600mAh -. Bu Samsung için sadece 8% lik bir avantaj olmasına rağmen dayanıklılık süreleri neredeyse aynı, biri 72 diğeri 71 saat.

AMOLED ve LCD iki farklı ekran olup farklı enerji tüketimine sahip olmalarına rağmen, bireysel olarak pil dayanıklılığı neredeyse aynı.

3G aramlar için Samsung Galaxy S5, HTC One (M8) e göre 1 saat daha fazla dayanıyor. Gene de, iki telefonda 20 saate kadar dayanabiliyor ve diğer (internet kullanımı, vidyolar, vb.) özellikler bataryayı bitirmediği sürece oldukça iyi bir süre.

Konuşma Süreleri (Batarya)
Konuşma Süreleri (Batarya)
İnternet Kullanımı (Batarya)
İnternet Kullanımı (Batarya)
Video İzleme (Batarya)
Video İzleme (Batarya)

Kazanan: Samsung Galaxy S5. Bu karşılaşma oldukça yakındı ve Samsung, HTC’yi aslında 1 saatle geçmiş değil. Bu yinede bir sorun değil ve cebinde ekstra batarya taşımak isteyenler için asla bir problem olamaz. Bazı bölgeler Galaxy S5 kablosuz sarj özelliğine sahip ekipmanla beraber temin edilirken, bazılarında bu özellik opsiyoneldir.

Adil ve açık olmak gerekirse, çoğu insan ekstra bir bataryaya sahip değil ve kablosuz sarj aletini çok azı kullanıyor. HTC One (M8) ise tek başına gayet iyi bir batarya süresine sahip, neredeyse Galaxy S5 kadar iyi.

Performans

İki marka da Snapdragon 801 çip setine sahip olmasına rağmen içerikleri Qualcomm isimlendirme toplantısında gizlenmiş ve iki telefon biraz farklı olmuş. Samsung Galaxy S5 MSM897AC kullanırken HTC One (M8) MSM8974AB kullanmış. İki MSM8974 (Sanpdragon 800) temeli arasındaki fark ise, Adreno 330 GPU 450MHz den 578MHz’e kadar ayarlanmış olması. CPU hala quad-core Krait 400 olmasına rağmen, AC versiyonu (Samsung S5’deki) bir adım ileri giderek orijinal 2.3GHz den 2.5GHz’e kadar olan hız ayarına çarpıyor.

Aklınızda kalsın, bu değerler sabit değildir ve performans istemine göre yazılım tarafından değiştirilebilir. Örnek olarak, Enerji Tasarrufu modu telefonun işlemcisini daha düşük ayarlarda tutar ve belirli bir bilinmeyen yöntem bu ayarları olabildiğince yukarı iter.

Tabiki benchmark hilesinden bahsediyoruz. Samsung bunu bir dönem yapıyordu fakat son gelen Android 4.4 yazılımıyla beraber bu “özellik” yasaklandı. HTC bu özelliğe One (M8) de hala izin veriyor ve sadece kötü amaçlar için kullanılmadığını savunuyor. Bizler hala bu özelliğin kullanımında şüheliyiz, eğer çip markanın çip seti ısınırsa kendini en iyi performans için zorlayacaktır bu da telefonun ömrünü azaltacaktır.

Bizim 2 farklı temel yazılım testimiz var ve deneyip ne tür değişiklikler gösterdiğini inceleyeceğiz.

Her neyse, basitlerle başlayalım. CPU benchmark Galaxy S5’i ratgele olarak geçen seninin Snapdragon 800’ünün bir önüne bir arkasına yerleştiriyor. HTC One (M8) Geekbech 3 içerisinde diğerlerinin gerisinde kalıyor.

Bencmark Pi (Düşük Daha iyi)
Bencmark Pi (Düşük Daha iyi)
Linpack (Yüksek Daha iyi)
Linpack (Yüksek Daha iyi)
Qadbant (Yüksek Daha iyi)
Qadbant (Yüksek Daha iyi)

Konu 3D benchmarkına gelince unutulmamalı ki iki telefonda 1080p çözünürlüklü ekranlara sahip ama HTC One (M8) bu ekranın küçük bir kısmını tuşlar için ayırmış durumda. Bu, ekran testlerinde küçük bir avantaj sağlamalı.

Evet, gördüğümüz gibi kapalı ekran performans testlerinde iki telefonun performansları birbirine oldukça yakın sadece One (M8) içerisindeki benchmarktan dolayı kapalı ekrandan açık ekrana geçerken küçük bir engele takılıyor.

Gene de, iki telefon da  geçen seneki modellere göre tüm teslerde en yüksek sıraya oturmayı başarıyor tam da Adreno 330’un yüksek işlemci gücünden beklendiği gibi.

Epic Citadel’de Galaxy S5, HTC One (M8)’den 5fps geride kalınca küçük bir sürpriz yaşattı. Aradaki fark sadece ekran üstündeki tuşlarla anlatılamayacak kadar büyük.

Basemark X (Yüksek Daha iyi)
Epic Citadel (Yüksek Daha iyi)

Ardından Basemark X’i, değiştirilmemiş ve üstünde oynanmış APK’ler kullanarak donanım testine yakalanmamayı denedik. HTC One (M8) iki versiyonda da Galaxy S5’i geçmeyi başarıyor ama iki telefon da performans konusunda hiçbir farklılık göstermiyor. Bu da şu anlama geliyor, M8 benchmark(donanım testi) ni kandırmak, yanıltmak da yine CPU’nun hızına bağlı olarak limitlendirilebiliyor.

Basemark X (Yüksek Daha iyi)
Basemark X (Yüksek Daha iyi)

Samsung, Android nesli web tarayıcısını uyarlama yoluna gidip JavaScript’inde değişiklikler yapıyor. Oldukça açık ki SunSpider 1.0.2 puanlamasında Galaxy S5, test ettiğimiz en hızlı telefon oluyor. HTC One (M8) ise fark edilebilir derece yavaş.

BrowserMark 2 testi de JavaScript gibi internet sayfa yükleme performasını test ediyor.Bu testte iki telefonda mükemmel bir iş çıkarmış olsa da Galaxy S5 küçük bir farkla önde duruyor.

SunSpider (Düşük Daha iyi)
SunSpider (Düşük Daha iyi)
Browsermark (Yüksek Daha iyi)
Browsermark (Yüksek Daha iyi)

İki marka da performans konusunda birbirine oldukça yakın. CPU ele alındığında, çoklu kullanım senaryolarında ( aynı anda birden fazla aplikasyon kullanmak gibi) Samsung Galaxy S5’in daha hızlı olması beklenir. Daha hızlı bir CPU’ya sahip olması ve beklide bazı yazılım ayrıntıları sayesinde Galaxy S5 internet gezintisi ve tarayıcı performansı yarışmasında da birinci olmasına yardımcı oldu. Gene de, 3D oyunlar iki telefonda da fazla bir farklılık göstermiyor olsa gerek.

Kazanan: Samsung Galaxy S5. Biraz daha CPU gücüne sahip olması sayesinde web performansı güçlenen S5 bu bölümü de kazanmış oluyor.

Kısa ara farkla kazanmış olsa da, One (M8) de kendi 3D oyun özelliğini elinde tutuyor ve pazardaki en hızlı telefonlardan biri.

Kamera özellikleri

HTC, geçen yıl tartışılır bir fikir alarak megapiksel yarışından çekilip market piyasası yerine teknik üstünlüğe yöneldi. Bu yıl ise şirket daha da beklenmeyeni yapıp aynı sensörleri kullanarak ikinci bir camera daha tanıttı.

Bunların neden olduğuna daha sonra döneceğiz, ilk olarak kamera özelliklerinden bahsedelim. HTC One M(8) 1/3” sensöre ve 4MP çözünürlüklü, (şuan neredeyse 1 yıllık) f/2.0 diyafram aralıklı ve dual-LED flaşlı bir kameraya sahip. Bu, çiftt tonlu flaşın Akıllı Flaşör içerisine gömülmesiyle daha aydınlık ve beyaz ayarı daha düzgün fotoraflar çekebilmeli.

Samsung Galaxy S5 ise yine kendi üretimleri olan ISOCELL adlı yeni bir sensötü kullanıyor. Ve büyük 1/2.6”, neredeyse Nokia’nın 1/2.5” lik sensörleri (Lumia 1520, Icon and 930) kadar büyük. 16:9 geniş ekran sensörü, 16MP çözünürlük ve f/2.2 diyafram aralığı. Samsung’un iddasına göre ISOCELL teknolojisi, iyi ışıklı bir ortamda dinamık mesafeyi arttırdığı gibi az ışıklı ortamdaki bulanıklığı da azaltıyor.

Samsung da HTC de ayrı ayrı kendi markalarında yeni özellikler etkinleştirdi (her zamanki gibi, Samsung mutfak lavabosuna atıldı).

Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-33

One (M8) in baş çeken özelliğinin arkasında çift kamera kurulumu ve derinlik hesaplayabilme yeteneği yatıyor. Bu özellik sığ, derinlik ayarlarını mümkün kılıyor ve arkaplan objelerinin görünebilir kılabilecek özellikler sağlıyor.

Kazanan: Samsung Galaxy S5. Samsung yeni ürününde daha fazla ayar ve özellik sunarak HTC One (M8) in sunduğu tüm özellikler kaplıyor.

Zoe de iyi ama M8’i tek başına taşıyamaz ve tamamen ikinci bir kamera eklemek de Samsungdaki derinlik ve sığ ayarlarını geçebilecek kadar iyi olamıyor. Hareket halindeki objeleri çekmek için iyi olabilir ama Galaxy S5’in sonuçları daha temiz ve iyi görünüyor.

Durgun resim kalitesi

İki telefonun fotoraf kalitesini karşılaştırmak aradaki çözünürlük farkından dolayı oldukça zorlu olacak. Samsung Galaxy S5 16MP’lik bir kameraya sahipken HTC One (M8) bunun sadece 4’te 1’i kadar (4MP) güce sahip bir kamera kullanıyor.

Bu da kafalarda iki kamerayı nasıl karşılaştırıcağımız konusunda sorular oluşturuyor çünkü kullandığımız objelerin boyutları çözünürlük açısından farklılık gösteriyor. Galaxy S5 ile çekilmiş fotoğraflar HTC One (M8) ile çekilenlerden 4 kat daha büyük görünüyor.

İşte bazı örnek fotoğrafların görünümleri :

Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-44
Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-45
Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-46
Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-47
Samsung Galaxy S5 vs. HTC One (M8)-54

Kazanan: Samsung Galaxy S5. HTC One geçen sene diğer markalarla olan yarışında iyi durumda değildi ve 2014 modeli 2013’e göre daha çok daha gelişmiş bir durumda. Hava koşulları çok iyi olmasa da, One (M8) ile çekilen fotoğraflar o kadar karanlık ki çoğu zaman kullanılabilir bile değiller. HTC yazılımıyla ilgili bazı sorunları güncelleştirmeyle iyileştirebilir ama donanımı ne yazık ki yeterli değil.

Video görüntü kalitesi

Düşük çözünürlüklü bir sensör kullanmanın HTC’ye vidyo konusunda da zararları dokunuyor. Geçen sene, 4MP çözünürlüklü bir sensör kabul edilebilirdi fakat şuan markalar 2160p vidyolar yani 8MP lik kameraya eşdeğer kayıt yapabiliyorlar. HTC’nin sensörü sadece 1520px uzunluğunda bu sırada 2160p vidyolar 2160x düşey uzunluk istiyor.

4K TV’lerin nüfuzu hala düşük ama birkaç sene içerisinde patlama yaratacaklar. Sensörlerde daha fazla piksel olması 1080p vidyoları yüklemede avantajlı olmalı.

Samsung Galaxy S5 gerçekten de 1020p vidyolarda HTC One (M8)’den daha keskin bir görüntü sağlıyor. Switching to 2160p de farklılık karşı konulamaz derecede belli oluyor. One (M8)’in dinamik alanı(uzuluğu) resimlerin niteliğini de etkiliyor ve renkler de pek güzel görünmüyor.

Kazanan: Samsung Galaxy S5. 2160p modu bile Galaxy S5’in kazanmasına yeterli olmasına rağmen testler HTC One (M8) in 1080p modunda da geride kaldığını gösteriyor. 60fps ve HDR testi de Galaxyden yana oluyor. 

Samsung Galaxy S5 1080p video

HTC One (M8) 1080p video

Samsung Galaxy S5 Kullanıcı arayüzü

HTC One (M8) 1080p Kullanıcı arayüzü

Son sözler

Samsung ve HTC kendi hayran kitlesine sahip ve her telefon atasından benzerlikler taşıyor. Bizce 2014 modellerinde markaların çoğu  eski alışkanlıklarından vazgeçip modellerini yükseltmeye başlayacaklardır.

Oyuna yeni katılanların şu anda kafalarında Samsung Galaxy S5 ve HTC One (M8) arasında seçim yaparken yeterince zorlanacağı kesin. İki telefonunda fonksiyonları oldukça birbirine yakın ama sarkan kısımlar ilk göründüğünden daha farklı çıkabilir.

HTC ürettiği metal tasarımı ile eski ve yeni tüm modelleriyle bir sürü övgü almayı başardı. One’ın diğer güçlü yanları, hoparlörleri ve top-notch ses donanımı ki bunlar 2014 (M8) modelinde de yayınlandı. Dizaynının ve müziğin peşinde olanlar One (M8) den vazgeçmeyecektir.

HTC One (M8)

Gene de, kamera yanlış bir adım olabilir. 5MP lik kamera selfie için, 2. kamera da artistik efektlerle instagram topluluğunda popüler olabilir ama genel performans açısından 2014 de markalardan daha iyi şeyler görmek istiyoruz.

İşte tam da burada Samsung Galaxy S5 devreye giriyor. Plastiğe kara çalanlar bile kabul etmeli ki yeni modelindeki his ve görünüm Galaxy S4’ün çok daha geliştirilmiş hali. Atasına göre kameranın geliştirilmesi not edilmiş bir gelişme ve kamera, video, efekler vb. geliştirmeler sayesinde Galaxy, HTC One (M8)’i yeniyor.

Samsung Galaxy S5

Samsung ayrıca Super AMOLED teknolojisini mükemmelleştirme konusunda büyük bir adım atarak Galaxy S5’in ekranının güç tasarrufunu ve gün ışığında dahi netliğini mükemmelştirdi. Ayrıca size muhteşem renk ayarı ve AMOLED gücü – LCD kapasitesinin ötesinde bir şey – arasında bir seçim şansı sunuyor. Diğer yönlenerden S5, başka avantajlara da sahip – IP67 puanlaması. İnsanların IP değerlendirmesinin sınırlarını zorlıcağını düşünsek de ( suyun 1 metre altına inmek gibi), çoğu Xperia kullanıcısıyla su altı fotorafları ya da snapleri paylaşırken kıskançlık duymayacakları kesin (HTC sahipleri kıskanabilir).

Hoparlörler o kadar mükemmel değil ama kulaklıklar takıldığında Samsung modeli ses kalitesi açısından çokta geride sayılmaz. Ayrıca bilindiğin dışında ekstra birkaç aplikasyon, S Health ve parmak izi tarayıcısla birlikte çalışan birkaç özelliği, sağlıyor.

Nişan al ve çek şeklinde çalışan makinalardan emekli olan insanlar Galaxy S5’in geniş ekranını, çerçevesini ve suya dayanıklılığını görünce minnettar olacaklar. Fotorafçılar, çektikleri resimleri ( ister S5 ile ister başka bir makine) bu keskin ve hassas ekranda inceleyebilecekler.

Suya karşı dayanıklılık, parmak izi okuyucusu ve kalp atış sensötü oldukça az hatta eşsiz denilebilir. Bu çeşitli gelişimlerin etkileri Galaxy S5 üstünde geçen seneye göre uygun bir düzeltme ve yükseltme olmuş gibi duruyor bunun yanında HTC One (M8) ise beklenen tatmin hissini yaratamıyor.

Samsung Galaxy S5 tüm karşılaştırmalarda birinci sıraya yerleşmiş olsa da, bağzıları için hala kesin kazanan olamıyor.  Metal vücudu, kulaklık olmadan da yaratabildiği ses kalitesi ve sosyal medya dostu olan kamerası ile ile HTC One (M8) yeterli kaliteyi sevenleri için sağlıyor ve tercih edenlerin gönlünü rahat tutuyor.

Umarız bu detaylı karşılaştırmayı beğenmişsinizdir. Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin

-- Reklam --

İnceleme yap

Batarya Ömrü
Ekran
Kamera
Performans
Tasarım

Kullanıcı İncelemeleri (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok.
Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz