Ana SayfaİncelemeSamsung Galaxy Watch 3 İncelemesi

Samsung Galaxy Watch 3 İncelemesi

Samsung'un yeni akıllı saati Galaxy Watch 3'ü tüm detaylarıyla inceledik...

-

Akıllı saatlerin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini söylemek abartı olur, ancak (muhtemelen) bu yöne doğru gidiyoruz. Ve bu alandaki öncülerden biri olarak Samsung‘un pek çok şeyi doğru yaptığına inanıyoruz.

Mevcut Galaxy Watch 3, mükemmel işçilik ve yazılım optimizasyonunun özüdür, bu nedenle yaklaşık 460 Euroluk bir fiyat etiketiyle bile büyük talep görüyor. Apple Watch’a en iyi alternatif olmasa da kolayca en iyilerden biri diyebileceğimiz Samsung Galaxy Watch 3 akıllı saatini sizler için inceledik.

Tasarım

Görünüşe göre, saat eski Gear Sport’a çok benziyor. Aldığımız 41 milimetrelik Gear Sport ile yan yana koyduk, gözle görülür bir fark görmek için çok zorlandık. Muhtemelen dönen çerçevesiyle ilgili bir detay, fark yaratıyor olabilir. Tabii saat, aynı zamanda orijinal Galaxy Watch’ı da anımsatıyor, ancak cihazla yaklaşık bir hafta geçirdikten sonra, Gear Sport’a daha çok benzediğine karar verdik.

Saatin malzemeleri ve verdiği his, birinci sınıf kaliteye ait. Nitekim paslanmaz çelikten yapılmış bir gövdeye sahibiz. Dipnot olarak, sadece 45 milimetrelik bir diğer model size pahalı titanyum bir gövde sunuyor. Kalan modeller ise bizim elimizde olan gibi, paslanmaz çelikten.

Samsung, yeni Watch 3’ün daha büyük ekran kullanırken orijinal Watch’a göre yüzde 14 daha ince ve yüzde 15 daha hafif olduğunu söylüyor. Bu sadece 45 milimetrelik titanyum versiyonu için geçerli ancak 41 milimete olanı 1,2 inç ekrana sahip. Yine de oldukça küçük bir gövde bulunduruyor.

Yapının kendisine geri dönersek, cihaz plastik olmayan bir arka kısım sunuyor veya en azından dokusunda plastik hissetmiyor. Yine de alüminyum olduğunu varsayabiliriz, paslanmaz çelik değil. Artık piyasada, arka tarafı plastik kasalı “birinci sınıf” akıllı saatler gördüğümüz için mutluyuz. Galaxy Watch da bu saatlerden biriydi.

Daha doğal navigasyona ek olarak, dönen çerçeve bir dereceye kadar ekran koruyucu bulunduruyor. Saatinizi bir yere sürttüğünüzde veya çarptığımızda çıkıntılı çerçevenin genellikle ilk darbeyi aldığını fark ettik. Yüzüğün ekran yerine darbeleri almasının iyi olduğunu düşünüyoruz.

Gear Sport ve Watch 3 arasında göze çarpan bir fark, şüphesiz gezinme düğmeleri diyebiliriz. Plastik değiller ve bunun yerine metalden yapılmışlar.

Tek küçük şikayetimiz kayışlarla ilgili. Samsung, gerçek deriden yapıldığını söylüyor ancak bu ucuz hissi görmezden gelemiyoruz. Onlara doğru gelmeyen bir şey var ve bu doğal görünmeyen renkten kaynaklanıyor olabilir. Kayışların arkası güçlendirilmiş ve neme, ter ve renk değişikliğine karşı dayanıklı. Yine de değiştirilebilir olmaları oldukça iyi bir haber.

Ekran ve Performans

Galaxy Watch 3, en az 41 milimetre olan 360 x 360 piksel çözünürlüğe sahip 1,2 inç, dairesel bir Süper AMOLED panel kullanıyor. 45 milimetre, önemli ölçüde daha büyük 1,4 inç ekran sunuyor, ancak 360 x 360 piksel çözünürlüğü koruyor.

Ekran, Galaxy Watch’taki DX Plus’ın aksine Gorilla Glass DX ile korunuyor. Samsung ekranın ne kadar parlak olduğunu belirtmiyor, ancak her koşulda yeterince parlak olduğunu gördük ve her zaman olduğu gibi renkler harika görünüyor. Bu da Samsung’un OLED’lerde ne kadar deneyimli olduğunu gösteriyor.

Tüm bu pikseller, 1.15GHz’de çalışan çift çekirdekli bir işlemci kullanan ve 10nm üretim sürecine dayanan eski Exynos 9110 işlemci tarafından destekleniyor.

İşlemci, akıllı saatler için tasarlanmış ve orijinal Galaxy Watch’a kadar uzanıyor. Daha gelişmiş bir işlemciyi takdir ederdik ama yine de bu işlemci de işini gayet iyi yapıyor gibi görünüyor. Dahil edilen 1GB RAM ve 8GB dahili depolama ile her şey hızlı ve duyarlı. Önceki nesildeki 4 GB yeterli olmadığı için dahili depolamanın artışından memnunuz.

Çok optimize edilmiş Tizen OS 5.5, cihaz üzerinde mükemmel çalışıyor. Performansı düşürmenin bataryayı biraz daha fazla tüketebileceği iddia edilebilir ama biz bu şekilde seviyoruz. Örneğin Huawei ve Honor‘un akıllı saatlerini ele alalım. Üstün pil ömrü sunarlar, ancak performans açısından pek de değişiklik göstermezler. Samsung Galaxy Watch bunun tam tersi.

Batarya

Bataryadan bahsetmişken, 45 milimetrelik Watch 3, 45 milimetre Galaxy Watch’taki 472 mAh birimine kıyasla düşürülmüş bir 340 mAh pil sunuyor. Aynı şey 41 ve 42 milimetrelik modeller için de geçerli.

Bağlantı açısından, cihaz Bluetooth 5.0 üzerinden A2DP ve LE bağlantı noktalarını destekliyor. GPS, NFC (Samsung Pay için) ve Wi-Fi 802.11 b / g / n’ye sahip.

Bluetooth aralığını oldukça etkileyici bulduk. Wi-Fi sinyalinin bile geçmekte zorlandığı kalın duvarlı 75 metrekarelik bir apartman dairesinde, en uzak odaya şarj cihazında bırakılan telefon ile herhangi bir kesinti olmadan düzgün bir telefon görüşmesi yapabildik.

Tek şikayetimiz telefon görüşmelerinin hacmi olabilir ki bu yeterince yüksek gelmiyor. Sonra tekrar, saatin boyutu göz önüne alındığında, belki Samsung daha büyük bir hoparlör koyamamış da olabilir.

Dahası, Samsung LTE bağlantısını bu yıl daha küçük 41 milimetrelik modele de getiriyor. Doğrusu bu, küçük akıllı saatler için çok nadir bir bulgu.

Sensörler söz konusu olduğunda, bu küçük saat tamamiyle dolu. İçinde gerçek bir EKG, tansiyon monitörü, ivmeölçer, jiroskop ve barometre var.

Ne yazık ki, EKG monitörü yalnızca Güney Kore’de ve son olarak ABD’de EKG okumaları, kan basıncı ve düzensiz veya anormal kalp ritmi için sağlık uyarıları gönderme sertifikasına sahip. Sertifikasyon şu anda Avrupa gibi diğer pazarlar için beklemede.

Testimizin amacı doğrultusunda, hemen hemen her ayarı varsayılan durumda bıraktık ve GPS açıkken şehirde bir antrenman ve kısa bir bisiklet yolculuğuyla iki gün rahat bir şekilde geçirdik ve saatle birkaç telefon görüşmesi de yapabildik.

Bunun dışında sağlanan kablosuz şarj cihazı, saati yaklaşık yüzde  0’dan yüzde 100’e iki saatten biraz fazla bir sürede doldurabiliyor. Ve kötü haber şu ki, cihaz Qi kablosuz şarjı desteklese de, normal bir Qi uyumlu ped üzerinden şarj edilemiyor. Saat, yalnızca kutuda verilenlerle çalışıyor.

Yazılım ve Samsung Health

Tizen, şüphesiz akıllı saatler için en iyi işletim sistemlerinden biri. Samsung’un Tizen’i oldukça olgun ve indirilecek çok çeşitli uygulamalarla beraber saat arayüzleri sunuyor. Ve bu, çok sayıda varsayılan saat uygulamasıyla sıkılmanız mümkün bile değil.

Hemen hemen tüm akıllı saatlerde olduğu gibi, ana satış noktalarından biri fitness ve sağlık izleme özellikleridir. Ve Galaxy Watch 3, Samsung Health uygulamasıyla birlikte bol miktarda satış yapabilir.

Uykunuz sırasında ayrıntılı bilgi almaktan ve uyku düzeninizi derecelendirmekten egzersiz seansı sırasında stres seviyenizi ve VO2 Max’i ölçmeye kadar her şeyi yapabiliyor. Biraz stresliyseniz, saat sizi sakinleştirmek için kısa bir nefes seansı boyunca size rehberlik ediyor.

Düzensiz kalp atış hızı ve anormal kalp davranışıyla ilgili bildirimler gibi şeyler, yalnızca saatin EKG’si ülkenizde onaylanmışsa açılabiliyor, çünkü tüm bu ölçümler EKG monitörüyle ilişkilendirilmiş.

Şimdi, kalp atış hızı takibi söz konusu olduğunda, kalp atış hızı ölçümünün bir göğüs kayışına veya diğer akıllı saatlere karşı test etmemiş olsak da doğru göründüğünü söyleyebiliriz. Akıllı giyilebilir cihazların, özellikle de yüksek kaliteli olanların, uygun kalp atış hızı ölçümleri yapacak kadar olgunlaştığına inanıyoruz.

Bunun dışında bir antrenman rutini oluşturmak, tekrarları saymaktan ve setleri takip etmekten nefret edenler için faydalı olabilir. Saat, her tekrarı sesli ve görsel geri bildirimlerle sayarak sizin için bunların hepsini yapabiliyor, size ne zaman dinlenmeniz ve ne zaman spora geri dönmeniz gerektiğini de söylüyor.

Bir bisiklet sürüşü sırasında GPS’inizi açarsanız, ortalama hız, ortalama kalp atış hızı ve her bir kalp atış hızı bölgesinde ne kadar zaman geçirdiğiniz, yükseklik, tempo, mesafe, ortalama hız, maksimum hız gibi tonlarca veriye sahip olacaksınız.

Bisiklete biniş sırasında, asistanın sesi size ne kadar hızlı gittiğiniz, ortalama kalp atış hızınız ve belirli bir zaman dilimi içinde hangi mesafeyi kat ettiğiniz hakkında sesli geri bildirim verecektir.

Sonuç

Samsung Galaxy Watch 3, küçük model için 400 dolar gibi yüksek bir fiyatla ve daha büyük model için biraz daha pahalı bir fiyat etiketiyle piyasaya sürüldü. Ama fiyatını destekler nitelikte onlarca özellik, his ve performansa sahip. Samsung, piyasadaki en iyi akıllı saatlerden biri olarak şüphesiz Galaxy Watch 3’ü satışa sundu.

Watch 3’ün fiziksel döner çerçeveyi geri getirmesini seviyoruz, ki bu şüphesiz cihazın menülerinde gezinmenin en iyi yolu da bu. Hatta Apple Watch’taki ünlü tacını bile yener.

Ayrıca Tizen ve Android yardımcı uygulamalarının olgunlaşma şeklini de seviyoruz. 41 veya 42 milimetrelik form faktörü gibi küçük bir şey arıyorsanız, Samsung Galaxy Watch 3, normalde daha büyük 45 milimetrelik form faktöründe bulacağınız tüm özellikleri koruduğu için bu konuda rakipsizdir.

Yine de, Samsung’un bile aşamadığı bazı engeller var ve en büyüğü de pil ömrü. 41 milimetrelik versiyonda iki günün ötesine geçmek bile büyük bir mesele. Bir diğer büyük engel de EKG sertifikası. Bu kadar harika bir özelliğin bir dizi pazarda (ABD ve Güney Kore hariç) sırf sertifikası olmadığı için devre dışı bırakıldığını görmek üzücü. İyi haber şu ki, bu yakın gelecekte değişebilecek bir şey ve biz bunu dört gözle bekliyoruz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here