Ana SayfaİncelemeSamsung Galaxy Watch İncelemesi

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Samsung'un Galaxy Note 9 ile birlikte tanıtılan son akıllı saati Galaxy Watch incelemesi tüm detaylarıyla karşınızda...

-

Akıllı saatler aslında ilk ortaya çıktıklarında pek çok kişi tarafından reddedildiler. Zayıf pil ömründen dolayı onlara inananlar bile yatırım yapmaktan uzak durdular. Yeni Galaxy Watch eleştirmenleri bu meselelerde susturabiliyor mu?

Yeni Galaxy Watch ile Samsung, Gear S3 ve Gear Sport akıllı saatlerinde kullandığı tasarım ipuçlarını ve dayanıklılığı bir araya getirerek Galaxy Watch‘ı iki boyutta ve üç renkte sunarak daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Galaxy Watch Tizen 4.0 işletim sistemi ile isteğe bağlı LTE ve yeni bir HRM modülü olan yeni sağlık, zindelik gibi akıllı saat özelliklerine sahiptir. Bixby’i de ilk kez bileğinize getirtiklerini de unutmamalıyız.

Yeni Galaxy Watch Samsung‘un en çekici akıllı saatini sunabildi mi?

Gelin birlikte inceleyelim ve karar verelim.


Samsung Galaxy Watch (46mm) Özellikleri

 • Kasa: Paslanmaz çelik – Gümüş ve siyah çerçeve
 • Ekran: 1.3″ (33mm) Dairesel Full Color Super AMOLED (360 x 360), Always On Display seçeneği, Corning Gorilla Glass DX+
 • Pil: 472 mAh, WPC destekli kablosuz şarj
 • Boyutlar: 46 x 49 x 13 mm
 • Ağırlık: 63 g
 • Bileklik: 22 mm

Samsung Galaxy Watch (42mm) Özellikleri

 • Kasa: Paslanmaz çelik – Geceyarısı Siyahı / Pembe Altın
 • Ekran: 1.2″ (30 mm), Dairesel Full Color Super AMOLED (360 x 360), Always On Display seçeneği, Corning Gorilla Glass DX+
 • Pil: 270 mAh, WPC destekli kablosuz şarj
 • Boyutlar: 41.9 x 45.7 x 12.7 mm
 • Ağırlık: 49 g
 • Bileklik: 20 mm

Samsung Galaxy Watch İki Modelin Ortak Özellikleri

 • Dayanıklılık: Su Dayanıklılığı (5ATM / 50 metre), IP68, MIL-STD-810G Sertifikası
 • İşletim Sistemi: Tizen Based Wearable OS 4.0
 • İşlemci: Exynos 9110 Dual core 1.15GHz CPU
 • Hafıza: 4GB dahili depolama
 • RAM: LTE – 1.5GB RAM / Bluetooth – 768MB RAM
 • Bağlantı: 3G/LTE, Bluetooth 4.2, Wi-Fi b/g/n, NFC, A-GPS/Glonass
 • Sensörler: İvme ölçer, Gyro, Barometre, yeni HRM, Ortam Işığı
 • Ek özellikler: Bixby, mikrofon, titreşim, hoparlör
 • Uyumluluk: Samsung, diğer Android cihazlar: Android 5.0 ve üstü, iPhone: iPhone 5 ve üstü, iOS 9.0 ve üstü

Daha geniş bir kitleye hitap etmek için Samsung, Gear and Health uygulamalarını iOS için de kullanıma sunarak geçtiğimiz yıl Android’e olan bağımlılığını kırdı.

İnceleme esnasında 46mm Gümüş Samsung Galaxy Watch modelini bir hafta boyunca iş ve oyun için bileğimizde tuttuk.

İşte deneyimlerimiz…

Kutu İçeriği

Bizim 46mm Galaxy Watch akıllı saatimiz bir erken inceleme cihazı idi. Bu yüzden şimdi tanıdık şarj yuvası ile birlikte sarılmış kabarcıklarla geldi. İlginç bir şekilde şarj kablosu Samsung tarafından Galaxy Watch isminin sızdırılmadan önce olabildiğince uzun bir süre saklanmasını sağlamak için muhtemelen kurnazca bir hareket olması için “Gear S4” olarak etiketlendi.

Galaxy Watch kutusunda şarj ünitesi, seyahat adaptörü ve QSG (Hızlı Ayar Kılavuzu) bulunuyor.

Hem 46mm hem de 42mm Galaxy saatlerinde iki kayış ölçüsü bulunuyor. Varsayılan silikon kayış en iyi fonksiyonel kayış olarak tanımlanır. Ancak sporla ilgili faaliyetler için ideal olarak uygundur. Silikon kayışlar Samsung’un diğer dişli kayışlarından çapraz olarak uzanan oluklar dahil edilerek farklılaştırılmıştır.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Kayışın iç kısmı rahat bir uyum sağlamak için doğru miktarda kıvrım sağlar. Hiçbir noktada kayışın bileğe karşı gereksiz terlemeye neden olduğunu hissetmedik.

Ürünle birlikte verilen ünite Galaxy Watch’ı kablosuz olarak şarj ederken, saatin kendisini uygun bir başucu saati olarak yatay olarak yerleştiriyor. Şarj LED’i bu tür kullanım durumları için zorlayacak bir şekilde biraz fazla parlak bir şekilde geliyor.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Hala bu ünitenin USB Type-C değil de microUSB kullanıyor olduğunu söylersek şaşırmayın çünkü öyle görünüyor. Samsung bu akıllı saati tanıtım etkinliği sırasında Samsung telefonunuzu ve Samsung Galaxy Watch cihazınızı aynı anda şarj edebilen Kablosuz Şarj Cihazı Duo’yu da duyurdu. Ek olarak yakın zamanda piyasaya sürülen Kablosuz Şarj Aleti 2018 modeli de Galaxy Watch’u şarj etme kapasitesine sahip olacaktır.

Tasarım

Galaxy Watch büyük ve küçük bilekli olanlar için cazip seçenekler sunan iki boyutta kayış ile gelmektedir.

1.3″ ekranlı daha büyük 46mm versiyonu sadece şu anda Gümüş renk ile (inceleme birimimizin rengi) kullanılabilir.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Geceyarısı Siyahı veya Pembe Altın 1.2″ ekranlı 42mm versiyon da mevcuttur.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Ana saat gövdesi 316L korozyona dayanıklı paslanmaz çelikten işlenmiştir ve yüksek parlaklığa kadar parlatılmıştır. 5 ATM / IP68 su geçirmezliği ve MIL-STD-810G akreditasyonu Galaxy Watch’ın maceralarımızın çoğunda bize eşlik etmesini sağlar.

Super AMOLED dokunmatik ekran Corning’in alternatif lüks kaplama malzemelerine yaklaşan üstün çizilme direnci sağladığı Corning’in Gorilla Glass DX + ürünü ile korunmaktadır. Samsung’un her zaman olduğu gibi keyif veren ve her zaman olduğu gibi Galaxy Watch özelliklerinde gezinirken ekranın ferah bir görünümünü sağlayan Rotating Bezel navigasyonu bize yardımcı olur.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Ev ve Geri işlevlerini yerine getiren iki izleme düğmesi ekstra “tutuş özelliği” için siyah lastikli kesici uçlarla aynı cerrahi kalitede bir paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Genel tasarım Gear S3 ön paneline benzerken çerçevenin Gear S3’den çok daha fazla ve daha sığ dişleri vardır. Görsel olarak bu yeni model daha pürüzsüz, daha az dayanıklı bir tasarıma ve daha sofistike bir görünüme neden olmaktadır.

Gümüş 46mm modeli siyah bir çerçeve ile gelir. Bu yüzden ortaya çıkan iki ton efektinin hayranı değiliz. Gümüş kılıfla eşleştirilmiş bir gümüş çerçeve daha görmeyi beklerdik. Aksine 42mm modellerinde daha tutarlı bir görünüm için kasa renkleri daha iyi eşleşen çerçeveler var.

Çerçevenin daha yakın bir incelemeyle çıkarıldığı bölümü kategorik olarak belirleyemiyoruz. Eğer sağlam bir tahminde bulunmamız gerekirse; bir çeşit kompozit gibi görünüyor. Bu sadece ağırlığı korumakla kalmaz. Aynı zamanda daha kolay renk eşleştirmesi sağlar. Bu da Samsung’un neden bir gümüş çerçeve sunduğunu ve bu nedenle Gümüş kılıfın cilalı paslanmaz çeliğe neden uymadığını açıklayabilir.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Galaxy Watch’ın arkasını çevirdiğimizde siyah kompozit kasadaki Kalp Atış Hızı Monitörü’nü (HRM) görüyoruz.

Kontroller ve Gezinme

Samsung’un önceki akıllı saatlerine kıyasla Galaxy Watch’ı kullanım şeklinizle ilgili hiçbir şey değişmedi ancak özet olarak:

Dönen çerçeveyi, dokunmatik ekranı ve fiziksel Ev & Geri düğmelerini kullanarak Galaxy Watch ile etkileşime girersiniz. Daha sonra Bixby’yi de kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Daha eski Samsung Gear saatler eski Tizen 3 işletim sistemindeydi ve sıkıcı bir tuhaflıkları vardı. Böylece zaman aşımına uğradığı zaman sizi bir daha uyandığında can sıkıcı olurdu. Ekran zaman aşımı süresini arttırmak bu sorunu çözse de pil ömrünü etkilerdi.

Galaxy Watch paketlemesindeki Tizen 4.0 işletim sistemi ile bu sorun çözümlendi. Yeni bir “Son Uygulamayı Göster” ayarı bir ekranın zaman aşımına uğradıktan sonra bir uygulamanın ne kadar süre kullanılabilir olduğunu belirtmenizi sağlar.

Dokunmatik ekran ve dönen çerçeve ayarı Tizen 4.0 arayüzü sunan Galaxy Watch’ı kullanmaktan keyif alıyor gibi görünüyor.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Donanım

Galaxy Watch kurulumunun her iki boyutu da Samsung’un Super AMOLED 360×360 çözünürlüğe sahip ekranlarını sunar. 46mm Galaxy Watch’ın ekran boyutu 1.3 inç’tir ve 282 DPI elde ederken 42 mm’lik versiyonda 1,2 derece fiziksel olarak daha küçük bir ekrana sahiptir. Ancak onun ekranı daha yüksek bir piksel yoğunluğu olan 302 DPI’dır.

Ekran kalitesi ve renk sunumu Samsung’un standart aydınlatma özelliklerine sahip olup; ışık sensörü tüm aydınlatma koşullarında görüntüleyebileceğimiz bir ekran sunmak için kullanılırken harika görünen içeriğe sahiptir.

Beklendiği gibi fiziksel olarak daha küçük olan 42mm Galaxy Watch’da görülen diğer önemli fark daha büyük Galaxy Watch’un 472mAh değerine kıyasla 270mAh’lık bir pil kapasitesine sahip olmasıdır. Samsung Galaxy Watch 46mm modelinde 7 güne kadar pil ömrüne ve 42mm modeline ise ışık kullanımına göre 4 güne kadar ömür veriyor. Bunu daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Galaxy Watch saatlerin tüm çeşitleri Samsung’un yeni Exynos 9110 Dual core SoC modelini 1.15GHz hızda kullanıyor. Bu daha verimli 10nm yonga seti akıllı saatler için özel olarak geliştirildi. Gear S3 ve Gear Sport’a güç veren 14nm Exynos 7270 SoC’ye kıyasla daha fazla pil ömrü sunması bekleniyor.

Yeni 9110 yonga setine sahip Galaxy Watch ile geçirdiğimiz süre boyunca her zaman sorunsuz çalıştığını ve uygulamalarla ilgili herhangi bir yavaşlama veya performansla ilgili bir sorun yaşamadığımızı belirtelim.

Yeni işlemci hoş bir gelişme olsa da Samsung’un uygulama ve medya için yalnızca 4GB depolama alanına sahip olma kararı pek hoş karşılanmadı. Spotify uygulamasının kurulumu, birkaç test albümü (160 kbps’de kodlanmış) ve birkaç ekran görüntüsünün alınmasıyla 1.43GB alanın elimizde kaldığını farkettik.

768MB’lık RAM her şeyi bir arada tutarken LTE versiyonu için 1,5GB olarak RAM iki katına çıkar. LTE modelinin yüksek bellek kapasitesi daha iyi bir genel performansa yol açabilir ancak bunu henüz doğrulayamayız.

Yeni kalp atış hızı sensörüne ek olarak Galaxy Watch’ın fitness yetenekleri, bir ivmeölçer, barometre ve gyro sensörü içeren olağan özellikler tarafından destekleniyor.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Akıllı telefonunuza ve kablosuz kulaklığınıza bağlamak için Bluetooth v4.2 ile bağlantı kurulmaktadır. Wi-Fi 802.11 b / g / n 2.4 Ghz, Galaxy Watch’ın kablosuz ağlarınıza bağlanmasını sağlar. Gömülü eSIM ile 3G / LTE sürümü akıllı telefonunuza tamamen bağlı kalmanızı sağlar.

Samsung ödeme seçeneği Samsung’un MST işlevselliğini terk ettiği için NFC’nin desteğiyle geliyor. Bu da sadece manyetik bir şeritle sabitlenmiş kartlarınızdan herhangi birini taklit edebilir. Samsung Pay destekli bir akıllı telefonunuz yoksa Samsug Galaxy Watch’da ayarlayamaz ve kullanamazsınız.

Bu arada yer izleme özelliği ise GPS / GLONASS’ın izniyle sağlanır.

Samsung Galaxy Watch İncelemesi

Düzenlenmiş HRM

Samsung, HRM ile ilgili herhangi bir özel iddiada bulunmadı. Ancak sensör özellikle Galaxy Watch için yepyeni bir modül gibi görünüyor.

Neredeyse bir kalp atış hızı monitörünü sunan her akıllı saat PPG (photoplethysmography) kullanır. Kan kırmızıdır bu yüzden kırmızı ışığı yansıtır ve yeşil ışığı emer. Bu nedenle absorbe edilen ışık miktarını ölçen fotodiyotlarla eşleştirilen yeşil yanıp sönen LED’ler kullanılarak akıllı saatlerimiz bileğinizden akan kan miktarını algılayabilir.

Galaxy Watch üzerindeki yeni sensör 4 fotodiyotlu tek bir yeşil LED’i birleştirirken Gear S3 ve Gear Sport’ta 2 adet yeşil LED’i 1 fotodiyod ile birleştiriyordu. Karşılaştırma için Garmin Fenix 5 akıllı saat 1 büyük fotodiyot ile birlikte 3 yeşil LED kullanır. Apple Watch ise bir çift fotodiyodla birlikte bir çift yeşil LED kullanır.

Galaxy Watch kalp atış hızınızı gün boyu sürekli olarak örneklemenizi sağlar. Örnekleme hızı “Her zaman” ayarlanırsa bu pil ömrünü etkileyecektir. “Sık” (her 10 dakikada bir) ve “Hiçbir Zaman” arasında yapılandırılabilir.

Galaxy Watch’da İK sensörünün takılması arka kasada 1mm kadar kalınlığa neden olur. HRM’ler için bu yaklaşımı seviyoruz çünkü sensör günlük kullanım sırasında fark edilmemesine rağmen daha iyi bir doğruluk için sensörün cilde daha iyi temas etmesini sağlıyor.

Pil Ömrü

Samsung Galaxy Watch 46mm sürümünde ışıklar 472 mAh pil sayesinde açık kalıyor. Daha küçük 42mm Galaxy Watch’ın bataryası ise 270mAh batarya ile birlikte 46mm’lik daha büyük kapasitelinin sadece % 57’sine sahiptir.

İnceleme sırasında kullandığımız cihazın pil ömrü testini her ne kadar bilimsel olmayan doğasına rağmen Samsung Galaxy Watch pili bitmeden şarjı yaklaşık 4 gün 5 saat 30 dakika devam etti. 7/24 kalp atış hızı ve stres izleme etkinken bu değerleri aldığımızı unutmayın.

Tizen 4.0 Özellikleri

Google’ın WearOS’unun (Giyilebilir İşletim Sistemi) bir görünüm oluşturduğunu görebildiğimiz son söylentilerin aksine Galaxy Watch akıllı saati Tizen İşletim Sistemi’nin dördüncü yinelemesini tercih etti.

Daha önce Tizen’i Gear S3 ve Sport’un geçmiş incelemelerinde yaptığımız eski zeminini burada görmeyeceğiz. Aşağıda Galaxy Watch’u test eden zamanımızda keşfettiğimiz yeni özelliklerin bir özeti yer almaktadır.

Saat Yüzleri (Temaları) – belirli varsayılan saat yüzleri artık gerçek bir saatin hissini daha da güçlendirmek için ekstra gerçekçi görünüyorlar. Bileğinizi hareket ettirdiğinizde değişen gerçek zamanlı ışık efektlerini sağlamak için her zamanki 3D efektler, tümleşik ivmeölçerden yararlanılarak destekleniyor. Galaxy’i kulağınıza kadar tutun bir saat sesi bile duyabilirsiniz. Hayatı değiştiren özellikler olmasalar da yine de hoş bir dokunuş olduğunu kabul edelim.

İyi geceler modu – tek amacınız uyurken rahatsızlık edilmemek ise önlemek. Etkinleştirildikten sonra alarmlar ve sistem sesleri hariç tüm uyarılar kapatılır. Bu seçenek ayrıca pil ömrünü de uzatır.

Günlük asistan – sadece Android için mevcuttur. Samsung’un Apple’ın saatine karşı verdiği bir tepki özelliktir. Galaxy saatiniz size hava durumu, gün için yaklaşan programınız ve hatırlatıcılar gibi bir sabah brifingi verir. Kalan hatırlatıcılar ve güne ait sağlık bilgileriniz de dahil olmak üzere uyku düzeninize bağlı olarak yatmadan hemen önce başka bir brifing daha alırsınız.

Sağlık ve Fitness

Samsung Gear Sport’u geçtiğimiz yıl incelediğimizde Fitness izleme yeteneklerinden dolayı satın almıştık. Sağlık ve Fitness bir önceliğe sahipse muhtemelen bileğinize daha fazla fitness odaklı bir cihaz takmalısınız. Ancak Samsung çoğu insan için egzersizleriniz sırasında Galaxy Watch’u bileğinizde tutmanızı sağlayacak şeyleri yeterince geliştirdi mi?

İyi bir başlangıç ​​içindeydiler ve revize edilmiş HRM modülüne ek olarak Samsung yakalanan kalp atış hızı verilerinin ölçümlerini ve dalgalanmalarını daha iyi yorumlamak için yazılımı ve destekleyici algoritmaları geliştirmek üzere California Üniversitesi ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği aynı zamanda daha sonra atriyal fibrilasyon, hipertansiyon ve uyku apnesini daha iyi öngörmek için daha uzun vadeli sağlık analizlere yönelik geliştirildi.

Günlük Etkinlik Takibi ve Sağlık

Galaxy Watch adımlarınızı, uykunuzu ve gün boyunca yakılan kalorinizi izler. Doğruluk açısından iki izleyici aynı değildir. Ancak elde ettiğimiz ölçümler inceleme esnasında iyi bir performans sergilemiştir.

Mükemmel pil ömrüyle 46mm Galaxy Watch uykunuzun kalitesini takip etmede daha etkilidir. Gece boyunca şarj cihazının aksine bileğinizde daha fazla zaman harcar. Sonuçta meydana gelen kayıt 4 derin uyku, derin, hafif, uyanık ve uyanıklık aşamalarını içerir. Yine test cihazlarımızla karşılaştırıldığında uyku izlemesi oldukça uzun oldu.

Samsung Galaxy Watch Alınır Mı?

Son kararımızı vermeden önce Galaxy Watch ile geçirdiğimiz süre boyunca gözlemlediğimiz başlıca noktaları sizlere de sunalım istedik:

Artıları

 • İki boyut ve üç renk ile çoğu akıllı saate göre bol seçenek
 • Mükemmel yapı kalitesi
 • 46mm Galaxy Watch çok geliştirilmiş pil ömrüne sahip
 • Spotify desteğine sahip birkaç saatten biri
 • Tizen daha iyi olmaya devam ediyor
 • İyi bir günlük aktivite takibi, stres izleme ve uyku takibi
 • Geliştirilmiş İKY – şimdi yürüme, koşma ve bisiklete binme gibi istikrarlı etkinlikler için beklendiği kadar iyi
 • Hızlı GPS kilidi
 • 50 metreye kadar su geçirmez
 • Samsung veya iPhone’ları (sınırlı da olsa) destekler

Eksileri

 • Temel fitness verilerinin eksikliği
 • Offline müzik severler veya ağır uygulamalar için 4GB bir depolama sorunu olabilir
 • Tizen – Uygulama ekosistemi WatchOS veya Wear OS’dan daha kısıtlayıcı
 • Pil ömrü bir öncelik ise daha küçük 42mm modelden kaçının
 • Dahil olan silikon kayış fonksiyonel ancak bir posher ile takviye etmek istersiniz
 • Bixby’nin çalışma ve tartışmaya açıkken iOS ile çalışmasını sağlayamadık
 • Ciddi fitness hayranları için harici kalp atış hızı monitörleriyle eşleştirilemiyor
-- Reklam --

GENEL DEĞERLENDİRME

Tasarım
84 %
Performans
82 %
Pil
78 %
Malzeme Kalitesi
83 %

DEĞERLENDİRME ÖZETİ

Fitness özellikleri ve etkinlik takibinin yanı sıra sıradan bir saat gibi görünen tasarımıyla Galaxy Watch tercih edilebilir bir akıllı saat...
Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

1 Yorum

Samsung Galaxy Watch İncelemesiFitness özellikleri ve etkinlik takibinin yanı sıra sıradan bir saat gibi görünen tasarımıyla Galaxy Watch tercih edilebilir bir akıllı saat...