Ana SayfaTeknoloji HaberleriSamsung'dan ses getirecek gerçeklik lensleri üretilecek!

Samsung’dan ses getirecek gerçeklik lensleri üretilecek!

-

Samsung gerçeklik lensleri üzerine yaptığı  çalışma gün yüzüne çıktı.  sanal gerçeklik sistemiyle bu alanda noktayı koyacak gibi görünüyor. HTC ve Google gibi firmalar dan sonra Samsung gerçeklik lenslerini ortaya çıkarıyor…

Sanal gerçeklik sistemleri bu sene içerisinde yenilikleri ile büyük ses getirecek gibi görünüyorlar. Oculus firması kısa süre önce Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünü piyasaya sürerek kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Arkasından HTC ve Google gibi firmalar da sanal gerçeklik için kendi ürünlerini açıklamışlardı. Bu gelişmeler karşısında Samsung ise Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü ile bu sektörde ben de varım demişti.

samsung-gear vr

Güney Koreli teknoloji devi Samsung şimdi ise rakiplerini sollamak için gözünü artırılmış gerçeklik – augmented reality sistemlerine çevirdi ve bu alanda devrim yaratabilecek bir buluş için patent aldı. Bu sistemde farkındalık olarak artırılmış gerçeklik sistemleri, sanal gerçeklik sistemleri gibi kullanıcıları sanal olarak yaratılmış dünyalara misafir etmiyorlar, kullanıcılara gerçek dünyada gördükleri şeyler ile ilgili olarak bilgiler sunuyorlar veya grafiksel olarak navigasyon görevi yapmak gibi konularda yardımcı oluyorlar. Artırılmış gerçeklik sistemlerine örnek olarak Google Glass’ı gösterebiliriz.

Google Glass

Samsung Akıllı Lens Fotoğraf Çekebilme kabiliyetine sahip.

Samsung’un aldığı patent içeriğine bakıldığında bir akıllı lens ile ilgili olduğu görülüyor. Bu akıllı lens içerisinde bir kamera, hareket sensörleri, verici ve ekran ünitesini barındırıyor. Öyle ki, lens üzerindeki kamera ile etrafınızdaki görüntüleri algılayabilecek, fotoğraf çekebilecek ve göz hareketleriniz algılanarak lensleri kontrol etmeniz mümkün olacak. Lensler üzerindeki vericiler sayesinde ise lensler ile telefonunuz arasındaki bağlantıyı sağlamış olacaksınız. Lens üzerinde yer alan ekran ile telefonunuzdan lens üzerine aktarılan videolar, resimler ve diğer görsel içerikler seyredilebilecek.

Samsung’un aldığı patentte lensin üretim süreci ile ilgili bilgiler de yer almakta. Bu bilgilere göre, patent için 2014 yılında başvurulmuş ancak patentin onaylanması ise 2016 yılında mümkün olmuş. Bekleyip görelim Google Glass ile benzer mi olacak yoksa daha yenilikçi bir gelişim mi yakalanmış olacak. denemeden bir şey söylemek şimdilik zor görünüyor.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here