Ana SayfaTeknoloji HaberleriSanal Asistan Yarışında Lider Yer Değiştirdi

Sanal Asistan Yarışında Lider Yer Değiştirdi

Sanal asistan teknolojisi konusunda her geçen gün yeni bir adım atılıyor. Peki en başarılı Sanal Asistan hangisi? İşte yeni değerlendirme sonuçları.

-

Akıllı telefonlarla beraber hayatımıza giren birçok yeni teknoloji var. Bunlar arasında en öne çıkan teknolojilerden birisi de Sanal Asistan teknolojisi. Daha çok Apple’ın Siri asistanını duyduğumuz ve daha çok bu alanda bir yönelim olduğunu gördüğümüz asistan teknolojisinde ise çok hızlı bir gelişim süreci yaşandı.

Bu noktada Apple’ın en büyük rakipleri ise Google, Amazon, Microsoft gibi firmalar oldu. Kısa süre içerisinde de Apple’ın asistanının geride kalmaya başladığını gördük. Yapılan son değerlendirmede de Apple’ın bir hayli geride kaldığını görüyoruz. En akıllı asistan hangisi sorusuna yanıt olacak yeni bir testle beraber rekabette öne geçen firma ortaya çıktı.

En Akıllı Sanal Asistan Google’ın

Sözlü olarak yapılan testlerle beraber sanal asistan yarışında hangi asistanın sorulara daha mantıklı cevaplar verdiği ortaya çıkmış oldu. Birçok kategoride yapılan değerlendirmelerle beraber en akıllı asistan Google’ın asistanı oldu. Daha önce Siri’nin bu konuda önde olduğunu görmüştük. Fakat yapılan son testle beraber yarışta Google’ın ciddi bir fark ile önde olduğu görüldü.

Bunun dışında Siri sanal asistanının da bir hayli arkada kaldığını söylemek gerekiyor. İlk olarak Google Asistan liste başı olurken, ikinci sırada ise Microsoft Cortana yer alıyor. Sıralamada üçüncü sırayı ise Amazon Alexa yer alıyor.

Sanal Asistan

Derecelendirme ne kadar başarılı bilinmez ama Siri ise sonuncu sırada yer alıyor. Ardı ardına Siri sanal asistanının gerilediği açıklamalarının yapılması ve bunun dışında derecelendirmelerde de diğer asistanlarının önde olması Apple’ın değişime adım atması gerektiğini gösteriyor.

Zaten marka bu konuda çoktan çalışmalara başlamış durumda. Bundan sonraki süreçte Sanal Asistan teknolojisinin zekasını arttırmak adına çalışmalar yaptığı bilinen Apple’ın bunun için özel bir mühendis ekibi kurduğunu da biliyoruz. Sürekli olarak Siri geliştirmesi üzerinde çalışacak olan mühendis ekibinin, arada oluşan bu farkı nasıl kapatacağı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Öyle ki rakiplerde sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. En son Cortana sanal asistanının, %82 doğruluk oranından %96 oranlarına çıkış yaptığını da ekleyelim.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.