Ana SayfaTeknoloji HaberleriŞekil Hafızalı Plastik Madde Ağırlığının 1000 Katını Taşıyor!

Şekil Hafızalı Plastik Madde Ağırlığının 1000 Katını Taşıyor!

-

Şekil Hafızalı Plastik Madde;  ABD New York’ davakıf üniversitesi University of Rochester’da görevli olan araştırmacılar, son teknolojiyi kullanarak yapmış oldukları araştırmada bilim-kurgu filmlerine konu olan süper dayanıklı maddelerden üretmeyi başardı.

Sıradan bir lastik gibi görünen ve lastiğin özelliklerini taşıyan yani hem esnek, hem de ağırlığından 1000 kat daha fazlasını kaldırabilen bu yeni madde, lastik özelliğinde olmayan son derece sağlam bir yapıya sahip.

Yeni madde esnek ve dayanıklı olmasının yanı sıra gelecekte tüm araç ve gereçlerde kullanılabilecek bir özelliğe sahip. Buna  “şekil hafızası” özelliğine de sahip olan bu madde deniliyor ve ilk şeklini her zaman koruyor. Şekil hafızası, maddelerin ne olursa olsun zamanla özündeki şekillerine geri dönmesini sağlayan özel bir teknoloji oluyor.

agirliginin-1000-katini-tasiyabilecen-madde-uretildi-2


Oldukça zor bir üretim aşamasına sahip olduğu belirtilen bu maddeler, şekilleri ile ne kadar çok oynanırsa oynansın ve ne kadar çok değiştirilirse değiştirilsin, müdahale edilmeksizin ilk şekline kendi kendine geri dönebilme imkanına sahipler. Maddenin şekil hafızası kazandırılması özelliğini vücut ısısıyla, yani yaklaşık 35 dereceyle başlatmak adına ayarlamış olan bilim adamları, yeni üretilen bu maddenin sağlık alanında yani tıp alanında dikiş ipi olarak kullanılabileceğini ve vücut ısısıyla temas eden maddenin ısı ile birlikte orijinal şekline geri dönebileceğinden söz ediliyor. 

kuvvetli plastik


Ayrıca bu maddenin şekil hafızası özelliğinin farklı sıcaklıklarda da aktifleşebileceğinden bahseden kimya mühendisi Mitch Anthamatten, bu maddenin gelecek yıllarda yapay deri üretmek için de kullanılabileceğine dikkat çekti.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here