Ana SayfaİncelemeSony Xperia Z5 Compact İnceleme

Sony Xperia Z5 Compact İnceleme

-

Sony Xperia Z5 ailesinin küçük elemanı Xperia Z5 Compact, sunduğu yüksek performansla dikkatleri çekiyor. Xperia Z5 Compact’ı sizler için inceledik.

Günümüzde amiral gemileri büyük ekranlarıyla karşımıza çıkarken, Sony üç farklı boyutta amiral gemisi üreterek ekran seçimini kullanıcılarına bırakıyor. 4.6 inç ekranıyla tek elle kullanımı kolaylaştıran Sony Xperia Z5 Compact, küçük ekranda sunduğu yüksek performansla dikkat çekiyor.

z5 compact

Sony Xperia Z5 ailesinin diğer elemanları gibi Xperia Z5 Compact da gücünü Snapdragon 810‘dan alıyor. Diğer Z5’lerden farklı olarak bu cihazda 3 GB RAM yerine 2 GB RAM’e yer verilmiş. Xperia arayüzünün akıcılığını düşündüğümüzde bunun büyük bir sorun yaratmadığını söyleyelim. 1280×720 piksel 4.6 inç boyutundaki ekranın grafik işlemcisi Adreno 430. 720p çözünürlükten dolayı Snapdragon 810 ve Adreno 430 birleşimi tam bir performans canavarı meydana getirmiş. 1080p çözünürlüğündeki HTC One M9‘un sunduğu grafik performansını bile düşündüğümüzde Xperia Z5 Compact 720p çözünürlüğünün sunacağı grafik performansı ile Android telefonlarının en başına oturacak diyebiliriz. 720p ekranı beklenilenden daha keskin bir görüntü sunuyor. Çözünürlüğün düşük olması görüntü kalitesi konusunda sizlerde soru işareti oluşturmasın.

Telefon boyutları itibari ile Xperia Z5’den küçük olmasına karşın 1.6mm daha kalım. 127 x 65 x 8.9 mm ölçülerine sahip. 4.6 inç boyutundaki ekranı ve bu kalınlık değerlerinden dolayı telefon elinize tam oturacak diyebiliriz. Özellikle 5.5inç-6inç boyutundaki telefonlar görmeye alışkın olduğumuz şu dönemlerde Sony Xperia Z5 Compact, tablet gibi değil telefon gibi bir telefonla karşımıza çıkıyor.

Önceki Xperia telefonlarından farklı olarak Xperia Z5 Compact’da parmak izi okuyucusuna da yer verilmiş. Xperia Z5’de de denediğimiz bu sensör, kullanıcıya anında olmasa da hızlı yanıt veriyor.

Sony Xperia Z5 Compact, IP68 standartlarının sınırında su ve toza karşı direnç sağlıyor. Daha önce bu direnç kapaklı portlar ile sağlanırken bu cihaz ile artık açık Micro USB ve kulaklık portuyla suya ve toza karşı dayanıklılık sergileyebiliyor.

Cihaz ülkemizde 4 farklı renk ile satılacak. Siyah, beyaz, sarı ve pembe bu renkler.

z5 compact pembe

Xperia Z5’deki yenilenen arka kamera bu cihazda da karşımıza çıkıyor. 23 megapiksel çözünürlüğe sahip kamera 1/2.3″ boyutundaki sensörü ile mobil cihazlarda daha önce kullanılmamış boyutta bir sensörle karşımıza çıkıyor. Yaptığımız testlerde kameranın şuana kadar piyasaya sunulmuş amiral gemileri içerisinde en iyisi olduğunu görüyoruz. 

z5 compact arka

Batarya 2700 mAh kapasitesiyle 2 günlük kullanım sağlıyor. Ekranın 4.6 inç ve 720p olması bize bataryada kazanç sağlıyor. Bu telefon ile rahat 2 gün kullanım süresi görebiliyoruz.

Sony Xperia Z5 Compact, 1999 TL’lik fiyatlandırma ile ülkemizde satışa sunuldu. Sunduğu üst düzey performans ve üst düzey kamerasıyla bu fiyat kesinlikle alınabilir oluyor. Amiral gemilerinin 3000 TL üzerinde fiyatlar ile pazara girdiği şu günlerde Sony Xperia Z5 Compact,  Snapdragon 810 işlemcisi ve Adreno 430 GPU’su ile 4.6 inç boyutundaki ekranında çok iş yapıyor.

Z5 ailesinin diğer telefonlarından farklı olarak 2 GB RAM ile karşımıza çıkması, Xperia Z5’de metal olan çerçevenin bu cihazda plastik olması ve kablosuz şarj özelliğinin olmaması bu telefonun eksiklikleri olarak gösterilebilir.

Cihazın bir büyük abisi Sony Xperia Z5 ‘in incelemesi ile bu cihaz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here