Ana SayfaTeknoloji HaberleriSony Xperia Z5 Proplemleri ve Çözümleri 1

Sony Xperia Z5 Proplemleri ve Çözümleri 1

-

Sony’nin amiral sayılan yeni üst seviye telefonları Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium ile rekabet ortamına atıldığı telefon piyasasında Xperia Z5’te meydana çıkabilecek birkaç problemi sizlere hatırlatalım.

Bu proplemler içinde, açılmama, donma, bataryanın hızlı bitmesi ve ekranın dokunmayı algılamaması sizi rahatsız edebilir ve telefonun bozulduğunu düşünebilirsiniz. Ama canınızı boş yere sıkmayın. 

Sony-Xperia-Z5

Telefon Açılmıyor!

Telefonunuzu kapattınız ama açmak istediğinizde ekran açılmıyor ise yapmanız gereken, normal yoldan açtığınız sırada gelen beyaz ekranda  iken simkart ve sd kart girişi bulunan yerin kapağını açın ve kalem vb ucu biraz ince olan alet ile (iğne kullanmayın) dikkatlice off yazan düğmeye basın. Birkaç saniye uzunca basmanızın ardından telefonunuz 3 kere titreyecek, bu titreme ile basma işine son verin.

 Dediklerimizi yaptınız ve telefon açılmakta direniyor ise yine aynı metodu bu sefer 2dk boyunca titremelere aldırmadan off butonuna basın. 2 dk sonra bası işlemine son verin. Ardından telefonunuzu şarja takın ve şarj ikonunu gördükten sonra açın. 

xperia_z5 sim giriş

Dokunmatik Ekran Çalışmıyor!

 Dokunmatik çalışmıyor ve talimatınızı algılamıyor ise önce ekran koruyucusu kalitesiz olabilir ona dikkat edin. Düşük ihtimal olsa da pek iyi olmayan ve bilinmeyen markalara ait ekran koruyucu jelatini ya da camlardan kaynaklı olabilir. Bu durumda geç algılama olabilir. sonradan bu sorun çıkmış ise telefonunuzun ısınması da bu soruna yol açabilir.telefonu kapatıp soğutun ve tekrar deneyin.

Bu iki metod çözüm olmadıysa hafıza kartı slotunun üstündeki restart butonu ile telefonunuzuzn verilerinin kaybolmayacağını bilerek resetleyin. 

Ayrıca cihazınızda dokunma problemi bazı bölgelerde ya da arada algılamama gibi bir sıkıntı var ise; Ayarlar > Hakkında > Diagnostics (Teşhis) > Test yönergelerini uygulayarak sonucun gelmesini bekleyin. Bu da kısmi çalışmama sorununuzu çözebilir. Yine işe yaramadıyla Xperia için resmi PC uygulaması üzerinden Repair yani tamir seçeneği ile telefonunuzu düzeltebilirsiniz. Dikkat verileriniz bu yolla kaybolacaktır. Sadece SD karttaki verileriniz yerinde durur.

sony-xperia-z5-sim

Telefonda Hattım Çekmiyor!

Telefon hattınız birden kesildi ve şebeke proplemi söz konusu değil ise öncelikle sim kartınızı başka bir telefonda kontrol edin. Sim kart bozuk değil ise aşağıdaki metodu deneyebilirsiniz.

Ayarlar > Daha Fazla Mobil Bağlantı kısmından “Tercih Edilen Bağlantı Türü’nü 3G olarak seçmeniz sorununuzu çözebilir. Eğer genellikle E/2G çeken bir bölgede iseniz 2G seçmeniz de o bölgede daha iyi bir bağlantı sağlayacaktır. Bu işlemin ardından bi telefonunuzu kapatıp açın. Ayrıca telefonun stamina modunda olup olmadığınızı kontrol edin. Çünkü Stamina Modu mobil verileri otomatik olarak kapatır.

Tavsiyelere uydunuz ama telefon yine de çalışmıyor ise;

Sony sitesinden canlı destek alarak sorunlarınızı dile getirin.  Size çözüm metodu sunamazlar ise en yakın Sony servisine telefonunuzu yollayın. garanti kapsamında ise problem olmaz, genel kronik sorun ise yine problem olmaz sizden kaynaklı ise haliyle cebinizden para çıkacaktır.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here