Sony’de Samsung’un yolundan gidecek

2015 yılı için akıllı telefon ve televizyon çeşitliliğini azaltacak olan Sony, PS4 ve görüntüleme teknolojilerine odaklanacağını duyurdu.

Akıllı cep telefonu piyasasında heyecan yaşanmasını ve forumlarda ateşli tartışmaların yaşanmasına neden olan Samsung firması bir süre önce yaptığı açıklamalarda, başta akıllı telefon pazarındaki ürün gamını daraltacağını açıklamıştı.
Gerekçe olarak ürün yelpazesindeki fazla ürünlerin karlılık oranlarına aynı şekilde yansımadığını ayrıca ürün sayısını azaltarak amiral gemisi olarak konumlandırdığı Galaxy Serisi ürünlerine daha fazla odaklanmak olarak açıklamıştı.

Benzer bir açıklama da Sony cephesinden duyuruldu. Sony’nin çiçeği burnunda Mobil Bölümü Başkanı Hiroki Totoki yaptığı açıklamada büyümek ve fazla ürün sayısına sahip olmak gibi bir kaygılarının olmadığını daha fazla kar elde etmek amacında olduklarını belirtti.

Alınan kararların gerekçelerinden bir tanesi Sony’nin akıllı telefon sektöründeki en büyük silahı olan Xperia serisinin medya ve son kullanıcılardan iyi eleştiriler almış olsa da rakipleri olarak gördükleri Apple ve Samsung’a karşı yeteri kadar başarı elde edememesi ve istedikleri satış rakamlarına ulaşamaması gösteriliyor. Bunların yanında Sony yetkilileri özellikle önümüzdeki üç sene boyunca Playsation gibi konsolların ve kamera sensörlerinin daha revaçta olacağı beklentilerine de sahip olmasını söyleyebiliriz.

Ayrıca Sony akıllı telefonlar sektöründeki geleceğini şekillendirmek için MWC 2015 e yetiştirilmesi planlanan Xperia Z4 ün performansının milat olacağını belirtiyor. Sony’nin düşünmesi gereken konulardan birisi de elbette. FIFA ile olan sponsorluk sözleşmeleri. Zira FIFA ile Sony arasındaki sponsorluk sözleşmenin önümüzdeki yıl için yapılmayacağı da gelen haberler arasında.

Böylece daha fazla ürüne sahip olarak piyasa da hakimiyet oluşturmayı hedefleyen firmaların stratejilerini, daha kaliteli ve piyasayı domine eden ürünlere sahip olarak daha fazla karlılık elde etmeye odaklandıklarını görüyoruz. Önümüzdeki günler de buna benzer daha fazla açıklama duyma olasılığımız da hayli yüksek.

 

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0