Ana SayfaOyunSony'nin beli PlayStation 4 sansürü ile bükülüyor

Sony’nin beli PlayStation 4 sansürü ile bükülüyor

-

Çin artık dünyanın en büyük ülkelerinden birisi. Onu bu denli büyük kılan faktörlerden belki de en önemlisi nüfusu. Günümüzde hemen hemen her teknolojik ürünün üretim yeri Çin. Ancak bu ülkede üretilen bazı ürünler bu ülkeye sokulmuyor. Bunlara örnek olarak oyun konsolları verilebilir. Çin’in belirli ürünlerde uyguladığı bu sansür PlayStation 4’ün satışları ister istemez vuruyor ve bu durumda Sony’nin belini epey bir büküyor.

Sony’nin dünya genelinde satış rekorları kıran son oyun konsolu olan PlayStation 4 Çin’de 2899 Yuan yani 307 Pound’dan raflarda ki yerini almıştı. Yine sadece Çin’e özel olarak PlayStation 4’ün yanında Knack, Rayman Legends, Trials Fusion ve Dynasty Warriors 8: Xtreme Legends Complete Edition oyunları ücretsiz olarak verildi. Aynı zamanda PlayStation 4 için Sony tarafından Çin’e özgü olamak kaydıyla bir takım oyunlar da çıkarıldı. Bunlar arasında King of Wushu ve Mr.Pumpkin’s Adventure’ında aralarında olduğu pek çok oyun da mevcut.

Hatırlanacağı gibi 2014 yılında Çin, Shanghai anlaşması gereğince ülkede konsol satışlarını serbest bırakmıştı. Çin üzerinde yaklaşık olarak 14 yıl süren konsol satış yasağı kalkınca başta Sony ve Microsoft gibi dev konsol üreticileri hemen Çin’de satışlara başlamak ve bu dev pazardan kendilerince pay almak istedi.

PlayStation 4 Kasım 2013’de ilk satışlara çıktığı zaman Sony patronu Andrew House, PlayStation 4 satışlarının PlayStation 3’ü geçeceğini ve bunun sebebinin birçok yeni oyun konsolları için yeni market açılması olduğunu belirtmişti ve bunlar arasında elbette ki çok büyük pazar olan Çin’de vardı.

Ancak  Çin’in uyguladığı katı sansür kurallarından dolayı ülkede PlayStation 4 satışları da şimdiye kadar istenen düzeye hala  gelmiş değil. Andrew House yaptığı açıklamada oyun alışkanlıklerını tamamen PC üzerine kurmuş olan piyasada bunun baya bir zaman alacağını ancak hala sansür konusu üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yaptığı açıklamada aynı zamanda PlayStation 4 oyun konsolunun Çin’deki satışlarından memnun olmadığını da altını çizerek ifade etti. Çin Halk Hükümeti kısaca fuhuş, uyuşturucu kullanımı ve şiddet içeren tüm oyunları ülkede yasaklıyor. Buna örnek olarak son zamanların oldukça popüler bir oyunu olan Grand Theft Auto 5 (GTA V) verilebilir.

Tüm bu yasaklamalar yetmezcesine başkalarının gizlilik haklarının ihlal edildiği oyunlar ve kumar içeren tüm oyunlar da kullanıcılar için yasak konumunda. Bunların dışında Çin hükümetinin yasakladığı bazı konular da var, örnek olarak ülkenin aleyhine yapılmış bir oyun ya da o topraklarda geçen eski kötü olayları konu alan oyunlar ve ülkenin dini inancını zedeleyici oyunlar da ülkede yasak olarak geçiyor. Bunlara ek olarak Putperestlik veya batıl inanç içerikli oyunlar da yasağa dahil olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca oyunlara gelen güncelleme ve genişleme paketleri de Çin hükümetinin koymuş olduğu bu kurallara uymak zorunda. Çin Kültür İşleri bakanı Cai Wu yaptığı açıklamada; “Çin’e tehdit içeren her türlü ve Çin hükümetini zedeleyici her oyun bu ülkede yasak. Biz de bazı yasakları kaldırıp temiz hava almak istiyoruz ancak sinekleri ve sivrisinekleri de uzak tutmak için bir perdeye ihtiyacımız var.” dedi.

Sansür konusu dışında ülkedeki Xbox one ve PlayStation 4 konsollarının satışlarını olumsuz etkileyen bazı başka belli başlı sebepler de mevcut. Bunlar arasında konsolların fiyatının ülkede epey bir yüksek olması ve Çin’deki oyuncu profilinin genel olarak PC ve Mobil oyun odaklı oyunlar oynaması dahil.

Tüm bu kötü şartlara ve durumlara rağmen Sony’nin patronu Andrew House Çin’de halen daha büyük bir potansiyelin olduğunu ifade ediyor.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here