Starlink hakkında bilmeniz gereken her şey

Bazı insanlar inanmakta güçlük çekebilir, ancak dünyanın birçok yerinde 2022’de hala temel internet bağlantısı yok. Çevrimiçi bağlanabilecek kadar şanslı olanlar, genellikle çok yavaş hızlar ve düzensiz bağlantılarla boğuşuyor. Bunların çoğu, aynı zamanda, genel tüketici için tüm hayal kırıklığı seviyesini artıran korkunç derecede düşük aylık veri sınırı sınırlarına zorlanıyor.

Starlink, dünya çapındaki şikayetleri duydu ve işleri düzeltmek için yola çıktı. Bu kılavuz, Starlink internet hizmetinden ve neden bunları kontrol etmeyi düşünebileceğinizden bahseder.

Starlink, roket ve uzay aracı şirketi SpaceX’in arkasındaki aynı beyinler tarafından size getirilen yeni bir geniş bant internet servis sağlayıcısıdır. Starlink girişimi, düşük yörüngeli uyduları kullanarak dünya çapındaki hemen hemen her pazara yüksek hızlı internet getirmeyi amaçlıyor. Bu, geçmişte olduğundan önemli ölçüde daha düşük gecikme süresiyle diğer yoğun çevrimiçi etkinlikleri yayınlamamıza ve gerçekleştirmemize olanak tanır.

İnternet erişimi sağlayan bu Starlink uyduları, tipik bir uyduya kıyasla Dünya’ya daha yakındır, başımızın sadece yaklaşık 550 km üzerindedir. Böylece sinyalin o kadar uzağa gitmesi gerekmiyor, bu da daha iyi bir genel deneyim sağlıyor.

Küresel bir geniş bant internet servis sağlayıcısının neler yapabileceği fikri söz konusu olduğunda, Starlink düşünce tarzımızı değiştirmelidir. Örneğin, Starlink, uydularını birden fazla uydudan oluşan bir takımyıldız olarak bilinen yere yerleştirir. Hazır olduklarında, kablosuz kapsama alanını tek bir birim olarak genişletmek için birlikte çalışırlar, tıpkı bugün evlerimizdeki ağ Wi-Fi ağı gibi.

Starlink’in SpaceX’e erişimi olduğundan, gerektiğinde uzay istasyonlarından daha fazla uydu kümesi fırlattıklarını göreceksiniz. Bu, yıl boyunca yeni donanım yükseltmelerini etkin bir şekilde takip etmelerini sağlar.

Eviniz veya işiniz için Starlink internet hizmetini nasıl alabilirsiniz?

Starlink internet hizmeti, aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçeneğe sahiptir: konut ve iş. Eviniz için Starlink almak istiyorsanız, konut seçeneğiyle ilgileneceksiniz. Aksi takdirde, iş kullanıcıları ikincisini seçecektir.

Aşağıdaki bölümde, bölgenizdeki Starlink kullanılabilirliğini nasıl kontrol edeceğinizi ve bu süreçte bekleyebileceğiniz diğer bazı ayrıntıları gösteriyoruz.

Konut kullanıcıları

Eviniz için Starlink’i kullanmaya başlamak için, ürün haritasını görüntüleyerek bölgenizin bakıma hazır olup olmadığını kontrol edin. Servis Adresi metin kutusuna konumunuzu yazın, ardından Starlink’i hemen alıp alamayacağınızı kontrol etmek için Ara düğmesine basın. Uygun, Bekleme Listesi veya Çok Yakında şeklinde bir durum görürsünüz. Sağdaki + düğmesine basmak, birkaç ekstra ayrıntıyı ortaya çıkarır. Henüz bölgenizde değilse, ne zaman kullanıma sunulacağını görmek için imlecinizle haritanın koyu mavi bölümünün üzerine gelin.

Starlink resmi olarak bölgenizdeyse, Şimdi Sipariş Ver düğmesine basmak sizi satın alma işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir sonraki sayfaya götürür. Çok Yakında statüsüne sahipseniz, Şimdi Sipariş Ver düğmesine basmak sizi Starlink donanımınızı önceden rezerve edebileceğiniz bir sayfaya götürür. Size 50$’lık bir nakliye ve taşıma ücreti ile birlikte ilk 99$’lık depozitoya mal olacak. Resmi web sitesinde belirtildiği gibi, Starlink Kit’iniz adresinize gönderilmeye hazır olduğunda bir bildirim veya e-posta alacaksınız. Geri kalanı kullanılabilir hale geldikten sonra ödeyeceksiniz.

Starlink, rezervasyonunuzu iptal etmeye karar verirseniz, sipariş gönderilmeden önce yaptığınız sürece depozitonuzun tamamen iade edilebileceğini söylüyor. Daha sonra rezervasyon öncelikli pozisyonunuzu kaldıran Starlink hesabınızdan para iadesi talep edebilirsiniz.

İş kullanıcıları

Profesyonel kullanım için Starlink Business ürün bulunabilirliği sayfasını kontrol edin. Servis Adresi metin kutusuna konumunuzu girin, ardından kullanılabilirliğini kontrol etmek için Şimdi Sipariş Ver düğmesini tıklayın. İşletme adresinize servis yapılabiliyorsa, oradan satın alma sayfasına geçebilmeniz gerekir. Adresiniz henüz hizmet bölgesinde değilse, gelecekte müsaitlik durumunu tekrar kontrol etmenizi sağlar. Bazı durumlarda, teknik olarak o anda mevcut olabilir. Ancak, bir süreliğine bekleme listesine alınacaksınız.

Starlink internet hizmetini kullanmanın maliyeti nedir?

Starlight hizmetinin mevcudiyeti konut ve iş kullanıcıları için farklılık gösterdiği gibi, donanım maliyetleri ve aylık ücretler de aynı değildir. Ancak ortak noktaları, Starlink donanımının hava koşullarına dayanıklı olması ve çeşitli aşırı koşullara dayanabilmesidir. Aşağıdaki bölümde, diğer temel fiyat farklarını ve her birinden neler bekleyebileceğinizi ele alıyoruz.

Konut kullanıcıları

Yeni başlayanlar için, dışarıdaki güvenli bir yere yerleştirilen Starlink uydu donanımı için bir kereye mahsus 599$ ücret ödeyeceksiniz. Ardından kablosuz sinyali doğrudan uydulardan evinize gönderecektir. Bu, özellikle diğer internet servis sağlayıcılarının fiziksel kablo döşemesinin genellikle zor olacağı kırsal alanlarda kullanışlıdır.

Donanım için ödeme yaptığınızda, bağımsız Starlink internet hizmetinin ücreti aylık 110 ABD dolarıdır. 20 ms’lik tipik bir gecikme ile 100 Mbps’ye kadar hızlar bekleyebilirsiniz, bu da onu günlük kullanım için fazlasıyla yeterli hale getirir.

İş kullanıcıları

İş kullanıcıları için başlangıç maliyeti, konut seçeneğinden önemli ölçüde daha yüksektir. Starlink donanımı için bir kereye mahsus 2500$’lık bir ücret ödeyeceksiniz. Bu birinci sınıf model, bu zorlu hava olayları sırasında daha fazla menzil ve daha iyi çekim için size daha yüksek kazançlı bir anten sunar. Bu, günlük işlemler için daha da güvenilir hale getirir. Bundan sonra, bağımsız Starlink internet hizmeti ayda 500 dolara mal olacak.

İşletmeniz, Starlink’in aynı anda 20 kullanıcıyı barındırabileceğini söylediği 20 ila 40 ms’lik tipik bir gecikme aralığı ile 350 Mb/sn’ye kadar hızların keyfini çıkarabilir.

Herhangi bir nedenle hizmetten memnun kalmazsanız, siparişinizi iade etmek için ilk alındığı tarihten itibaren 30 gününüz vardır. Hasar görmemiş Starlink Kitlerini ve aksesuarlarını kabul ederler ve tam bir geri ödeme yaparlar. İşlemi başlatmak için Starlink Müşteri Portalı’ndaki iade talimatlarını izleyin.

Starlink Kit kutusunda ne var?

Starlink Kiti, harici uydu donanımını ve stand olarak kullanmak için yer seviyesinde bir montaj parçası içerir. Ayrıca, kablosuz yönlendirici görevi görecek bir Wi-Fi ana birimi, gerekli güç kabloları ve donanımı dışarıdaki Wi-Fi yönlendiricisine bağlamak için yaklaşık 23 metrelik bir kablo da alırsınız.

Starlink donanımını nasıl kurar ve internete nasıl erişirsiniz?

Mümkün olan en iyi deneyim için, Starlink, harici donanımı kurarken gökyüzünü engelsiz bir şekilde görmenizi ister. Starlink, uyduların sürekli olarak tepede hareket ettiğinden bahseder, bu nedenle onları her zaman temiz bir şekilde kilitlemek çok önemlidir.

Bunu ürünle birlikte verilen altlık ile yapamıyorsanız, ayrı bir montaj kiti satın alın ve çatı veya direk gibi daha ideal bir yere yerleştirin. Starlink Kit siparişiniz kayıtlı adresinize gönderilmeye hazır olduğunda bunları Starlink Shop‘ta bulabilirsiniz.

İlk kurulum sürecini başlatmak için Android veya iOS için Starlink akıllı telefon uygulamasını indirin. Yüklendikten sonra Starlink uygulamasını açın ve devam etmek için Kurulumu Başlat düğmesine dokunun. Starlink donanımınız bağlıysa ve kullanıma hazırsa, Bir Konumum Var öğesini seçin. Aksi takdirde, Engelleri Kontrol Et düğmesine basın.

Oradan ekrandaki talimatları izleyin, donanımı kablosuz yönlendiriciye bağlayın, ardından diğer yapılandırma ayarlarını kontrol edin. Merak etme; yolun her adımında tüm süreç boyunca size yol gösterecekler.

Starlink
Kullanıcı Puanı: 4.6

Veri sınırları veya uzun vadeli sözleşmeler ne olacak?

Starlink’te herhangi bir veri sınırı sınırı yoktur, bu da günlük çevrimiçi etkinliklerinizi endişelenmeden izlemenize ve keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Aynı zamanda, sizi birkaç yıl boyunca kilitleyen uzun vadeli taahhütleri de düşünmek zorunda değilsiniz. Bu, Starlink internet hizmetini, aylık ödemelere devam etmeniz şartıyla, istediğiniz kadar kullanabileceğiniz anlamına gelir. Kişi olmadığı için, artık kullanmak istemiyorsanız hizmetinizi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Starlink internet hizmeti herkes için uygun mu?

Starlink’in amacı, başka türlü sahip olamayacak pazarlara veya yerlere internet erişimi sağlamaktır. Başka meşru seçenekleri olmayan kırsal evler veya işletmeler için faydalı olabilir. Bu, tüm kullanıcılar için yeni bir olasılıklar dünyasının kapılarını açar. Hızlı bir internet bağlantınız varsa, uğraşmanız gereken bir şey olmayabilir – en azından henüz değil. Starlink’in gelecekteki hedefi, gigabit internet bağlantılarını kitlelere 1000 Mbps ve üzeri hızlarda ulaştırmak.

Bunun gibi hızlarla, bugün birçok standart kablolu internet bağlantısından daha hızlı olacaktır ve bu da gelecekte Starlink’e daha da fazla müşteri kazandırabilir. Öyleyse soru şu: Herkes için doğru mu? Belki şu anda Starlink Kit’in yüksek ilk donanım maliyeti ve kendi kendine kurulum prosedürleri nedeniyle değil. Ve 100Mbps için ayda 110 doları bazı sakinler için ödemek zor olabilir. Yine de, şu anda tek seçeneğiniz Starlink ise, evinizde veya işyerinizde aktif bir internet bağlantısına sahip olmak çok caziptir.

Sonuç olarak, artıları ve eksileri tartmalı ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Diyelim ki her zaman evden çalışmak ya da çevrimiçi ders almak istediniz, ancak internet bağlantınızın olmaması sizi engelliyor. Bu, gerçeğin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. Tek seferlik donanım ücreti ve makul internet hızları için nispeten yüksek aylık fatura konusunda iyiyseniz, Starlink için iyi bir aday olabilirsiniz. Yine, internet bağlantısı olmaması ile Starlink arasında seçim yapmak zorunda kalsaydınız, burada prim ödemeye daha istekli olabilirsiniz.​

Starlink, yeni pazarları daha önce hiç olmadığı kadar çevrimiçi hale getirmeye yardımcı olabilir

Modern çağa daha fazla insanı getirme fikri, heyecan verici ancak karmaşık bir süreçtir. Tüm bunları gerçekleştirmek için Starlink ve SpaceX, uzaya düşük yörüngeli uydu kümeleri göndererek dünya genelinde daha fazla kullanıcıya internet erişimi sağlıyor. Bu kolay bir başarı değil ve Starlink’in yolculuğu daha yeni başlıyor, ancak işler ancak buradan daha iyi olabilir. Bu uydu teknolojisi ilerledikçe, gelecekte muhtemelen daha yüksek bağlantı hızları ve hatta daha düşük gecikmeler göreceğiz. Bunu, genel kullanılabilirlikteki artışla birleştirirseniz, her şey yolunda giderse oyunun kurallarını değiştirebilecek potansiyele bakıyoruz.

Starlink’e katılmaya tam olarak hazır değilseniz veya henüz bölgenizde mevcut değilse, bir 5G akıllı telefon veri planı düşünün. Bilindiği üzere henüz Starlink hizmeti ülkemizde mevcut değil (Bu yazıyı hazırladığımız tarihte). Yine de heyecan veriri bir sistemden bahsediyoruz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0