Su tutmayan metal geliştirildi!

Bu metal, suyu yüzeyinde tutmadan zıplatıyor!

Su, her ne kadar insanlık için olmazsa olmazlardan bir tanesi olsa da, günümüz teknolojik aletleri için ölümcül etkiye sahip diyebiliriz. Örneğin yolda giderken telefonunuzu sulu bir zemine düşürdüğünüzde, telefonun çalışması mümkün değil. Şuanda su geçirmeyen telefon modelleri de piyasada yer alıyor fakat teknoloji sadece telefonlardan ibaret değil tabi ki.

Örneğin su, uçak kanatlarında yer edinirse, havada buzlanarak kanatların hareket etmesini engelleyebiliyor, bu da uçağı ve içinde yer alan tüm yolcuları büyük bir tehlikeye sokuyor. Amerika’da Rochester Üniversitesi tarafından geliştirilen bir metal, bu tür sorunların önüne geçecek gibi gözüküyor. Yeni hidrofobik metal, suyu yüzeyinde tutmadan zıplatarak atıyor.

Lazer yardımı ile geliştirilen bu metal, tamamen tümleşik yapıya sahip. Bu sayede suyun metal yüzeye yapışması mümkün olmuyor. Geliştirilen hidrofobik metal özelliğini uzun yıllar geçse de kaybetmiyor. Bu metal, uçaklarda kullanıldığı takdirde daha güvenli yolculuk imkanı sağlanacak gibi gözüküyor. Sadece uçaklar değil, akıllı telefonlar, tabletler, otomobiller gibi teknolojinin her alanında bu metalin kullanımı mümkün.

Özellikle su geçirmez telefonların su altında belirli bir süre dayanabildiğini göz önünde bulundurursak, bu metalin kullanımından sonra telefonların suya dayanıklılık oranı oldukça artacak gibi gözüküyor. Lafı fazla uzatmadan sizleri hidrofobik metal tanıtımı ile baş başa bırakalım. Gelişmeler, yeni haberler ve güncel teknoloji için takipte kalınız.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0