Ana SayfaTeknoloji HaberleriTekerlekli Sandalyede Çığır Açıldı!

Tekerlekli Sandalyede Çığır Açıldı!

-

Bildiğiniz gibi günümüz insanlarının bazılarının yaşlılıktan ya da doğuştan gelen özür olarak kabul edilen yürüme sorunları mevcut. Yürüme sorunlarına el atarak geliştirilen tekerlekli sandalyeler halk arasında özürlü diye tabir edilen insanlarımız için gerçekten büyük başarılı bir icat.

Tekerlekli sandalye her ne kadar başarılı bir icat’da olsa sınırlarının olduğunu biliyoruz. Önceleri el gücüyle piyasada olan tekerlekli sandalyeler artık yerini akü’lü tekerlekli sandalyelere bıraktı ve artık el gücü yerine akü ile çalışan araçlar piyasaya üretildi. Ancak yürüme sorunu olan insanlarımız her nekadar bu araçlar sayesinde gidecekleri yere rahatça gidebilselerde yinede insan yardımına ihtiyaçları var. Çünkü merdiven iniş merdiven çıkış ya da merdivenli tümseklerden bu araçlar inemiyor ya da çıkamıyor.

İsviçreli bilim adamları bu aralar gündemde oldukları kesin bu teknolojik ürünü yapanlarda isviçreli mühendislik öğrencilerinden başkası değil. Yapılan teknolojik ürünün adı ise Scalevo. Bu Scalevo tekerlekli sandalyeler ile yürüme problemleri olan hastalar artık merdivenleri rahatça çıkabilecekler. Tıpki tanklardaki tekerlek paletleri gibi ayakları olan Scalevo tekerlekli sandalyenin merdiveni tutuşu gerçekten hatasız ve harika diyebiliriz. Merdiveni sıkı bir şekilde tutmasıyla merdivenleri rahatlıkal çıkıyor ve hiçbir insan yardımına ihtiyacımı kalmıyor.

Scalevo merdivenleri tırmanabilen tekerlekli sandalyemiz gerçekten yürüme sorunları olan insanlarımız için muhteşem ötesi bir icat diyebiliriz. Piyasaya çıkış konusunda herhangi bir açıklama yok ancak İsviçreli öğrencilerin amacı Ekim 2016’da çıkartabilmek.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here