Ana SayfaTeknoloji HaberleriTürk Bilim İnsanlarından Rulo Ekran Farkındalığı!

Türk Bilim İnsanlarından Rulo Ekran Farkındalığı!

-

Son günlerde ekranlar hakkında haberler çıkmışken bir haber de Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi’ nden geldi. Öyle ki amaçlanan hedefe ulaşılabilmesi yani ekrana sahip tüm elektronik cihazların katlanacak olabilmesinin yolunun bulunması. 

Ve Patent başvurusunda bulunuldu…

Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arpaç ve ekibi tarafından geliştirilen bir proje günümüz ekran teknolojisine farkındalık katacak ve ekranı bulunan tüm elektronik eşyaların katlanabilir hale gelmesine imkan doğacak.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç ve ekibi tarafından geliştirilen çalışmalar sonucu ekran teknolojileri konusunda önemli bir adım atılmış oldu ve dünyada ses getirecek bir buluşun altına Türk Bilim insanları adına imza atıldı.

AA muhabirine açıklama yapan , 12 kişilik ekip kurularak ileri teknolojik ürünlerin geliştirilmesi için çalışmalara başladıklarını, amaçlarının ileri teknoloji katma değeri yüksek ürünleri ortaya çıkarmak ve hacimsel olarak küçük ama getirisi büyük olan ürünleri araştırmak olduğunun bu konuda da sonuçlar alınmaya başladığını söyledi.

katlanabilir ekran

Son gelişmelerde Akdeniz Üniversitesindeki laboratuvarlarda dünyada ilk olacak olan rulo haline getirilebilecek ekran teknolojini geliştirdiklerini ifade eden Arpaç, “Televizyonlar başta olmak üzere ekranı olan her yerde bu teknoloji kullanılabilecek. Bilgisayar, televizyon, cep telefonu, oled (Organik ışık yayan diyotlar) teknolojisinin kullanılabildiği tüm yüzeylerde çok rahat kullanılabilecek bir ekran olarak planladık. Dünyada şu anda bir benzerinin olmamasından dolayı bu ürünü Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde patent başvurumuzu yaptık” diye konuştu.

Katlanabilir ekranlara yeşil ışık yandı

Prof. Dr. Arpaç, ürünün ne gibi yenilikler getireceği yönüne işaret ederek şöyle devam etti:

Burada oled teknolojisi kullanıldı. Bu sistemle küçültülmüş, istediğiniz zaman istediğiniz büyüklüğe getirebileceğiniz katlanabilir ekranlar yapma şansı ortaya çıkacak. Hem ekranı hafifletiyoruz hem ekranı küçültüyoruz, bu durum da dünyanın önde gelen teknoloji devlerinin üzerinde çalıştığı bir proje. Piyasada hafif eğimli televizyonlar görüyorsunuz. Bunun tümüyle katlanamamasının sebebi ise oled teknolojisinde yüzeyin oksijen ve nem geçirgenliğinin sıfır olması gerekiyor. Eğer siz folyo kullanacak olursanız katlayabilirsiniz ama o folyonun oksijen ve nem geçirgenliği olduğu için oledin ömrünü sınırlıyor. Yani siz her altı ay veya daha kısa bir sürede televizyon değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bunu hiç kimse istemez.”

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here