Türk Mühendisler Lazer Silah Yapacaklar

Teknoloji dünyasının hemen her alanı gelişirken savunma teknolojisi de gelişmese olmaz tabi. Hemen her geçen gün yeni bir silah tanıtılmakta. En son tanıtılan silahlardan birisi de ABD ordusunun geçtiğimiz zamanlarda kullanımına başladığı, lazer silahtır. Bu konu üzerine yönelen ve yoğunlaşan Türk mühendisler, bu silahın bir prototibini yapmayı başardılar. Konu ile ilgili yapıla açıklamalara göre prototip aşaması tamamlanan silah, ilerleyen zamanlarda geliştirilecek ve bu konuda yapılan çalışmalara da ara vermeksizin devam edilecektir.

Testler Başarı ile Tamamlandı

Bu konuda yapılan bir diğer açıklama ise bu silahın kullanımının bu sene içinde yaygınlaşabileceği, bunun mümkün olduğu yönündedir. TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) tarafından prototip aşaması tamamlanan silahın teknik çalışmaları geçtiğimiz yıl başlamıştı. Proje için ASELSAN, TÜBİTAK ve Bilkent Üniversitesi ortak olarak yürüttüğü çalışmanın prototip aşaması geçtiğimiz günlerde tamamlandı.
527c7aba992df10ca039caa9
BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü laboratuarındaki testleri başarı ile tamamlayan ve geçen silah, Milli Savunma Bakanlığı’nda yüzleri güldürdü. Konu ile ilgili açıklama yapan yetkili makamlara göre, seri üretimine önümüzdeki kısa bir zaman dilimi içinde geçilecek olan silah, hedefi aynı zamanda otomatik olarak takip edebilme yeteneğine de sahip. Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletlerinin kullanmaya başladığı lazer silah, artık Türk mühendislerin başarılı bir şekilde geliştirdikleri silah ile Türkiye’de de kullanılacak ve üretimi yapılacak.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0