Ana SayfaTeknoloji HaberleriTürkiye, Yeni Fabrikasıyla Grafen Üretecek!

Türkiye, Yeni Fabrikasıyla Grafen Üretecek!

Türkiye birçok alanda hız vaat eden grafenleri üretmeye başlıyor. Ülkemiz bu alanda dünyanın önde gelen isimlerinden olacak.

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin başkent Ankara’daki yeni fabrikasıyla büyük ölçekte grafen üretebilen 10 ülke arasına yerleştirileceğini söyledi.

Varank’ın sözleri, Türk nanoteknoloji firması Nanografi’nin yeni grafen üretim tesisinin açılış töreninin oturum arasında geldi. Ticari grafen kullanımının önündeki engellere işaret eden Varank, yeni yatırım sayesinde Türkiye’nin büyük ölçekte grafen üretebilen 10 ülkeden biri olacağını söyledi.

Sıkıca paketlenmiş karbon tabakasından oluşan grafen hafif, çelikten 200 kat daha güçlü ve bakırdan daha iletkendir. Tamamen karbon bazlı grafen, tek atom kalınlığıyla nanoteknolojinin en kritik bileşenlerinden biridir.

Türkiye ic

Varank, grafenin vücuttaki nöronlara bağlanabilen daha uzun ömürlü malzemeler, ultra hızlı şarj edilebilir piller, daha hızlı ve daha hafif uçak ve biyonik cihazların üretimine yardımcı olacağını vurguladı.

“Vücut elektriğini okuyarak ve değiştirerek gerçek zamanlı tedavi sağlayan biyoelektronik tıp teknolojileri geliştirilecek, korozyon, ısınma ve iletim sorunları çözülecektir” dedi.

Graphene Council’in son anketine atıfta bulunan Varank, grafenin benimsenmesinin önündeki en önemli engellerin malzemenin maliyeti, seri üretim kapasitesi, standardı ve sertifikasyonu olduğunu kaydetti.

Türkiye ic2

Çevreye duyarlı yöntemlerle düşük maliyetle ve endüstriyel ölçekte grafen üretecek olan tesis, kapasitesiyle dünyanın en büyüklerinden biri olacak.

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here