Ana SayfaTeknoloji HaberleriTürkiye'ye Yapılan Siber Saldırılar Banka Hesaplarını Siler Mi?

Türkiye’ye Yapılan Siber Saldırılar Banka Hesaplarını Siler Mi?

-

Türkiye’ye yapılan saldırılar hız kesmek bilmedi gitti üstelik bu saldırıların yanına siber saldırılar da eklenince  internetin yavaşlamasından bırakın da komple kesilmesine bile katlanır olduk. Lakin katlanamayacağımız bir husus var ise o da ya banka hesaplarımızın uçurulması olur…

Anonymous

Bir haftadan fazladır ‘tr’ uzantılı  internet sitelerine yapılan siber saldırıları biliyorduk. Rusya savaş uçağının düşürülmesi ile birlikte baş gösteren ambargo söylevleri ile birlikte Türkiye düşmanı bazı devletler de dişlerini göstermiş Rusya yalakalığı yaparcasına Türkiye karşıtı sözler sarf etmişlerdi.Şimdi de Anonymous Türkiye‘nin İşıd (Deaş) petrolünü satın aldığını bahane ederek dün itibari ile siber saldırıların hedefine Ulaştırma Bakanlığı ve bankaların sitelerini koydu. Saldırılar bugün artarak devam ederken,bilgisayarlardan ya da mobil uygulamalardan bankaların internet sitelerine bağlanamayan vatandaşlar çözümü bankalara bizzat müracaatta ile işlerini halletseler de yapılan bu saldırıların hesaplarını olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorlar.

Her ne kadar bankaların ağları özel olarak tasarlanmış olsalar da dış müdahale ile hesapların yok edilmesi şimdilik imkansız gibi görünse de ilk uyarı Antivirüs yazılım programı ESET’in Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral’dan geldi.  Korkulacak bir durumun olmadığını belirten Tuğral, bu saldırıların hizmet erişimini yavaşlatma saldırısı olup hedefinde internet sitelerinin bulunduğunu belirterek “Saldırılar banka hesaplarına yönelik hiçbir tehdit oluşturmuyor. Vatandaşlar güvenle işlem yapabilirler” dedi. Tuğral, bu saldırılar sonucunda online işlemlerin aksadığını ve bankacılık sektörünün bu aksamalardan dolayı finansal kayıp yaşadığını ifade etti.

Ayrıca, online işlem yapmak isteyen vatandaşları uyaran Tuğral, İnternete girmek için kullanılan cihazlara virüs ya da bot ismi verilen zararlı yazılımların bulaşması halinde kişisel bilgilerin kötü niyetli şahısların ellerine geçebileceğini söyledi. Tuğral, vatandaşların bilmedikleri mailleri asla tıklamamaları gerektiğini vurgulayarak, kullandıkları yazılımları sürekli güncel tutmaları ve mutlaka bir antivirüs yazılımı kullanmaları gerektiğinin altını çizdi.

Anonymous 1

Türkiye de tüm bu sıkıntılı gelişmeler olurken bir de dünyada etkili olan hacker grubu Anonymous, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Türkiye’yi tehdit etti. Anonymous, bugünden için hükümet ve bankalar için çok zor bir gün olduğunu öne sürerek saldırıları sürdüreceğini ima etti. Gerçi bu Anonymous’un ilk saldırısı değil. Ve şu anda Türkiye dünyada saldırıya maruz kalan 4.ülke konumunda.

Ne diyelim bu gelişmelere olumlu bakalım İnternet giderse belki kitap gazete satışları artar.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here