WhatsApp dahil tüm mesajlarınız okunuyor

Teknoloji dünyası bu haber ile sarsıldı.

Türkiye’de internet sansürü akıl almaz noktaya ilerliyor, kullanıcıların tüm verilerinin izlendiği ve bu sebeple tehlikeye girdiği Türkiye bakın bugün nasıl bir sansür uyguladı.

Türk Telekom tarafından yapılan bir ihale sonucu Whatsapp mesajlarının okunma yetkisi Türk Telekom’a verildi, Türk Telekom tarafından bir ihalede satın alınan donanım ve yazılım sayesinde kullanıcılar artık Whatsapp üzerinden yazdıkları tüm mesajları Türk Telekom’a okutacak.

Türkiye’nin önde gelen bilişim şirketleri tarafından yapılan açıklamalar sonucu satın alınan bu servisin tüm mesajları rahatlıkla izleyebileceği, Whatsapp, Skype, ve tüm internet üzerinde yapılan işlemlerin izleneceği açıklandı.

Açıklanan bilgilerde sistemin tüm interneti vpn, dns dahil kontrol altına alacağı bunun yanı sıra Skype gibi mesajlaşma servislerinde tüm bilgileri alabileceği açıklandı.

Sözleşmenin resmi şekilde yapacağı açıklama aşağıdaki gibidir.

Sistem aynı İnternet sitesine ait HTTP ve HTTPS protokollerinin ayrımını yapabilecek, ayrım bazlı politika (shaping, drop, marking ve redirection) uygulayabilecektir.

•          Sistem; WAP, HTTP, MMS, E-Mail, DHCP, FTP, HTTP Browsing, HTTP Streaming, MMS (Microsoft streaming), NNTP, POP3, RTSP, Streaming, SIP, Vonage, MGCP, Messenger (MSN,Yahoo v.s), SMTP, H323, Ultrasurf, Hotspot, TOR, Opera Mini gibi servis tiplerini destekleyecek, analizi, sınıflandırması ve kontrolünü yapacaktır.

•          Sistem; WhatsApp, Lime, Telegram, CoverMe, Google+, Tango, ICQ, Instant Messaging, Jabber, Open MMS, Skype, Messenger (MSN, Yahoo v.b) gibi mesaj uygulamalarını destekleyecek, analizi, sınıflandırması ve kontrolünü yapacaktır.

•          Sistem, VPN Tünel Prokollerini (Spotflux, Hotspot VPN, Mobile VPN, Safe Tun VPN, vpn Bitz, ibVPN, SecureLine, Onavo, HMA, VirtualBrowser, BIG VPN, VPN Direct, VPN Express, VPNOneClick, Freedome, TunnelBear, Hotspot Shield, Ultrasurf, TOR, Freegate, Gtunnel, GappProxy, Your Freedom, Hykproxy, Tunnelier, Gpass vb.) analiz edebilecek ve yönetebilecek kabiliyette olacaktır.

•          Sistem, müşteri DNS sorgusundaki hedef DNS IP adresini farklı bir IP adresi ile değiştirebilecektir (DNS Overwrite özelliği)

•          Sistem erişim engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri alacaktır.

•          Sistem erişim engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak URL bazlı HTTPS trafiğini engelleyecektir.

•          Sistemin tüm Multimedia, mesaj sistemleri, P2P, tüm servis ve uygulamaları analiz, izleme yetenekleri de var. Bunların arasında e-posta, ftp, DHCP, Skype, Whatup, Gtalk, MSN, VPN, Tor, Hotspot Shild gibi uygulamalar var.

Satın alınan sistem tüm interneti izleyecek.

Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Barosu Bilişim Kurulu, Demokrat Bilgisayar Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Odası, İnternet Teknolojileri Derneği, İnternet Yayıncıları Derneği, Korsan Parti Türkiye Hareketi, linux Kullanıcıları Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği, Türk Kütüphaneciler Derneği ortak yaptığı açıklamada kararın durdurulmasını eğer durdurulmazsa AİHM gideceklerini açıkladı, bizlerde cepkolik.com ekibi olarak bu karardan derhal vazgeçilmesini kamuoyuna duyuruyoruz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0