Ana SayfaTeknoloji HaberleriWhatsApp Otomatik İndirme İle Size Fatura Sürprizi Yapabilir! Aman Dikkat!

WhatsApp Otomatik İndirme İle Size Fatura Sürprizi Yapabilir! Aman Dikkat!

-

WhatsApp‘ın yeni özellikleri kullanıcıları haliyle memnun etse de yakında fatura şişkinliğini de beraberinde getirebilir. Zira sizi internet kotanızı bitirme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Sizin telefonunuza gönderilen her bir içerik, belge, fotoğraf, video internetiniz kapalı olursa hazırda bekleyip interneti açtığınız andan itibaren akıllı telefonunuza geliyor ve kotanızdan gidiyor. O zaman WhatsApp‘ın internet kotamızı eritmemesi için ne yapmalıyız? 

ios-9-whatsapp-beta

WhatsApp’ta yapılan güncellemeler ile artık belge, lokasyon ve bağlantı paylaşımı gibi yenilikler mevcut hale getirildi. Bu veriler, video ve ses paylaşımı ile birleşince ortaya yüksek bir veri kullanımı çıkıyor. WhatsApp üzerinden ses, metin ya da görsel paylaşmanın fazla bir veri tüketimine neden olmadığını düşünebilirsiniz. Eğer ki kullanım yoğunluğu yaşıyorsanız bu paylaşımların mobil kotanızı tehdit ettiğini bir kere daha düşünün deriz. Uyarmak istediğimiz asıl sıkıntı yaratabilecek kısım ise “otomatik medya indirme” özelliği diyelim.

KONTROL ALTINA ALMAZSANIZ HER TÜRLÜ İÇERİK OTOMATİK İNDİRİLİYOR
Bu özellik sayesinde, WhatsApp üzerinden yapılan paylaşımlar otomatik olarak mobil cihazınıza indiriliyor. Kısaca, gönderilen bir PDF dosyasından, WhatsApp gruplarında paylaşılan onlarca fotoğrafa kadar her türlü içerik indirilmiş oluyor.

O HALDE NE YAPMALIYIZ DERSENİZ?
Otomatik medya indirme” özelliğini kapatmak kökten bir çözüm diyebiliriz. Ancak internet kotam fazla diyerek ve paylaşılan görselleri kaçırmak istemeyen kişiler bunu açık tutmak isteyebilirler. Bu durumda, WhatsApp’ın gelişmiş ayarları bize yardımcı olabilir. Bu bölümde WhatsApp üzerinden ses, fotoğraf ve belgelerin ayrı ayrı hangi durumlarda otomatik olarak indirileceğini seçebiliyorsunuz.

AYARLAR -> MEDYAYI OTOMATİK İNDİR
Örnek vermek gerekir ise; video için “sadece Wi-Fi ile bağlandığında otomatik indir” düzenlemesi yapılabilirken, belgeler için ise “Wi-Fi ve hücresel” bir arada seçilebiliyor. Böylelikle, aşırı mobil veri kullanımının önüne geçebilir ve gelen dosyaları kontrol altına alabilirsiniz. Bundan sonra istenmeyen faturalar ya da hızlı biten kotalar ile karşılaşmak istemiyorsanız, WhatsApp’ın “Ayarlar” bölümünde “Medyayı Otomatik İndir” kısmını bir gözden geçirin tavsiyesinde bulunalım deriz.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here