Whatsapp’tan Yeni Bir Özellik Daha

Telefon numarasına tanımlanan ve internet üzerinden mesajlaşma ve grup kurma gibi özellikleri içinde barındıran Whatsapp, bu sefer de yeni bir özelliğiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Artık Whatsapp’tan sesli görüşmeler de yapılabilecek ve dahası, bazı ülkelerde kısıtlama bulunacağı düşünülmesine rağmen, programın içinde görüşmeleri kaydedebilme özelliği de bulunacak. Özellikle de Facebook tarafından satın alınmasının ardından programın işleyişinde ciddi değişimlere gidileceği düşünüldüğü zaman, iddiaların çoğunun boş laftan ibaret olmadığını söyleyebiliriz.

Viber ve Skype gibi iki zorlu rakibi bulunan programın özelliklerini artırmasının ardından daha da fazla kullanıcıya ulaşacağı ve çok daha popüler olacağı düşünülüyor. Bu anlamda rakiplerini ezip geçmesi çok da zor olmayacaktır.

Sesli görüşme imkanını veren birçok uygulama varolmasına rağmen, Whatsapp’ın bu görüşmeleri kaydetme imkanı vermesi kendisini diğer rakiplerinden ayıracak ana özelliklerinden birisi olacak gibi duruyor. Bu kayıtların kalitesinin nasıl olacağı ve depolama yerinin neresi olacağı da kullanıcılar arasında tartışılan konulardan birisi. Bulut depolamanın tercih edilmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu söyleyen kullanıcılar, bu durumun güvenlik açısından yaratabileceği sorunlardan ötürü endişeli. Bu sebepten önemli ve kişisel gizlilik barındıran görüşmelerin bu şekilde kaydedilebilmesinin çoğu kişi tarafından uygun bulunmadığını söyleyebiliyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, telefon görüşmelerinin kaydedilmesi konusunun hem ülkelerin, hem de uluslararası hukukun belirlediği normlara açısından tartışmalı ve sorunlu bir konu olduğunu öngörebiliriz. Bu yüzden, kayıt özelliği için net bir görüş bildirmek şimdilik pek de mümkün gözükmemekte.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0