Ana SayfaTeknoloji HaberleriXbox Müzik ve Xbox Video'nun tasarımı yenilendi

Xbox Müzik ve Xbox Video’nun tasarımı yenilendi

-

Bilindiği gibi Microsoft şu zamanlarda yeni işletim sistemi olan Windows 10 ve onun çıkışı ile birlikte hayatımıza girecek olan servislerle meşgul. Ancak Microsoft diğer ürünlerini de geliştirmeye devam ediyor. Microsoft, Windows 10 ile birlikte köklü bir değişikliğe gideceği herkes tarafından biliniyor ve bekleniyor. Ve bundan doğal olarak Windows Phone ve diğer Microsoft uygulamaları da nasibini alıyor.

Windows 10 betasını kullanan kulanıcılar beta yapılarından birinin içerisinde “Groove Music” linkinin bulunmayışından Xbox Müzik ile bir alakası olup olmadığı düşünülmüştü. Dün Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre Xbox Müzik ismi artık Groove olarak değiştiriliyor ve bundan sonra sadece servisin adı Groove olacak. Bu isim değişikliğinden Xbox Video da kendi payına düşeni alıyor. Yakın zamanda Movies & TV(Filmler & TV) olarak yeniden isimlendirilecek. Her ne kadar yayınlanan resimlerde “Groove Music” olarak görünse de yapılan açıklamaya göre sadece “Groove” olarak adlandırılacak ve uygulama için bir düzeltme yolda.

Groove ise müziğin yaratmış olduğu ritmik “his” veya çalgı aletlerinin çalınması esnasında kişilerin yaptığı ritmik sallanma hareketine verilen ad. Pop müzikte oldukça yaygın olan bu durum aynı zamanda salsa, funk, rock ve soul gibi müzik türlerinde de oldukça yaygın olduğu biliniyor.

Peki Groove kullanıcıların hayatına neler getirdi?

Yeni bir görünüm ile birlikte ve iyileştirilmiş bir performans sunacak olan yeni servis Groove, beğendiniz albümleri de sistemin görev çubuğuna sabitlemenize de izin verecek. Bununla beraber Windows kullanıcıları tarafında oldukça sevilen, farenizi görev çubuğunda yer alan uygulama simgesinin üzerinde beklettiğinizde açılan ve uygulamaya geçiş yapmadan doğrudan müziğinizi kontrol etmenize yaran düğmeler bu uygulama ile de kullanılabilir olacak.

Var olan müziğinizi de yönetmenize yardımcı olacak olacak olan uygulama dahili OneDrive desteği ile birlikte geliyor. Öyle ki sevdiğiniz müziklerinizi OneDrive’a yükledikten sonra, (iTunes’dan aldığınız müzikler de dahil) bilgisayarınızdan, Xbox cihazınızdan ve yakında gelecek olan Android ve IOS uygulamalarıyla akıllı telefonunuzdan da tamamen ücretsiz bir şekilde dinleyebileceksiniz.

Bütün bunlarla birlikte isterseniz ayda 9.99$ veya yılda 99$ ücretsiz olarak müzik dinleyebilir ve müzik indirebilirsiniz. 40 milyondan fazla şarkı kütüphanesinin yanı sıra kendi radyolarınızı da oluşturmanıza izin verecek. Eğer hali hazırda zaten bir üyeliğiniz varsa başka herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

xbox-muzik-ve-xbox-videonun-tasarimi-yenilendi

Yeni Movies & TV hangi beraberinde yenilikleri sunacak?

Windows 10 ile gelecek olan Movies & TV uygulaması size özel videolarınızı izlemenizin yanı sıra sevdiğiniz televizyon programlarını da izlemenize olanak tanıyacak. Videolarınızı kategorilere ayırarak sadece sürükle bırak yöntemiyle kolayca yönetmenize izin vermesinin başka olarak MKV gibi son dönemde popüler olan yeni dosya formatlarına da destek verecek.

Her iki uygulama da Windows 10 ile birlikte 29 Temmuz tarihinde yayınlanacak. Diğer cihazlar için uygulamalar ise gelecek aylarda yayınlanacaklar.

Bakalım Windows 10’un çıkışına sayılı günler kala Microsoft’un yeni işletim sistemin de bizleri ne gibi yenilikler bekleyecek. Bunun için çok fazla beklememize gerek yok.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here