XP ve Vista kullanıcılarına artık yeni Chrome yok

Google’ın popüler internet tarayıcısı olan Chrome’dan Windows XP ve Windows Vista kullanıcılarına kötü bir haber geldi. Sizlerde hala bir XP ya da Vista kulanıcıysanız Google’ın yeni internet tarayıcısı olan Google Chrome sisteminiz için güncellenmeyecek. İşte tüm detaylar.

Google internet alemini değiştiren bir firma. Çıkardığı her yeni ürün ya da program kullanıcıalr tarafından çok sevildi ve hemen benimsendi. Google’ın daha hızlı bir internet deneyimi için sunduğu Google Chrome internet tarayıcısı Microsoft’un bir hayli eski sayılabilecek işletim sistemleri olan Windows XP ve Windows Vista için artık güncellenmeyecek.

Google, önümüzde ki sene için güvenlik seviyesi giderek gerileyen Windows XP için Chrome web tarayıcısını güncellemeyi durduracağını açıkladı. Google’ın bu kararı alması oldukça yerinde hatta geç bile. Çünkü Windows XP’yi yapan Microsoft bile Windows XP’den her anlamda elini ayağını çekeli yıllar oluyor.

xp-ve-vista-kullanicilarina-artik-yeni-chrome-yok

Google, yaptığı son duyuruyla XP ve Vista kullanıcılarının Nisan 2016‘dan sonra Chrome’u kullanmaya devam edebileceklerini, ancak tarayıcı için Google’dan güncelleme almayacaklarını açıkladı. Duyuruya göre aynı durum, OS 10.6, 10.7 ve 10.8 için de geçerli olacak. Yani Google Nisan 2016’ya kadar Chrome tarayıcısına yapacağı güncellemelerden tüm bu platformları kullanan kullanıcılar da yararlanacak ancak, bu tarihten itibaren kullanıcılar yeni bir güncelleme almadan Chrome’u dilerlerse en son güncellenen haliyle kullanmaya devam edecekler.

Bu arada Bilinidği gibi Microsoft’un Windows 8’den önceki işletim sistemi olan Windows 7 için de yolun sonu görünmüştü. Microsoft Windows 7 için herhangi bir güncelleme paketi yayınlamayacağını duyurdu. Google’ın XP ve Vista hakkında aldığı bu karar şimdilik Windows 7 kullanıcılarını ilgilendirmese de çok yakında Google’ın Chrome uygulaması için Windows 7 üzerinden devam etttiği güncelleme desteği de sona erecek gibi görünüyor.

Google, güncellemeleri durduracak olmasının sebebinin bu beş işletim sisteminin artık resmi destek almaması olduğunu ifade etti. Chrome Mühendislik Direktörü Mark Pawliger, bu tür eski platformların kritik güvenlik güncelleştirmelerini almadığını, bu yüzden zararlılara ve virüslere maruz kalma olasılığının çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Google, eski işletim sistemlerini desteklemeyi durduracağını bu senenin başlarında açıklamıştı. Resmi desteği geçen sene sona eren Windows XP, on seneden eski bir işletim sistemi olsa da halen birçok evde ve farklı boyutlardaki firmalarda kullanılabilirliğini halen sürdürüyor.

Nisan 2016’dan sonra en güncel Chrome tarayıcısını kullanmak isteyen ancak bu eski sistemleri kullanan kullanıcıların sistemlerini günccellemekten başka bir çaresi kalmamış gibi görünüyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0