Ana SayfaTeknoloji HaberleriYan Yana Bulunan İki Kara Delik Keşif Edildi

Yan Yana Bulunan İki Kara Delik Keşif Edildi

-

Beş yeni elektrikli Toyota bZ modeli Avrupa’ya geliyor

Toyota ikinci bir rüzgar alıyor ve elektrifikasyon çalışmalarını hızlandırıyor. Avrupa'da bZ otomobil ailesi içinde beş...

Uzay şu ana kadar araştırılmış ancak hala sonunun bulunamadığı ve hala yeni yıldızların, kara deliklerin, galaksilerin, meteorların keşif ediliği atmosferin ve oksijenin olmadığı karanlık bir evren. Bu evren’de kara delik denilen ve bilim adamlarının hala net olarak bir kanıt sunamadığı ve hala olgularla açıklanan bir yapı söz konusu. Kara delikler sır gibi hala merak edilirken şimdide yan yana iki tane kara delik keşif edildi.

Uzayın ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu az çok tahmin ediyorsunuzdur. Çünkü o kadar fazla galaksi, yıldız, meteor parçaları ve uydular mevcut ki bu kadar çok şey ufak bir yere sığamaz. Güneş’in ne kadar büyük olduğunu ve dünyanın yanında sinek gibi küçük kaldığını hepimiz biliyoruz işte o kocaman diye tabir ettiğimiz güneşten bile 10-20 kat daha büyük meteor ve yıldızlar mevcut. Yani uzay gerçekten hala gizemini koruyan ve sır gibi çözülemeyen uçsuz bucaksız bir yer diye tabir edebiliriz.

Uzaydaki yıldızlar ve galaksiler keşif edilmeye devam ediliyor her keşif edilen yıldız ve galaksiye yeni bir isim veriliyor ancak sonsuz diyebiliriz çünkü hala yeni yıldızlar keşif edilmekte. Fakat ilginçtir ki eskiden bilim adamları pekte kara deliklerin birbirlerine yakın olacalarını düşünmüyorlardı. Genel olarak sanki elle konulmuş gibi aralıklarla konulmuş bir düzene sahip var kanısı vardı ve bu olgu bugün itibari ile yok oldu diyebiliriz. Çünkü iki tane kara delik yan yana bulundu. Kara delikler hala sır perdesi gibi bir bilim adamı tarafından net bir şekilde açıklanabilmiş değil.

NASA’nın bugün gelen açıklamasına göre dünyamıza tam 6 milyon ışık yılı ötede Mk 231 adlı bir yıldız var ve bu yıldızın merkezinde iki tane bir birleri ile dip dibe bulunan kara delik mevcut. Üstelik bu kara delikleri küçümsemeyin çünkü bu kara deliklerin tahmini ağırlığı tam 150 milyon Güneş ağırlığı kadar. Anlaşılan o ki her geçen gün yeni bilgiler bulunarak Güneş’in büyüklüğü ve değeri gözümüzde küçülecek. Yeni bulunan bu kara delikler ise hala çözülebilinmiş değil çünkü bu kara delikler yenide oluşmuş olabilir ve iki kara deliğin nasıl yan yana durduğuda çözülememiş durumda.

-- Reklam --

2022’nin en iyi TV markaları: LG’den TCL’ye hangisini satın almalısınız?

Eski TV'nizi yükseltmeyi düşünüyorsanız, birçok seçeneğiniz var. Aslında, piyasadaki çoğu TV markası, en son görüntü teknolojisine, inanılmaz akıllı özelliklere...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz