Ana SayfaTeknoloji HaberleriYapay Zeka (AlphaGo) ile İnsan Zekası Karşılaşması Sonuç; 4-1

Yapay Zeka (AlphaGo) ile İnsan Zekası Karşılaşması Sonuç; 4-1

-

Google’ın Yapay Zekası AlphaGo, Go turnuvasında şampiyon oyuncu Lee Sedol’ u 3 defa mağlup etmişken nihayet 4. turda mağlup edildi. Lee Sedol bu turu kazanarak İnsanlık onurunu kurtarmıştı ancak 15 Mart da durum iç açıcı olmadı!

AlphaGo insan zekasını alt etti!

Fan-Hui-vs-AlphaGo

Google, karmaşık bir algoritması olan Çin oyunu Go için hazırladığı yapay zeka AlphaGo nihayet Go Turnuvas’ nın dördüncü denemesinde ünlü Go oyuncusu Lee Sedol tarafından mağlup edildi.
Lee Sedol AlphaGo yazılımını dördüncü turda yenmeyi başarmıştı.

Daha önceki haberlerimiz de de belirttiğimiz gibi ilk 3 maç, AlphaGo tarafında kazanılmıştı. Ancak 13 Mart 2016 günü yapılan dördüncü karşılaşmada Lee Sedol kazanmayı başarmıştı.

DeepMind_Go_Press_3.jpg

Toplam 5 maç olarak planlanan ve dünyada ilk kez yapay zekaya karşı oynanan Go Turnavası’ nda, şimdi tüm gözler beşinci ve son maça çevrildi. İlk üç maçı kazanan AlphaGo bu maçı kaybetmekle insan beyninin Google’ın yapay zekası karşısında başarabilir olması ile tüm kesimlerin dikkatini çekmiş oldu. Haliyle elde edilen bu başarı, son maça karşı heyecanın doruk noktasına çıkmasını sağladı.
Go Turnuvası öncesinde AlphaGo Yapay Zekası’ na karşı insan zekasının pek şansı olmadığı söyleniyordu. Ancak dördüncü maçta Lee Sedol, bu ön yargıyı kırmış oldu.

alphaGo kazandı

Son olarak beşinci yani Go Turnuvasının son karşılaşmanın, 15 Mart 2016 tarihinde gerçekleşti ve AlphaGo rakibini yenmeyi başardı.. Genel duruma bakıldığında ise insan zekası dördüncü maçı almış olsa da her halükarda 4-1 AlphaGo oyunu kazanmış oldu. 

Gelecek açısından bu durum sıfır hataya yakın yapay zekalı klavuzların ortaya çıkmasına etken olacak. Bilim kurgu filmlerde gördüğümüz tamamen bağımsız yapay zekaların yoluna ışık olacak.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.