Ana SayfaTeknoloji HaberleriYapay Zeka Nihayet Mağlup Oldu, İnsanlık Zafer Kazandı!

Yapay Zeka Nihayet Mağlup Oldu, İnsanlık Zafer Kazandı!

-

Google’ın Yapay Zekası AlphaGo, Go turnuvasında şampiyon oyuncu Lee Sedol’ u 3 defa mağlup etmişken nihayet 4. turda  mağlup edildi. Lee Sedol bu turu kazanarak İnsanlık onurunu kurtardı!

AlphaGo’yu yendi insan zekasını parlattı!

Google, karmaşık bir algoritması olan Çin oyunu Go için hazırladığı yapay zeka AlphaGo nihayet Go Turnuvas’ nın dördüncü denemesinde ünlü Go oyuncusu Lee Sedol tarafından mağlup edildi.

sonunda-insan-yapay-zekayi-yendi

Lee Sedol AlphaGo yazılımını dördüncü turda yenmeyi başardı.

Daha önceki haberlerimiz de de belirttiğimiz gibi ilk 3 maç, AlphaGo tarafında kazanılmıştı. Ancak 13 Mart 2016 günü yapılan dördüncü karşılaşmada Lee Sedol kazanmayı başardı.

Toplam 5 maç olarak planlanan ve dünyada ilk kez yapay zekaya karşı oynanan Go Turnavası’ nda, şimdi tüm gözler beşinci ve son maça çevrildi. İlk üç maçı kazanan AlphaGo bu maçı kaybetmekle insan beyninin Google’ın yapay zekası karşısında başarabilir olması ile tüm kesimlerin dikkatini çekmiş oldu. Haliyle elde edilen bu başarı, son maça karşı heyecanın doruk noktasına çıkmasını sağladı.

insan-yapay-zekayi-yendi

Go Turnuvası öncesinde AlphaGo Yapay Zekası’ na karşı insan zekasının pek şansı olmadığı söyleniyordu. Ancak dördüncü maçta Lee Sedol, bu ön yargıyı kırmış oldu.

Son olarak beşinci yani Go Turnuvasının son karşılaşmanın, 15 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirileceğini de söyleyelim. Genel duruma bakıldığında ise insan zekası son maçı almış olsa bile her halükarda 3-2 AlphaGo oyunu kazanmış olacak.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here