Yurtdışından Gelen Telefonlar Nasıl Kayıt Ettirilir?

Yurtdışından telefon satın alarak ülkemizde kullanmak isteyen kişilerin, sorunsuz bir şekilde telefonunu kullanması için IMEI ile telefonlarını kayıt ettirmesi gerekmektedir. Telefonların IMEI kayıtları için kişilerin yapması gereken pek çok işlem vardır. Bu işlemlerin yerine getirilmesi ile birlikte telefonlar kullanıma açılabilmektedir. Aksi halde kısa süre içerisinde telefonlar kullanıma kapatılacak, kaçak işlemleri uygulanacaktır.

imei-numarasi

Telefonunuzu kayıt ettirmeden önce evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar ise; cep telefonu kimin üzerine yapılacaksa o kişinin pasaportu, kimliği, cihazın üzerinde yazan IMEI numarası, telefonun detaylı bir şekilde modeli. Bu evrak ve bilgilerin sağlanması ile birlikte kişiler bizzat vergi dairesine başvurarak işlemleri başlatabilmektedir. Vergi dairesine başvuru sırasında kişilerin işlem için gerekli olan 115 TL harç ücretini ödemesi gerekmektedir.

Bu ödeme karşılığında alınacak dekont ile birlikte kişinin tercih ettiği bir operatörün merkezine giderek başvurusunu yapması gerekmektedir. Bu başvuru sırasında ödeme dekontu istenecektir. Evraklar ile birlikte verilecek bu dekont ile birlikte IMEI kayıt süreci başlatılacaktır. Yaklaşık 2-3 ay sürecek kayıt işlemleri sonucunda telefonun kayıt edilmesi için gerekli tüm işlemler yerine getirilerek telefon kullanıma sorunsuz bir şekilde sunulacaktır. Fakat bu 2-3 ay süre boyunca da kişinin telefonunu kullanması mümkündür. Özellikle operatöre başvuru yapılması ile birlikte kişilerin bu konuda sorunsuz kullanabilmesi için gerekli işlemler yapılacaktır.

Bu işlemlerin yanında online olarak da IMEI kayıt ettirilmesi mümkündür. Bunun için E-Devlet üzerinden işlemlerin yapılması gerekmektedir ve kişilerin e-imza gibi işlemleri de yapmış olması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapılacak kayıtlarda da yine vergi dairesi üzerinden harç ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ardından E-Devlet portalında yer alan IMEI kayıt adımları takip edilerek telefon kaydedilebilmektedir.

Eski dönemlerde olduğu gibi pasaportlar için daha fazla telefonun kaydedilmesi mümkün değildir. Bu alanda yapılan düzenlemeler ile birlikte 2 yıl içerisinde kişinin bir telefon hakkı bulunmakta ve yurt dışından ülkeye giriş sonrasındaki 1 ay içerisinde bu işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan 2 yılda bir defa telefon kayıt ettirilebilmektedir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0